Ugrás a tartalomhoz

Helyszín címkék:

SUP háton vesszük be vizeinket!

0:00
0:00

Szabó Vivien

Naplementés evezés, a nyílt víz szabadsága, baráti társaságban lebegni a hullámokon – mindez a SUP, azaz „stand up paddling" világa, nem véletlen, hogy az elmúlt években igazi sztárrá nőtte ki magát a vízi sportok körében. A SUP egy körülbelül 3 méter hosszú deszka, melyen csúszásmentes felület segíti az egyensúly megtartását, ha pedig mégis belecsobbannánk a vízbe, a deszka elúszását egy biztonsági pánt akadályozza meg. Cikkünkben felfedezzük a sport nyújtotta lehetőségeket, a legkedveltebb célpontokat és útvonalakat.
Naplementés evezés, a nyílt víz szabadsága, baráti társaságban lebegni a hullámokon – mindez a SUP, azaz „stand up paddling" világa, nem véletlen, hogy az elmúlt években igazi sztárrá nőtte ki magát a vízi sportok körében. A SUP egy körülbelül 3 méter hosszú deszka, melyen csúszásmentes felület segíti az egyensúly megtartását, ha pedig mégis belecsobbannánk a vízbe, a deszka elúszását egy biztonsági pánt akadályozza meg. Cikkünkben felfedezzük a sport nyújtotta lehetőségeket, a legkedveltebb célpontokat és útvonalakat.

Miért jó a SUP?

Mert egyszerű megtanulni, könnyű szállítani, de sok helyen bérelhető is. Ezek a tényezők nagy szerepet játszottak a SUP elterjedésében, és ma már szinte kötelező elemei napsütötte vizeink látképének. A sport kiválóan alkalmas gyerekek számára is, így a családok is bátran kipróbálhatják. Bár könnyű sportág, fontos figyelmet fordítani a biztonsági szempontokra is: az úszni tudás alapfeltétel, és a mentőmellény viselése is erősen javasolt, hiszen a vízi élmény csak így lehet teljes mértékben biztonságos mindenkinek.

SUP szállítása biztonságosan – tippek szárazföldre, tetőre és csomagtartóba

Kevesen gondolnak bele, hogy a szállítás is legalább annyira fontos szempont, mint maga az evezés. A nem megfelelően rögzített vagy rosszul csomagolt SUP nemcsak a felszerelésben, hanem az autóban is kárt okozhat. Schreiber Ildikó, az Euroleasing szakértője szerint, ha már a heveder használatára jobban odafigyelünk, sok kellemetlenségtől kímélhetjük meg magunkat. A felfújható SUP, azaz iSUP (inflatable SUP) az egyik legpraktikusabb választás, ha sokat utazunk, vagy ha helyszűkében vagyunk. Összecsukva egy hátizsák méretű csomagba is elfér, így akár a csomagtartóban is szállítható. A merev, azaz hard SUP-ok szállítása már több logisztikát kíván. Ezeket nem lehet összecsomagolni, így a legtöbbször tetőcsomagtartóra kell rögzíteni őket. Fontos a megfelelő védelem: szivacsozás, rögzítőheveder, és ha hosszabb útra indulunk, érdemes takaróponyvával vagy huzattal védeni a deszkát a napfénytől, szennyeződésektől.

