Ugrás a tartalomhoz

Helyszín címkék:

Amiről a csingervölgyi bánya regél

0:00
0:00

Szabó Sára

Ma már kevesen tudják, hogy a múlt században Ajka mellett rendkívül jelentős szénbányászat folyt. Csingervölgy nemcsak kiemelkedő gazdasági szereplő volt, de sokak megélhetését biztosította, és otthonát jelentette. A térség – amellett, hogy bemutatja a csingervölgyi bányászati örökséget – ma is tobzódik látnivalókban: erdei olvasókabin, vadaspark és vízkereső tanösvény is várja a kalandorokat!
Ma már kevesen tudják, hogy a múlt században Ajka mellett rendkívül jelentős szénbányászat folyt. Csingervölgy nemcsak kiemelkedő gazdasági szereplő volt, de sokak megélhetését biztosította, és otthonát jelentette. A térség – amellett, hogy bemutatja a csingervölgyi bányászati örökséget – ma is tobzódik látnivalókban: erdei olvasókabin, vadaspark és vízkereső tanösvény is várja a kalandorokat!

Van a Bakonyban egy csendes kis település, amelynek hatalmas szerepe volt Ajka, valamint a térség gazdasági fellendülésében: Csingervölgy, egy apró terület, amely egykor a magyar szénbányászat fontos helyszíne volt. Az 1850-es években jelentős szénlelőhelyeket tártak fel itt, amelynek köszönhetően megnyílt a csingervölgyi bánya is. Az iparosodás időszakában kiemelten fontos energiaforrássá vált a szén, így a bánya gyors fejlődésnek indult – különösen a 20. század elején, amikor több akna is nyílt, és modern bányászati technológiákat vezettek be. Csingervölgy körül hamar egy bányásztelepülés alakult ki, ahol lakóházakat, iskolát és egyéb közösségi intézményeket építettek a munkások számára. A bányászközösség sokáig meghatározó volt a környék életében, azonban a bányászat fokozatosan visszaszorulásával megpecsételődött a szépnevű völgy sorsa. Mintegy 139 év után, 2004-ben végül bezárták a bányát. Ma Csingervölgy emlékhely, ahol régi épületek és bányászati emlékek mutatják be a szénbányászat múltbéli jelentőségét és a bányászok mindennapjait.

Vízkeresés és könyvtár az erdőben

Részben a bányászatnak köszönhetően a víz mindig is fontos szerepet játszott a Bakonyban. Ennek az örökségnek állít emléket egy izgalmas, tanösvényszerű túra, a Vízkeresők útja. A 8 kilométeres útvonal mentén információs táblákat találunk, amelyek a vízkitermelés, a vízkezelés és a bányászathoz kapcsolódó különböző vízügyi érdekességeket ismertetik. Az ösvényt követve sokat tanulhatunk, többek között régi víztározókról, forrásokról, vízelvezető árkokról és egyéb olyan vízügyi létesítményekről, amelyeket a bányászok és a helyi közösségek használtak. Az út során látható például az egykori vízgyűjtő rendszer, ami segítette a bányákat, és biztosította a lakosság számára szükséges ivóvizet is.

Ha a térségen kalandozunk, mindenképpen látogassuk meg a csingervölgyi olvasókabint! Ezt a különleges, fából készült kis házikót a helyi közösség álmodta meg azzal a céllal, hogy bárki letelepedhessen és könyvet vehessen a kezébe, az erdő közepén.

Fotó: mome_studiob, studio_meter

 

A kabin polcain különféle kötetek sorakoznak, amelyeket szabadon kölcsönözhetünk, de adományozhatunk is könyvet a közösségnek. A kabin egyfajta „könyvmegállóként” működik, és nemcsak különleges funkciója, de építészeti jellege miatt is népszerű a kirándulók körében. Az olvasókabin közösségi eseményeknek is helyet ad, így például olvasótalálkozóknak és irodalmi programoknak is.

Ha egész hétvégére tervezünk

Ha több napot is eltöltenénk Ajka környékén, ez a térség számtalan látványosságot kínál – különösen a történelemkedvelők és természetjárók számára. Géprajongó kicsiknek erősen ajánlott program a Csingervölgyi Bányászati Múzeum meglátogatása, ahol régi gépeket, tárnákat és más bányászati berendezéseket is meg lehet tekinteni. A bányászközösség tiszteletére emelt Bányász Emlékművet is érdemes meglátogatni, amely a helyiek összetartását és a bányászhagyományok tiszteletét szimbolizálja. Gyakran helyeznek el koszorúkat és tartanak megemlékezéseket az emlékműnél. Szintén kiemelt látványosság a Csingervölgyi Vadaspark és Látogatóközpont, ahol testközelből szemlélhetünk dám- és gímszarvasokat, muflonokat, őzeket és vaddisznókat.

Messzebb kitekintve: a várpalotai Thury-vár is megér egy autóutat! Ez a gyönyörű, középkori erődítmény számos kiállítást és kulturális eseményt kínál. A várat a 14. században építették, és jelentős szerepet játszott a török elleni harcokban. Nem messze innen találjuk az Inotai Hőerőművet, amely ikonikus ipari létesítménye volt a térségnek, és sokáig ellátta energiával a térséget. Ma ipartörténeti érdekességként és fotósok kedvelt helyszíneként tartják számon, de itt tartják az Inota Fesztivált is, amely egyszerre hódol az ipari örökségnek, zenének és vizuális művészeteknek. Végül, de nem utolsó sorban a közeli Baglyas-hegyen egy kilátóból csodálatos panoráma nyílik a Bakonyra és a környező településekre, ami remek túracélpont lehet azoknak, akik szeretik a természetjárást.

Hirdetés