
Helyszín címkék:
Mámoros gyógynövénytúrák szerte az országban
Szabó Sára
Bükkszentkereszt: Gyuri bácsi birodalma
A „bükki füvesember”, Szabó Gyuri bácsi neve már fogalommá vált a gyógynövények kedvelői körében. Bükkszentkereszten a Györgytea szervezésében vehetünk részt egy vagy három napos, családos vagy csoportos vezetett gyógynövénytúrákon, ahol szakavatott vezetők mutatják be a vidék jellemző gyógyhatású növényeit. A túra során meglátogathatjuk a néhai Gyuri bácsi gyógynövénykertjét is, ahol a növények termesztésével, feldolgozásával is megismerkedhetünk. Emellett lehetőségünk nyílik arra is, hogy elsajátítsuk a gyógynövények gyűjtésének, szárításának és felhasználásának fortélyait. A program végén pedig a kert fogadóépületében található Györgytea mintaboltban megkóstolhatjuk a helyben készített teakeverékeket is.

Hello Hungary tipp: Ha Bükkszentkereszten járunk, mindenképpen érdemes betérni a Bükki Ízek Vendégasztal nevű helyre, ahol a Telekes család várja a látogatókat kiváló házias ételekkel. A hétvégi kínálat minden héten más, ám a sztrapacska és a házi húsleves majdhogynem állandó tétel a kínálatban. Az adagok bőségesek, az árak barátságosak, a kilátás és a vendégszeretet pedig kivételes!
EzerJóFű Gyógynövény Túrák: A természet patikája
Ha a természetben elmerülve tapasztalt fitoterapeuta vezetésével szeretnénk megismerni a magyar vidék gyógynövényeit, akkor az EzerJóFű Gyógynövénytúrái nekünk valók. Ezek a programok ötvözik a természettudományt, a népi gyógyászatot és a modern fitoterápiás ismereteket, miközben közvetlenül a mezőkön, erdőkben fedezhetjük fel a kincseket. A túrák nem csak ismeretterjesztő jelleggel zajlanak: lehetőség van saját gyógynövényes termékek készítésére is, legyen az krém, tea vagy tinktúra.

Ócsai Tájvédelmi Körzet: A puszta patikája
A Duna-Ipoly Nemzeti Park szervezésében az Ócsai Tájvédelmi Körzetben indulnak tavasszal és ősszel „Fűben-fában” gyógynövénytúrák, ahol szakértő vezetésével fedezhetjük fel a területen aktuálisan megtalálható vadon termő gyógynövényeit. A 4 kilométeres séták során az egyes növények felhasználási lehetőségeiről, hatásairól tanulhatunk, valamint a látott fajok meghatározásához, felismeréséhez kaphatunk segítséget Komsa Ildikó fitoterapeuta túravezetőtől. A terület gazdag botanikai sokszínűségének köszönhetően olyan ritka gyógynövényeket is láthatunk, amelyeket máshol aligha. A túra tanulmányi jellegű, a részvétel során a védett természeti területekről növények gyűjtésére nincs lehetőség!
Pannonhalmi Főapátság: Kolostorkertek bölcsessége
A pannonhalmi bencések az apátság 996-os alapítása óta foglalkoznak gyógynövények termesztésével és feldolgozásával. A Főapátság gyógynövénykertje a szerzetesi hagyományok és a modern fitoterápia találkozása, ahol manapság vezetett túrákon ismerhetjük meg a termesztett növényeket és kóstolhatjuk meg az apátság saját készítésű teáit, likőrjeit. Az idelátogatók bepillantást nyerhetnek a szerzetesi orvoslás hagyományaiba is, és megismerkedhetnek a kolostori gyógynövény-kultúra titkaival

Hello Hungary tipp: A Pannonhalmi Főapátság Arborétum és Gyógynövénykertjének felfedezése során érdemes megtekinteni az Illatmúzeumot is. Az egyedülálló gyűjteményben minden érzékszerv szerephez jut: a látogatók nemcsak szagolhatnak, de megérinthetik és megfigyelhetik a kiállított tárgyakat. Többek között olyan különlegességek is megtekinthetők, mint az 1700-as években élt bencés gyógyszerész testvér, Reisch Elek kéziratos receptgyűjteménye. A leírások alapján napjainkban is készülnek a Főapátság gyógynövényes termékei, például gyógyteák, illóolajok, krémek és szappanok. A kiállítás betekintést nyújt a hagyományos parfümőrök munkakörülményeibe: az asztalon számos olyan eszköz és alapanyag megtalálható, amelyet a 18–19. században használtak az illatszerek előállításához.