Helyszín címkék:
Gyógy- és fűszernövények, amelyekből lélekmelegítő teát főzhetsz az őszi-téli hónapokban
Uzonyi Nóra
A csodás kamilla: a nátha és emésztési panaszok természetes ellenszere
A kamillateák katonás rendben sorakoznak a szupermarketek, drogériák és herbáriák polcain, mégis, ha a növény összes varázserejét gyógyhadrendbe állítanánk, érdemes inkább a friss vagy szárított kamillavirágot leforrázni.
A kamilla, más néven orvosi székfű valóságos szuperhős, ha gyulladáscsökkentésre vagy görcsoldásra van szükség. Egyszerűen forrázzuk le a virágát, hagyjuk állni néhány percig, majd fogyasszuk teaként: a növényben lévő illóolajok és flavonoidok végigsimítják a torkot, és segítenek enyhíteni a megfázás okozta panaszokat. Ha nem volnánk kibékülve a kamilla jellegzetes aromáival, használjuk csupán öblögetésre vagy inhalálásra: jótékony hatását így is érezni fogjuk.
Bónusz, hogy a kamillatea az álmatlanság leküzdésében is segíthet!
Édeskömény: sokkal több mint kulináris kacifánt
Az édeskömény magja a közel- és távol-keleti konyha egyik kedvelt fűszere: ánizsos íze általában vagy rajongást, vagy “ezt nem kérem” érzést is kiválthat az emberekből. A parányi édesköménymagok azonban nemcsak az ételeket, hanem a forró vizet is boldogan feltöltik ízzel és gyógyító hatóanyagokkal.
Noha a teához az édeskömény friss virága is tökéletes, a meglehet elsőre macerásnak tűnő beszerzés miatt érdemes a növény magját használni: vegyünk két-három teáskanálnyi édeskömény magot, kicsit „adjunk neki” egy mozsárban, majd öntsük nyakon két csészényi forró vízzel. Mindössze 2-3 perc áztatás elegendő neki: szűrjük le az italt, és már teázhatunk is. Az édeskömény tea segíthet enyhíteni az emésztési panaszokat, illetve vízhajtó hatást is tulajdonítanak neki. Az íze pedig leginkább a medvecukorra emlékeztet: amennyiben ez az aroma nem a kedvencünk, a már nem tűzforró teát kevés mézzel és citrommal is ízesíthetjük.
Az ezerarcú menta: viszlát, fejfájás!
A menta nemcsak az ételek és a hűsítő limonádék nagy barátja, hanem történetesen a hobbikertészeké is: szinte lehetetlen likvidálni, ami jó hír, hiszen így mindig lehet kéznél a harsogóan zöld levelekből. Rengeteg fajtája van, és rengeteg jótékony hatása: könnyebbé teheti az emésztést, sőt, egyes kutatások szerint a fejfájás csökkentésében is segíthet. Teához csippentsünk le a mentabokorról 8-9 levélkét – vagy akár többet is, ha intenzívebb menta ízre vágyódunk – majd öntsük nyakon 1-2 csészényi forró vízzel. Legalább 5 percig áztassuk, de utána is nyugodtan a bögrében hagyhatjuk őket: sőt, akár el is rágcsálhatunk néhány levélkét, hogy felfrissítsük a leheletünket. Bátran kísérletezzünk a különböző fajtákkal: a borsmenta, a gyömbérmenta, a fodormenta vagy bergamott menta mind-mind egy kicsit más ízélményt ígér.
Gyömbérbónusz: kis gyökér, de mágikus
A maga kis göcsörtös megjelenésével a gyömbér nem különösebben esztétikus. Ám elég csak meghámozni vagy karikákra vágni, és máris bebizonyosodik, hogy a kevéssé szép külső ígéretes belsőt rejt. Ételekbe téve is isteni, de fogyaszthatjuk teaként is: forrázzunk le egy kevés felaprított gyömbért, és néhány perc után már kortyolhatjuk is az illatosan gőzölgő italt. Ha még finomabbá szeretnénk tenni, dobjunk mellé egy kis friss citromot és édesítsük mézzel: meglehet olyannak találjuk majd az élményt, mintha kapnánk egy folyékony ölelést.
Magas vitamin- és ásványianyag-tartartalmának köszönhetően a gyömbér segíthet stabilizálni a vércukorszintet, csillapíthatja a köhögést, kíméletlenül végezhet a vírusokkal és az egyéb kórokozókkal, sőt, enyhítheti a hányingert és az ízületi gyulladás okozta fájdalmat. Ezek után pedig mi mást kívánhatnánk, mint néhány kortynyi kellemes, kanapén teázós élményt?!