Ugrás a tartalomhoz

Helyszín címkék:

Aktív

Ijesztő mélységekben kúsztunk-másztunk, és még élveztük is!

  • Szabó Sára
A Mecsekben a föld alatt óriási labirintusok húzódnak: eddig több mint 300 barlangot tártak fel a kutatók, ami csupán a töredéke a hegy gyomrában szunnyadó üregrendszereknek. Víznyelő barlangok révén járataik igen szűkek, ember legyen a talpán, aki le mer mászni egy ilyen képződménybe. Mi összeszedtük az összes bátorságunkat, és a Mecsek Háza Egyesület túravezetőjével, Tihanyi Kevével látogattunk el a Trió-barlangba.
A Mecsekben a föld alatt óriási labirintusok húzódnak: eddig több mint 300 barlangot tártak fel a kutatók, ami csupán a töredéke a hegy gyomrában szunnyadó üregrendszereknek. Víznyelő barlangok révén járataik igen szűkek, ember legyen a talpán, aki le mer mászni egy ilyen képződménybe. Mi összeszedtük az összes bátorságunkat, és a Mecsek Háza Egyesület túravezetőjével, Tihanyi Kevével látogattunk el a Trió-barlangba.

Belegondolni is őrület, hogy a lábunk alatt mennyi érintetlen járatrendszer húzódhat, hova valószínűleg ember sosem fog lejutni. Az anyatermészet csöndes és sötét óriásai békésen nyugszanak a földfelszín alatt, arculatuk évtizedek, évszázadok alatt, lassan formálódik. Magyarország igazán különleges geológiai képződményekkel büszkélkedhet, kiváltképp barlangok terén. A hazai sztárok legfőképp mésztufában keletkezett üregrendszerek, de vannak patakos-, forrás-, és víznyelő jellegű barlangok is. Ez utóbbihoz hasonlatosat látogattunk meg mi is.

 

A Mecsekben a barlangok általában nem olyan hosszúak, mint például a budai hegység termálvizes barlangjai. A mecseki járatok víznyelők, a leghosszabbak is „csak” 200-300 méter hosszúak. Eddig több mint 300 barlangot tártunk fel, vagy bizonyítottuk létezését valamilyen módszerrel, de ennek akár többszöröse is húzódhat még a föld alatt.” – mondja Tihanyi Keve, a Mecsek Háza Egyesület túravezetője.

Hozzáteszi, hogy az Orfű térségében található, turisztikai szempontból is jelentős barlang a Trió-, a Szuadó-, valamint a Mészégető-barlang. Ezek nem kiépített barlangok, vagyis azoknak ajánlott a látogatása, akik kíváncsiak a betonjárdákon túli földalatti világra. A túrákhoz sisak, overál, csizma és fejlámpa dukál, de barlangász alapképzés nem kell hozzá. A három barlangra jellemző, hogy általában szűk járattal kezdődnek, a nagyobb üregesedés 15-20 méter mélyen kezdődik, ezért kalandos kihívás bárki számára. A három mecseki barlang közül a legkönnyebb túrát a Trió-barlang látogatása jelenti, ahova általános iskolás korú gyerekektől egészen nyugdíjas kalandorokig bárkit levisznek. Tihanyi Keve elárulja, hogy az eddigi legidősebb barlangolójuk egy 82 éves férfi volt, de vittek már le hároméves csemetét is. Bár az első szakaszban sokat kell a sárban mászni és hason kúszni, megijedni nem kell: a látogatás nem megterhelő fizikailag, és nem igényel különösebb felkészültséget sem. „Két-három csoportonként van egy ember, aki a barlang bejárata előtt jön rá, hogy klausztrofóbiája van. Azt szoktam mondani, hogy aki egy picit fél a szűk bejárattól, annak maximum „kamusztrofóbiája” van. Persze ha már jelentkeznek a szorongás testi tünetei is a túrázón, akkor nem szoktuk erőltetni a látogatást, inkább leültetjük a barlang bejáratánál, amíg mi túrázunk.” – fogalmaz a túravezető. Persze bennünk is megállt az ütő, amikor megláttuk az elsőre tenyérnyinek tűnő bejáratot a földben. A kezdeti adrenalin-sokkot legyőzve azonban a kalandor hamar rájön, hogy ilyen élet-közeli élmények nélkül kár itt hagyni a földi létet.

Szűk kuszodák, szunnyadó denevérek a fejünk mellett pár centire, magas kürtők, ahova még lenézni is merész: életre szóló élmény egy ilyen barlangtúra!

Az aknákkal fűszerezett járatok ráadásul csodálatos geológiai csemegékkel és formakincsekkel büszkélkedhetnek. A Búbos-kemencében csüngő cseppkőzászló például a Mecsek egyik legnagyobb cseppkőképződmény-együttese! Tihanyi Keve szerint a mecseki barlangkutatásnak figyelemreméltó eredményei vannak, de még rengeteg a feltáratlan barlang. Fő céljuk, hogy bejussanak abba a járatrendszerbe, amit az úgynevezett vízfestéses módszerrel már bizonyítottak, hogy létezik. Három olyan barlang van a völgyben, amelyek a föld alatt összeérnek, ezeknek a járatai egészen a Mecsek Házánál található Vízfő-forrásig leérnek. Mint mondja, a vízhozam mérések alapján 5-6 kilométer hosszú járatrendszer húzódik a föld alatt, amely még felfedezésre vár. Lehet, hogy épp te bukkansz majd rá!