Helyszín címkék:
Úri muri: sport a szabadban festői díszletek között
Káldi Emese
Két láb
Talán a kesztyű teszi (vagy az elegáns ruha), hogy a golf ma is az egyik legelitebb sportágnak számít világszerte. Golfozni klubba jár az ember, ahol nem csak a labdajáték van a középpontban, hanem a táj, a többi vendég, akikkel társasági életet élhetünk, és persze minden kiegészítő szolgáltatás: az étteremtől a koktélbárig. Úgy tűnhet, hogy ennek a sportnak a szerelmesei valójában kevéssé edzik a testet, ám számos kutatás szól arról, hogy ez az 1400-as évek közepétől Skóciában már biztosan ismert sportág valójában nagyon jó hatással bír a szervezetünkre. A szabad levegő, a játék közben szükséges sok séta eleve csak jót tehet, stresszoldó és feltöltő hatású, a technikás ütések pedig összpontosítást és mindenekelőtt sok gyakorlást igényelnek. A világon gyorsan elterjedő sport Magyarországon csak 1902-ben lett ismert, onnantól viszont nőttön-nőtt a népszerűsége: a két világháború között a magyar golfjátékosok a világ élvonalába tartoztak. Persze a jó teljesítményhez megfelelő helyszín is szükséges – manapság az országban nagyjából húsz, különböző hosszúságú pályán üthetik a labdát a játékosok.
Etyek és Alcsútdoboz között 1996 óta egy különlegesen szép golfklub várja a vendégeket: a Pannonia Golf & Country Club 18 szakaszos pázsitján gurulhat a szigorú szabályok szerint készülő kemény golyó. Minden szempontból különleges ez a hely: az egykor József nádor uradalmához tartozó klasszicista tehénistálló felújításával létrejött sporthelyszín számos szolgáltatása miatt azok számára is vonzó, akik nem kívánnak elmerülni a különféle ütőtípusok rejtelmeiben. Ha azonban szeretnénk, itt akár egy alkalommal is belekóstolhatunk ebbe a sportba. A nagyjából másfél órás első óra után pedig ki-ki eldöntheti, hogy beleássa-e magát mélyebben a match vagy a stroke play szabályaiba.
Négy láb
Azoknak, akik számára a golf nem elég izgalmas, a közeli Vál völgye egy egészen másfajta sportolási lehetőséget kínál. Itt több helyen is a lovak bűvkörébe kerülhetünk, és csak rajtunk múlik, hogy iskolalovak hátán próbáljuk ki az ügetést, vagy esetleg egy három éves képzésen sajátítjuk el elődeink évezredes lovas tudását. Akárhogy is döntünk, a nyeregben ülve máris megértjük azt a szenvedélyt, amelyet az egykori arisztokraták többsége a lovas- és lósportok iránt táplált. Az ember és az állat összhangján, közös erőfeszítésén múló versenyek és sportteljesítmények a legtöbb mágnás életében fontos szerepet játszottak, és más dimenzióba helyezték az eredetileg haszonállatként tartott lovakat. Nem tudunk úgy a környék kúriái között kirándulni, hogy ne találkoznánk ennek a nyomaival: lovaglás közben megfestett mágnások képei díszítik a termek falait, hatalmas istállók állnak a kastélyparkokban, sőt, sok helyen még lovardát is találunk. Nemesi körökben természetes dolog volt a lovaglás, de sokan egészen bámulatos szinten űzték ezt a sportot. Az inspiráló élettörténetek és a legelő lovak megkapó látványa biztosan meghozzák majd a kedvünket a lovagláshoz a környéken járva!
Hat láb
Nem kell messzire mennie annak sem, aki egyszerre szeretne ütővel labdát terelni és lovagolni! Tabajdon az MPC Lovaspóló és Lovasközpont erre ad lehetőséget. A Perzsiából származó lovaspóló itthoni elterjesztésében is a nagy lószerető Andrássy család járt az élen, nekik köszönhetően sok nemesi családból kapcsolódtak be a játékba és tenyésztettek a küzdelemre alkalmas lovakat a 19. század végétől fogva. A második világháborút követően – éppen a nemesi „bélyeg” miatt – nem lehetett lovaspólózni, de az 1990-es évek végén újjáéledt a régi szenvedély. Az elmúlt évtizedekben több pálya is létesült az országban, a játékosok és persze a nézők nagy örömére!