Ugrás a tartalomhoz

Helyszín címkék:

Az utcáról a galériákba, a galériákból az utcára: hazai urban art körkép

0:00
0:00

Szabó Sára

Szélben játszadozó konfetti szirmok egy épület homlokzatán, korláton csücsülő apró bronzszobor vagy éppen színes falfestmény egy tűzfalon. Ezek mind egy sajátos képzőművészeti ág, az urban art produktumai, amely sokáig a városi kultúra alternatív kifejezési formájaként volt ismert. Ez a képzőművészeti forma mára sokkal szélesebb körben ismert és elismert, hazánkban pedig egyre több helyen tetten érhető.
Szélben játszadozó konfetti szirmok egy épület homlokzatán, korláton csücsülő apró bronzszobor vagy éppen színes falfestmény egy tűzfalon. Ezek mind egy sajátos képzőművészeti ág, az urban art produktumai, amely sokáig a városi kultúra alternatív kifejezési formájaként volt ismert. Ez a képzőművészeti forma mára sokkal szélesebb körben ismert és elismert, hazánkban pedig egyre több helyen tetten érhető.

A művészeti önkifejezés egyik legszabadabb formája

Szerencsére egyre kevesebben vannak, akik az urban artot magányos falakon árválkodó graffitikkel azonosítják. Hiszen az utcai művészet ennél sokkalta többet takar. Egyedi vizuális művészeti forma, amely leginkább a városi terekben bontakozik ki, és gyakran közvetlen kapcsolatban áll az épített környezettel. Az urban art magában foglalhat murálokat, vagyis nagyméretű falfestményeket, stenciltechnikával készült képeket, ragasztott plakátokat vagy akár háromdimenziós köztéri installációkat.

Az urban art különlegessége abban rejlik, hogy közvetlenül elérhető a járókelők számára. Gyakran reflektál aktuális társadalmi, politikai vagy környezeti kérdésekre, de lehet szimplán dekoratív jellegű képi, figuratív vagy absztrakt alkotás is.

Ez a művészeti forma áthidalja a hagyományos galériák és a közönség közötti távolságot, demokratizálva a művészetet és lehetőséget adva arra, hogy mindenki részese lehessen az alkotások élményének. Az urban art képes olyan narratívákat megjeleníteni, amelyek lokálisan relevánsak, de globálisan is érthetők. Egy-egy falfestmény emléket állíthat helyi történelmi eseményeknek, vagy éppen kreatív válaszokat adhat aktuális társadalmi kihívásokra.

 

Fekete Valéria, a Zsolnay Örökségkezelő Nonprofit Kft. Vizuális Művészeti Centrumának vezetője szerint azok a városok, amelyek tudatosan támogatják a művészek munkáját, a kulturális értékek pártolása mellett különleges élményeket nyújthatnak az utazóknak is: egy-egy jól kivitelezett murál vagy köztéri installáció az adott helyszín védjegyévé válhat, s így egy-egy város turisztikailag vonzó emblémájává vagy látványosságaivá avanzsálhat.

Urban art hazánkban

Világ- és Európa-szerte számos művész tett szélesebb körben hírnévre urban art alkotásaival, hazánkban azonban csupán a 2000-es években kezdett láthatóvá válni ez az önkifejezési forma, és akkor is elsősorban Budapesten. Az utóbbi években azonban a vidéki városokban is elkezdtek megjelenni a köztéri alkotások a művészek, önkormányzatok és kulturális szervezetek közös munkájának eredményeképpen. Hogy hol? Mutatjuk!

Kazincbarcika

Kazincbarcika az elmúlt években szürke, ipari városból az ország egyik legszínesebb településévé vált, köszönhetően a Kolorcity projektnek. A kezdeményezés célja az volt, hogy a szürke, ipari városrészeket élénk, művészi alkotásokkal töltsék meg, amelyek új életet visznek az utcákra. A Kolorcity koncepció keretében már több mint 30 épület homlokzatára kerültek murálok, de számos új szobor és street art alkotás készült el. Az épületek hatalmas falfelületein megjelenő festmények nemcsak a helyiek identitását erősítik, hanem turisták ezreit vonzzák, akik kíváncsiak a város sajátos vizuális világára. Érdemes több napot szánni a látogatásra, hogy minden rejtett alkotást felfedezhessünk.

Pécs

Pécs városa hosszú ideje ismert művészeti életéről, de az elmúlt időben a Zsolnay Kulturális Negyed különösen fontos helyszínévé vált az urban art kedvelői számára is. A Street Up Fesztivál keretén belül bemutatókkal, utcaművészeti kiállítássorozattal, szimpóziummal és workshopokkal találkozhatnak az érdeklődők. A nemzetközi urban art kiállítás a városi művészet nemzetközi megjelenéseit, különböző irányzatait igyekezett bemutatni, mindezt úgy, ahogy hazai közönség még nem találkozhatott az urban arttal egy kiállítótér falai között.

Magyarországon eddig még nem volt példa olyan léptékű urban art kiállítássorozatra, amilyen a Street Up Fesztivál Pécsen, amelyet több sajtóorgánum is beválasztott a 2024-es év 10 legérdekesebb kiállítása közé.

– mondja Fekete Valéria. A kiállítás célja azzal, hogy bemutatta a street- és urban art műfajait, azt a célt is kitűzte, hogy a kiállításlátogatók közreműködésével, szavazataik alapján kiválasszák azokat az alkotókat, akik a következő fesztiválon már egy-egy köztéri falon valósíthatják meg elképzeléseiket.

Veszprém

Veszprém a 2023-as Európa Kulturális Fővárosa cím elnyerése kapcsán számos művészeti projektet valósított meg, köztük lenyűgöző urban art alkotásokat is. Az eseménysorozat részeként készült murálok és köztéri installációk friss, modern arculatot kölcsönöztek a városnak, és új turisztikai útvonalakat alakítottak ki. Ezek az alkotások nemcsak vizuálisan izgalmasak, hanem sokszor elgondolkodtató üzeneteket is hordoznak. Csodáljuk meg a Haszkovó lakótelepen található, nyolc emeletes panelház tűzfalán látható alkotást, vagy a Stadion utcában található, négyemeletes épület falán található színes falfestményt!

 

Fotók: Street Up Fesztivál

Hirdetés