Helyszín címkék:
Zsuzsival az erdőbe
Méhész Zsuzsa
Debrecenhez tartozik
„A Zsuzsi Erdei Vasút Magyarország legrégebben épült működő kisvasútja, mely mára már jelen van minden debreceni család szívében” – ezzel a mondattal indít a kisvonat Instagram-oldala. Nem túlzás, sokkal inkább szerénység ez: a Zsuzsi Erdei Vasút a legelső pillanattól része Debrecen életének, és népszerűsége messze túlmutat a város határain. A Debrecent körbevevő Erdőspuszták lenyűgöző vidékét az elmúlt majd' másfél évszázadban rengeteg debreceni, magyar és külföldi látogató járta be általa. A kisgyermekes családok számára olyan elmaradhatatlan program ez, mint a bábszínház vagy a játszóház – csak azoktól sokkal egyedibb és jellegzetesebb. Bár a debreceni legenda az elmúlt években néhány kihívást sikeresen átvészelt: alapos felújításon esett át, majd a pandémia okozta lezárások ítélték visszafogottabb működésre – mindezek mellett vagy ellenére már 2022-ben is rekord számú utast szállított és minden, a vasúthoz kapcsolódó programját olyan nagy érdeklődés övezte, hogy aki nem jelentkezett időben, könnyen lemaradt a telt házas garantált kirándulásokról, gombaismereti túrákról, foglalkozásokról.
Nagyvárosi lét és természet
Debrecen sok szempontból különleges és felfedezésre hívogató város, az egyik legszerethetőbb tulajdonsága, hogy a nagyvárosi lét és a természet nem ellentétei egymásnak: itt elválaszthatatlanul olvadnak egybe. Ezt leginkább egy, a Nagyerdőben tett sétával vagy a Zsuzsi kisvonaton utazva érezhetjük meg a legközvetlenebbül. A Zsuzsi sokkal több, mint közlekedési eszköz vagy programelem: egyfajta ikon és hagyomány, mely 140 év, számos generáció gyermekkori emléke, családi és baráti kirándulások nosztalgiája. A természetet értő és szerető látogatók számára nagyszerű lehetőség, hogy minden évszakban élvezhessék a kintlét kínálta élményeket, melyek itt valóban karnyújtásnyira találhatóak, és pillanatokon belül meghozzák a városból való kiszakadás érzését.
Környezeti nevelés magas fokon
"A világ tele van válaszra váró csodálatos talányokkal. […] Hogyan nő egy szilvamag nagyságú makk húszméteres fává, amelyen ráadásul ötven különböző állatfaj él. Vagy hogy hová repülnek télen a madarak. Hogyan úsznak a halak. Milliónyi hasonló kérdés van, és utazás közben választ kapunk jó néhányra.”
A nagyszerű természettudós és író, Gerard Durrell szavainak hitelességét Varga Edit munkája is alátámasztja: ő az az elhivatott környezeti nevelő, akivel már biztosan találkozott a kisvasút programjain részt vevő látogató. Edit gyermekkora óta a természet nagy rajongója és megfigyelője – és egyben a kisvasút régi törzsutasa. Rengeteg családi kirándulás, túra, közös főzés, baráti találkozó emléke fűzi a Zsuzsihoz. A kezdetektől értő figyelemmel, nagyítóval, rendszertani határozóval járta az erdei utakat, a vadak által kitaposott kis ösvényeket. A táj szépsége beleivódott, az itt tapasztalható élővilág gazdagsága már gyermekkorában lenyűgözte. Az általa vezetett kirándulásokon nem csak a gyermekek képesek rácsodálkozni a tavasz első, zöld hajtásaira, a ritka növénytársulásokra, a különleges lombozatú fákra vagy a vadnyomokra, esetleg a gombák titokzatos világára. Úgy hívja fel a természet törvényszerűségeire, változásaira és logikus összefüggéseire, hogy közben minden percet élvezünk.
A zöld küllő (mely 2022-ben az év madara volt), valamint a homoki gyík (mely szintén tavaly az év hüllője volt) egyaránt megtalálható a Hármashegyaljai erdőben, melyet a turistaösvényeket keresztező, patakok felett és lombos tölgyfák között átrobogó Zsuzsi vonattal idén is bejárhatunk. A 45 perces kirándulás során a környékbeli tanyavilág jellegzetes képe is feltárul előttünk. Ma Magyarországon 19 keskeny nyomtávú kisvasút közlekedik összesen 380 kilométer hosszú pályán. A tervek szerint a látogatók kényelmét szolgálva a Zsuzsi vonat vonalát a jövőben meghosszabbíthatják, összekapcsolva a debreceni Nagyállomással.