Helyszín címkék:
7 szuper tipp, ha csak egy napod van Tihanyban!
Novitatis
A gyakorlott utazók tudják, hogy egy egész napos felfedező túra remekül indulhat egy kiadós reggelivel – ezt Tihanyba megérkezve rögtön be is ütemezhetjük. A Kotyogós Kávéteraszon igazán bőséges reggelit fogyaszthatunk el; a kínálatban szerepelnek különféle szendvicsek, saláták, de menüt is választhatunk. A gyakorlottabbak tudhatják, hogy érdemes egy kis helyet hagyni a „desszertgyomorban” is, hiszen a süteménykínálat folyamatosan változik, így mindig van valami új, amit kipróbálhatunk. A kávékínálat is pazar, szép időben pedig akár napozóágyakból is élvezhetjük az első korty kávénkat, ahogy a reggeli napfényben úszó Belső-tóban gyönyörködünk.
Ha mindenki jóllakott, és a szükséges koffeinszintet is elértük, akkor egy kellemes séta keretében érdemes felfedezni a korábban említett Belső-tó és a hozzá kapcsolódó tanösvény rejtelmeit. A kis tó mellett barangolva a délelőtti csendben élvezhetjük a természet nyugalmát, de akár csónakot is bérelhetünk, hogy a tó közepéről vegyük szemügyre Tihany egyedi látképét: az apátság jellegzetes tornyait és a község csodás házait. Nem messze innen, a tóparton találjuk a Levendula Ház Látogatóközpontot, amely tihanyi emberek és a természet évszázados együttélését hivatott bemutatni. Az interaktív kiállításon megismerhetjük az őslevendulás történetét és a levendulatermesztés hagyományát. Ha éppen a levendulavirágzás idejében érkezünk, kihagyhatatlan élmény a félszigeten az őslevendulás, ahol a levendulák végtelen tengerében sétálva úgy érezhetjük, mintha egy mesevilágban járnánk. A látogatóközpontnak köszönhetően azonban nem csak virágzáskor élvezhetjük ki Tihany emblematikus növényét: egész évben várnak minket saját készítésű termékek egész palettájával: szappanok, masszázs olajok, lekvárok, szörpök és még megannyi helyi különlegesség található itt. Ha pedig az aromákkal már teljesen beteltünk, érdemes az ízlelőbimbóknak is teret adni, és kipróbálni egy frissítő levendulás limonádét vagy akár egy pikánsabb levendulás gin tonic-ot a Lavender Garden kerthelyiségében. Ennyi séta után minden bizonnyal meg is éhezünk: vessünk egy pillantást a hamburger kínálatra is: igazi retró buciba csomagolt különlegességeket kóstolhatunk itt.
A délután folyamán ejtsük útba Tihany leghíresebb nevezetességét, a Tihanyi Bencés Apátságot. Az 1000-es években alapított apátság az ország egyik legrégibb kolostora, amelynek nagy része nyitva áll a látogatók előtt: lélegzetelállító kilátás, építészeti és kulturális emlékek, gyönyörű belső kertek fogadnak. Érdemes a látogatáskor kombinált jegyet váltanunk, ami nem csak a belépésre, hanem egy különleges kóstolóra is feljogosít minket a félsziget egyik legjobb cukrászdájában, az Apátsági Rege Cukrászdában. A kóstoló keretében megízlelhetjük Gellért atya teáját, a helyben készült levendulaszörpöket, és választhatunk egyet a cukrászda napi süteménykínálatából is. Az apátságtól pár perc sétára tovább utazhatunk időben és betekinthetünk az igazi paraszti életet bemutató Tihanyi Tájházakba is, amelyekben nem csak a balatoni paraszti építkezés jellegzetességeit ismerhetjük meg, hanem az egykor itt élő halászok életmódját is. Feljebb merészkedve a domboldalra, tihanyi körsétánba a település leghíresebb legendájának otthont adó Visszhang-dombot is vegyük be, ahol magunk is kipróbálhatjuk a különleges akusztikai jelenséget. Ha a dombon álló kőoszlopnál, amelyet csak echo-kőként emlegetnek, felállunk és kiáltunk egy nagyot, másodperceken belül már hallhatjuk is az apátság északi faláról visszaverődő hangunkat.
A teljes napos felfedezés után pedig mi más zárhatná a tökéletes kirándulásunkat, mint egy csodálatos naplementés panoráma mellett elfogyasztott vacsora. Az Echo Étterem panoráma terasza 240 fokos kilátással a Balaton keleti medencéjére, és a Tihanyi Apátságra, tökéletes helyszín lehet egy meghitt családi étkezéshez. Ízelítőnek belekóstolhatunk a tihanyi szerzetesek kamrájából származó finomságokba: házi kolbász, sonka, Tekeresvölgyi sajtválogatás, savanyított zöldségek, levendulás áfonyalekvár és friss házi kenyér, a főételek sorából pedig akár klasszikus balatoni halászlét is választhatunk.
1 tipp: A BAHART települések közötti hajójáratai májustól október végéig közlekednek, amelyeknek köszönhetően Tihanyból Balatonföldvárra, Siófokra és Balatonfüredre is eljuthatunk, Tihanyrév és Szántódrév között pedig egész évben szállítják a kompok a gépjárműveket és az utasokat. Igazán érdemes vízre szállni, főleg ha borozással zárnánk a napot: a kellemes ringatózás a balatoni naplementében méltó zárása lehet a tihanyi kiruccanásunknak!
Tihany egész évben izgalmas célpont lehet a romantikázni vágyóknak épp úgy, mint a családos kalandoroknak. Nem számít, hogy elsőnek fedezzük fel az északi part gyöngyszemét, vagy már sokadik túránk ez, Tihany jellegzetes hangulata, a természet és az itt lakók békés együttélése, no meg a mindent átható levendula illat további visszatérésekre csábít.