
Helyszín címkék:
Nő(k) a nőkért, bátran és őszintén: interjú Porkoláb Gyöngyivel, a Womanext vezetőjével
Szabó Sára
„Minden új ötletet valamiféle hiány szül”
Porkoláb Gyöngyi 1999 óta vezeti Magyarország egyik legrégebbi női szervezetét, a Womanext Egyesületet, amelynek számos programja keretében nőket, családokat igyekeznek megszólítani. Munkái során számos új nézőpontot ismert meg, amely kapcsán egyre izgalmasabbá vált számára az a kérdés is, hogy hogyan tudják vezetői szerepeiket megélni a sikeresen tevékenykedő női vezetők, (akár saját vállalkozásukat vezetik, akár nagyvállalatok élén állnak), s hogyan hatnak környezetükre, illetve hogyan inspirálnak másokat. Debrecen gazdasági életének fejlődése, átalakulása egy olyan különleges piacot teremt, ahol a generációk és kultúrák általi változások komoly párbeszédet igényelnek. Ez adta az ötletet egy Debrecenből induló innovatív közösségi vállalkozás – azon belül is egy női üzleti közösség elindításához, amelynek célja megfordítani az áramlást a főváros és a vidék viszonylatában, megtalálni és megismerni, összekapcsolni a hazai és a térségben tevékenykedő női vezetőket, szereplőket, megmutatni a vidék erejét. Így született meg 2023-ban a Womanext Üzleti Klub a vállalkozó és vezető nők gazdasági szerepvállalásának és a bennük rejlő lehetőségeknek a megerősítésére. A negyed évszázada működő egyesület kedvelt eseménye az évente több alkalommal megszervezett Womanext Akadémia, amely releváns kérdésekre keresi a választ kerekasztalbeszélgetések formájában.

Milyen témákkal foglalkoznak rendszeresen a Womanext Üzleti Klub havonta megrendezett, Strong Women Strong Coffee elnevezésű találkozóin, illetve a negyedéves Womanext Akadémián?
Örök téma, hogy miként lehet a nőket erősíteni abban, hogy vezető pozíciót vállaljanak, hiszen ma Magyarországon a felmérések szerint az első számú női vezetők aránya 6% körüli. Ugyanakkor érdemes feltenni a kérdést, hogy valóban akarnak-e a nők komoly vezetői szerepet vállalni egy cég élén, és ha igen, miért. Mi mindig párhuzamosan vizsgáljuk ezeket a kérdéseket, hiszen csak így lehet hatékonyan beszélni a női szerepekről a munkaerőpiacon. Fontos és visszatérő témaként kerül elő mindig az önbizalom és önértékelés, a folyamatos lelkiismeretfurdalás, a „mom guilt”, vagyis anyai bűntudat. Sokaknál jelen van ez a dilemma gyermekvállalás után, ezért, ha növelni akarjuk a női vezetők számát, illetve segíteni őket abban, hogy elhiggyék magukról, hogy igenis képesek a családi, anyai teendőik mellett vezetői pozíciót vállalni, akkor a gazdasági témák mellett ezzel is érdemes rendszeresen foglalkozni.
„Amikor a Womanext Üzleti Klubot elkezdtük szervezni, meglepő volt megtapasztalni, hogy sok, a maga szakterületén jeleskedő női középvezető nem érezte magát alkalmasnak egy-egy szakmai, közösségi vállalkozói programon a nyilvánosság előtt megszólalni, mert nem hitték el magukról, hogy helyük van például egy kerekasztal beszélgetésen.”

A Strong Women-Strong Coffee havi rendezvényei és a Womanext Akadémia témái nagyon jól illeszkednek egymáshoz, így lehetőség van egyéni mentorálásra, akár egyéni probléma felvetésekre is. A Womanext Akadémia eseményei pedig egyfajta inspiráló platformot kínálnak a vállalkozónők, vezetők számára. A témák a piacon hevernek, persze igyekszünk fontos, releváns szakmai problémákat, kérdéseket körbe járni, úgy, mint a KKV szektorban a generációváltás mikéntje, a vagyongazdálkodás, a munkaerőpiacon a generációk közötti együttműködésben rejlő lehetőségek, a fenntarthatóság. Mindemellett pedig fontosnak érezzük a női vezetők újra megfogalmazott kihívásaira egyéni utak, megoldások bemutatása révén motivációt adni, a hivatás és a családi életben az egyensúly megtalálására jó gyakorlatokat, válaszokat keresni.
Fontos küldetésünk, hogy a szakmailag kiemelkedő nőket megemeljük, és megmutassuk jó példaként az országnak. Számtalan olyan hölgy van, aki a saját közösségében példaértékű tevékenységet végez és igenis megérdemli, hogy látható legyen, mert erőt adnak másoknak. Így is lehet egymásnak talán észrevétlenül is segíteni.
Milyen szakmai problémákat tud megosztani egy virágárus egy multinacionális cég felsővezetőjével?
Tény, hogy a pozícióbéli különbségek sokszor más dilemmákat hoznak a nők életébe. Ennek ellenére rendszeresen bebizonyosodik, hogy bár tagjaink teljesen eltérő beosztásban tevékenykednek, valójában nagyon hasonlóak a problémáik: egyebek mellett konfliktuskezelés, time management, önbizalomhiány. A résztvevők nagyon sok hasznos tapasztalatot tudnak megosztani egymással rendezvényeinken a gondolatébresztő előadásokat, kerekasztalbeszélgetéseket követően is. A networking alkalmat adhat arra is, hogy egy-egy vezető átérezze, hogy elakadásával nincs egyedül. Veszteségmotivált változás mentorként a felismerést találom az első fontos lépésnek a vágyott, vagy kényszerű változás, változtatás útján. Egymás előtt ki merik mondani a mindennapok problémáit, a megoldás pedig már úton is van, csak türelemmel ki kell várni. Éppen ezért hívom ezeket „jó találkozásoknak.”
Láttam már komoly egymásra találást az agrárágazatban más-más szinten és feladatkörben tevékenykedők között, illetve egy multi cég vezetője és egy kisvállalkozó között is. Igyekszünk persze workshopok formájában Pierog Anita szervező társammal együtt segíteni a tagjainkat, például a női vezetői és vállalkozói kompetenciafejlesztő workshopjainkon.

Ha jól tudom, nem csak az üzleti életben aktív, tevékenykedik irodalmi és gasztronómiai fronton is! Meséljen ezekről a projektekről!
Igen, több remek együttműködésünk van hasonló tevékenységű hazai és határon túli szervezetekkel, de fut például Debrecen híres szülöttének, az író és költő Szabó Magda emlékére életre hívott Könyvklubunk, amelynek célja irodalmi találkozók, estek szervezése és női alkotók bemutatása. Legújabb könyvem, az Apa mondta kapcsán vidéki helyszíneken szervezünk Gasztro Talkshow-kat édesapákkal, amelynek a balatonszemesi Kistücsök Food & Room és a tiszalöki Horgonyzó Kisvendéglő is otthont adott már. Végül de nem utolsó sorban a márciusi Taste Balaton fesztivál keretében is alkalmam nyílik vacsorával egybekötött izgalmas beszélgetéseket vezetni, a 2025-ös programsorozat keretében a balatonszőlősi Casa Christában.