Ugrás a tartalomhoz

Helyszín címkék:

Legendák és kincsek nyomában: a Thury-vár krónikái

0:00
0:00

Szabó Sára

A színpompás Bakony lábánál bájos kis település fekszik: ez Várpalota, ahol a hősies múlt varázsa életre kel. A város és térsége kiváló úti cél lehet egy kiadós túrára, de a történelem, vagy a művészetek miatt is érdemes idelátogatni. A régió kihagyhatatlan látnivalója Várpalota belvárosában magasodó Thury-vár, ahol életkorra és érdeklődési körre való tekintet nélkül bárki megtalálhatja számításait!
A színpompás Bakony lábánál bájos kis település fekszik: ez Várpalota, ahol a hősies múlt varázsa életre kel. A város és térsége kiváló úti cél lehet egy kiadós túrára, de a történelem, vagy a művészetek miatt is érdemes idelátogatni. A régió kihagyhatatlan látnivalója Várpalota belvárosában magasodó Thury-vár, ahol életkorra és érdeklődési körre való tekintet nélkül bárki megtalálhatja számításait!

Egy hősi történet a török korból

Hogy jobban megismerjük ennek a csodás épületnek a történetét, először pörgessük vissza az idő kerekét! A 14. század vége felé, az egyre bővülő Újlaki-Kont nemzetség a Bakony és Sárrét találkozásánál fekvő területen szeretett volna várat építtetni. A várkastély nemsokára el is készült: Palota néven 1397-ben említik először írásos emlékek. Az építtető dédunokája, Újlaki Miklós később jelentős erősítéseket eszközölt, aminek köszönhetően a Dunántúl egyik legjelentősebb végvárává vált. Az Újlaki család után több gazdája is volt az épületnek, végül királyi vár lett. Nevét első várnagya, Thury György után kapta, aki legendás hősiességgel védte meg a várat a török támadások ellen, és a „Dunántúl Oroszlánjaként” vált ismertté.

1566 júniusában Thury maroknyi védőseregével állta ki Arszlán budai pasa 8000 fős seregének támadását.

Az erődítmény a lovagkorra jellemző szabályos alaprajzú, négy saroktornyos épület. Jelenlegi formáját többszöri átépítés után nyerte el. Eredetileg várkastélynak építették, de a végvári időszakban megerősítették a falait. Mindemellett középkori és reneszánsz jegyeket is felfedezhetünk rajta. Érdemes alaposan, kívül-belül megcsodálni az erődítményt: a belvárosban andalogva szembeötlő, ahogy az impozáns, erőt sugárzó vár szinte uralja a belvárost, így kiváló fotótéma is egyben.

Pezsgő élet középkori díszletek között

A Thury-vár ma nemcsak történelmi emlékhely, hanem egy élénk kulturális központ is, amely számos szolgáltatást kínál a látogatóknak. Az egyik legfontosabb vonzereje a történelmi kiállítások sora, amelyek bemutatják a középkori életet, a végvári harcokat és Thury György legendás történetét. A vár rendkívül izgalmas tárlatvezetéseket is kínál, amelyek keretében gazdag ismereteket szerezhetünk a vár történetéről. Mi több: ha magával a hírhedt Dunántúl Oroszlánjával, vagyis Thury Györggyel járnánk be a várat, még erre is lehetőségünk van!

Valóságos időutazáson vehetünk részt, ha kipróbáljuk a szinte eredeti állapotában megmaradt toronyszobában kialakított szabadulószobát! A program keretében két feladat közül is választhatunk, amelyek egyaránt jelentenek kihívást a régmúlt titkait kutatóknak, mind a logikai rejtvények kedvelőinek.

 

A vár falai között rendszeresen szerveznek hagyományőrző eseményeket is, májustól októberig például történelmi íjászaton vehetünk részt, de kiképezhetjük magunkat apródnak is – amennyiben sikerül kiállnunk a hétpróbát! Az apródképző keretében kicsik és nagyok is megmérettethetnek, megismerhetik és kézbe vehetik az egykori várvédők fegyvereit. 

Múltidézés egész évben

Minden év június második hetében fordul az idő kereke, és megelevenedik a középkor! Hagyományőrző bemutatók, kézműves vásár és ínycsiklandó történelmi étkek várják a látogatókat a Palotai Mustrán. Ellátogathatunk Újlaki Miklós titkos pénzverdéjébe, találkozhatunk Zichy Paulinával, a vár utolsó úrnőjével, de még a vár leghíresebb ostromát is testközelből nézhetjük végig! A programok sorát apródképzés, bajvívás, előadások, fegyverbemutatók, koncertek színesítik, természetesen mindent a kor szellemében.

Ha pedig nem ijedünk meg attól sem, hogy a középkori díszletek között leszáll az éj, barangoljuk be a Thury-várat napnyugta után! A júniusban megrendezett Múzeumok Éjszakáján látványos fáklyás tárlatvezetések, hagyományőrző bemutatók és interaktív programok teszik izgalmassá az estét. Gyerekeket és felnőtteket egyaránt lenyűgöznek a múltidéző történelmi bemutatók, zenei előadások és kézműves foglalkozások. Az esti fények és a vár misztikus hangulata kiváló nyáresti élményt nyújthat minden korosztálynak!

 

A Thury-vár egész évben kiváló programokat kínál a látogatóknak, amelyekért érdemes a vár weboldalát, Facebook oldalát és Instagram oldalát is követni!

Hirdetés