Helyszín címkék:
10 dolog, amire érdemes figyelni, ha tokajit kóstolunk
Ripka Gergely
1. A jó pohár elengedhetetlen. Ha lehet, ne a régi desszertboros, fesztiválos pohárból kóstoljunk komoly tokaji bort, mert nem fogjuk tudni teljes valójában élvezni. (Az osztrák Riedel manufaktúra 2015-ben fejlesztette ki a furminthoz illő speciális poharat, ami édes tokajihoz is remek.)
2. A behűtés fontos (8-10 fok). De ne igyuk nagyon hidegen, főleg a komoly száraz tokaji bort! Ha hordómintát kóstolunk, érdemes (kivételesen) kezünkkel melengetni a kehelyben, levegőztetni. A jó tokajinak idő kell a pohárban és a palackban is (különösen üvegdugós zárás esetén).
3. Célszerű a száraz muskotállyal kezdeni a kóstolási sort, aztán a furminttal, hárslevelűvel folytatni, végül a cukortartalom szerint emelkedő sorban kóstolni az édesebb borokat (nagyon erős illatú borok után öblítsük a poharat).
4. Nem kell a borokat szálazgatni, nagy része csak áltudományos belemagyarázás úgyis. Egy dologra kell viszont nagyon figyelnünk, az egyensúlyra! Az egyensúlytól lesz elegáns és finom egy bor. Ha a sav, a cukor, az alkohol, a hordó harmóniát ad ki ízben, akkor már nagy baj nem lehet.
5. Ne hagyjuk, hogy a korábbi berögződéseink eltántorítsanak minket egy adott bortípustól: sokszor onnan jön a legnagyobb meglepetés, ahonnan nem is számítunk rá, igaz ez fajtákra, édességre, pezsgőre!
6. A jó bor társaságot teremt. Érdemes többedmagunkkal bebarangolni a borvidéket. Megvan a varázsa a pár fős kóstolásnak, ahol titkokat tudunk meg, ahogy a nagy társasággal való jó hangulatnak is helye van: mindkettőhöz más és más pincék borai lehetnek ideálisak.
7. A mértékre mindig figyeljünk: váratlanul röviddé tud válni egy borkóstoló, ha az ember minden cseppet elfogyaszt. Ha a megismerés a cél, akkor szorítkozzunk a boroknál jelzésértékű kóstolómennyiségekre. Nyugodtan kérjünk kiöntő edényt a házigazdától.
8. A pincében kóstolva minden bor nagyszerűbbnek, a pátosztól talán jobbnak is tűnhet… De a végső értékmérő mégis az, hogy szívesen fogyasztjuk-e az adott bort vagy sem. A kedvencekből vigyünk haza is, és kóstoljuk meg otthoni körülmények közt is a bort (sokszor bizony merőben más érzetet kelt egy bor különféle helyeken kóstolva, a palackos érésről nem is beszélve).
9. Próbáljunk asszociációkkal különbséget tenni a borok, majd akár a termőhelyek közt. Elsőre talán elvontnak tűnhet a borkóstolási nyelv, de a felismerések varázsa igazi sikerélményt nyújt. A teljes sor végén a visszakóstolás, játékos vakkóstolás is új rácsodálkozásokkal járhat.
10. Ne feledkezzünk el a borok mellé passzoló ételekről sem (klasszikus párok aszú és más édes tokajik mellé: libamáj, kék sajt, barackos/narancsos desszertek; míg szárazak mellé a tengeri ételek, vad szárnyasok, érett-félkemény sajtok ideálisak).