Ugrás a tartalomhoz

Helyszín címkék:

Brilli Gyula nyomában Esztergomnál

0:00
0:00

Szabó Sára

Esztergomról sok minden eszünkbe juthat: a Duna-parti város büszke múltja, a bazilika tekintélyt parancsoló jelenléte, a szűk utcákon való romantikus séták. Ám, ha az ember beljebb megy az erdőbe, és figyelmesen hallgat, talán még valaki suttogását is meghallhatja a fák között: Brilli Gyuláét. Esztergomnak nem hivalkodó, de mégis nagyon is eleven szellemi alakja ő, aki a 20. század elején mélységes tisztelettel és odaadással adózott a városnak.
Esztergomról sok minden eszünkbe juthat: a Duna-parti város büszke múltja, a bazilika tekintélyt parancsoló jelenléte, a szűk utcákon való romantikus séták. Ám, ha az ember beljebb megy az erdőbe, és figyelmesen hallgat, talán még valaki suttogását is meghallhatja a fák között: Brilli Gyuláét. Esztergomnak nem hivalkodó, de mégis nagyon is eleven szellemi alakja ő, aki a 20. század elején mélységes tisztelettel és odaadással adózott a városnak.

Brilli Gyula, „egy darab Esztergom”

A Morvaországban született Brilli Gyula (1866–1931) fiatal házasként, az 1890-es években került Esztergomba. Szállítási vállalkozóként dolgozott, ám szabadidejét állandóan az erdőkben, hegyekben töltötte. Eleinte egyedül rótta az utakat, ám hamarosan turistatársakra tett szert. Többedmagával megalapította az Esztergomi Turista Asztaltársaságot, pár évvel később, 1911-ben pedig megalakult a Magyar Turista Egyesület Esztergomi Osztálya. Az osztály nyolcvan lelkes tagjával átvette a térség turistaútjainak gondozását, felújítását, továbbá új utakat jelöltek ki. A Strázsa-hegyen sí- és ródlipályát alakítottak ki, valamint menedékházat építettek a város határában található Vaskapu-hegyen.

A német származású egykori katonatiszt, Brilli Gyula neve talán nem cseng ismerősen mindenki számára. Ő azok közé tartozik, akik szinte észrevétlenül írták bele magukat egy város emlékezetébe.

Brilli Gyula fogalom volt Esztergomban, s hogy annyira összeforrt vele, azt is mondhatnám: „egy darab Esztergom". Az ő megjelenése itt új korszakot jelent, amikor az emberek kezdik átlátni, hogy a természetet azért is teremtette az Isten, hogy gyönyörűségünkre, testi-lelki megújhodásunkra szolgáljon. Ha a turista szót hallod, Brilli jusson eszedbe és megfordítva. Ha Téry Ödön dr.-t a legnagyobb magyar turistának nevezik, akkor Brilli megérdemli a „legnagyobb esztergomi turista" nevet.

- fogalmaz Kemény Miklós, az esztergomi osztály elnöke, az Esztergom és Vidéke folyóirat 1931 március 15-ei számában, amelyben Brilli halálhíréről adnak hírt.

Madárcsicsergés, pazar panoráma és történelmi időket idéző épület

A Pilis szívében, a mintegy 373 méter magas Vaskapu-hegyen áll a Vaskapu Menedékház, más néven Brilli Gyula Menedékház. Az épület megvalósítása régi álom volt, amely végül Brilli elszánt adománygyűjtésének köszönhetően vált valóra. A kezdeményezés meglepően gyorsan, néhány hónap leforgása alatt hozta meg gyümölcsét: a menedékház megépülhetett. Bár az első világháború utáni időszak nem kedvezett a természetjárásnak, a menedékház lassan mégis megtalálta a maga közönségét, és egyre népszerűbb lett a kirándulók körében. A második világháborút követően azonban az épület állapota fokozatosan romlani kezdett. A rendszerváltás utáni években egy ideig szórakozóhelyként működött, majd hosszú időre bezárt.

Kép forrása: Fortepan

 

A fordulatot a Pilisi Parkerdő Zrt. közbelépése hozta: az épületet felújították, és 2012-ben újra megnyitották eredeti funkciójának megfelelően. Ma a menedékház nemcsak a túrázók pihenőhelye, de étteremként is működik, és mintegy 40 fő elszállásolására alkalmas. Teraszáról lenyűgöző kilátás nyílik Esztergom városára és a Dunakanyarra, ráadásul autóval is könnyen megközelíthető, így nem feltétlenül szükséges túrabakanccsal érkeznünk. Mégis, a természetjárást meleg szívvel ajánljuk: a turistaháztól mindössze 50 méterre áll Szűz Mária életnagyságú szobra, és néhány perc sétával elérhető a 404 méter magasan fekvő Vaskapu-kilátó is. Ha nagyobb lélegzetvételű túrára is nyitottak vagyunk, érdemes az Esztergomi Bazilikától indulva, a Mária-út turistajelzését követve megközelíteni a menedékházat. Az út körülbelül 3 kilométer hosszú, szintemelkedése miatt kihívást jelenthet – de a kilátás és az élmény minden lépést megér.

Hegyen és vízen: sétahajózás a Duna hullámain

Ha már a Duna partján járunk, miért ne néznénk meg, milyen Esztergom a vízről szemlélve? A hullámok ringásából egészen más arcát mutatja a város: a bazilika dombja még magasabbnak tűnhet, a Magyarországot és Szlovákiát összekötő Mária Valéria híd alatt átsuhanva pedig olyan érzésünk támadhat, mintha egy romantikus novellában lennénk. A MAHART PassNave Kft. sétahajóinak fedélzetéről lenyűgöző látvány tárul elénk: a kanyarodó folyó, a város sziluettje és a zöldellő hegyek együtt olyan látványt nyújtanak, amit vétek lenne kihagyni, ha a Dunakanyar fővárosában járunk.

Hirdetés