Tetőcsomagtartó vs. belső szállítás

A felfújható SUP-ok összecsomagolva bőven elférnek szinte bárhol, a merev SUP esetében azonban fontos, hogy hogyan és milyen autóval szállítjuk. Ha nem szeretnénk a tetőre való rögzítéssel bajlódni, egyes kisbuszmodellekbe bőven beférnek a 270–300 cm-es SUP-ok. Ilyen a Renault Trafic, a Toyota ProAce Verso, a Fiat Ducato vagy a Mercedes Vito. A tetőre a SUP-ot legalább két hevederrel rögzítsük; szivacsos alátétekkel vagy speciális tetőtartóval pedig védjük a deszka alját. A rögzítésnél nem árt néhány alapszabályt észben tartani. A deszka orra mindig előrefelé nézzen – ez aerodinamikailag stabilabb, és a szél kisebb mértékben kap bele. A görbület (ez a deszka rockernek nevezett része) felfelé nézve jobban „kapja a szelet”, emiatt lefelé fordítva a deszka stabilabban fekszik a tetőcsomagtartón, kevésbé zavarja a légáramlást. A hevedereket ne húzzuk túl szorosra, mert az károsíthatja a deszkát, ugyanakkor laza rögzítéssel könnyen lobogni kezdhet. Hosszabb utak során érdemes megállni és ellenőrizni, hogy minden a helyén van-e. Az is fontos, hogy ne hagyjuk órákon át tűző napon az autó tetején a SUP-ot – főleg nem huzat nélkül –, mivel a hő hatására akár deformálódhat is az anyag.

Ahogy a vízen, úgy a közúton is a stabilitás a kulcs – hangsúlyozza az Euroleasing szakértője. Ha erre figyelünk, nemcsak a deszkánk marad sértetlen, de a vízparti kaland is sokkal nyugodtabban kezdődhet!

Felejthetetlen SUP túraútvonalak

A SUP-os élmény még gazdagabbá válik vezetett túrákkal, amik ma már országszerte elérhetőek. Ha a fővároshoz közel maradnánk, a Visegrádi Alsó-öböl kifejezetten alkalmas kezdő SUP-osoknak, ahol csendes víz és kis sodrás vár az első lapáthúzások megtételére. Ugyanitt a túrák gyakori útvonalai az Esztergom – Visegrád, Pilismarót – Visegrád és a Visegrád – Tahitótfalu távok is, gyönyörű látképpel a Dunakanyar természeti környezetére. 

Kedvenc nagy tavunk sem marad el SUP-os lehetőségek terén: sekélyebb vizek, változatos partvonal és az élénk turisztikai környezet mind hozzájárulnak az izgalmas SUP-os kalandokhoz. A Tihanyi-félsziget túrán a Balaton vizét szelve a félsziget nyújtotta látványban gyönyörködhetünk: az apátság ikonikus tornyaiban, a romantikus villákban és a vadregényes tájban. A déli part sekély vízén is a SUP lesz a legjobb barátunk, hiszen olyan terepeket is felfedezhetünk, melyek az alacsony vízállás miatt hajóval veszélyesek lennének. Az igazi teljesítmény-hajhászoknak pedig lehetőség van a teljes tó átevezésére is: a Tihany és Szántód közötti szakasz kiválóan alkalmas a kihívás teljesítésére. 

Szintén kedvelt helyszín a Tisza-tó, ahol csendes vízterületek, a part menti növényzet és a madárdalok varázsolják emlékezetessé a SUP túránkat. Természetes labirintusok, elzárt minitavak, csodás vadvilág várja mindazokat, akik itt csobbannak bele a sportba. Igazi különlegessége a helyszínnek, hogy akadnak olyan látványosságok is, melyek csak vízen közelíthetőek meg, mint például a Fattyúszerkő-kilátó. Tiszafüred az egyik legjobb indulópont, főleg kisebb távot tervezőknek, hiszen innen nagyon közel vannak csodás és érintetlen területek.

Míg a SUP alapvetően nyári sport, azoknak sem kell csüggedniük, akik nem tudják kivárni a melegebb hónapokat: a Hévízi-patakon télen-nyáron evezhetünk az átlagosan minimum 20 °C-os víznek köszönhetően. A szélvédett mederben rendszeresen szerveznek téli túrákat, ahol igazi felejthetetlen élményben lehet részünk ahogy a körülöttünk megfagyott világot csodáljuk. 

Eggyé válni a hullámokkal - SUP Jóga

Laikusként talán nem gondolnánk, de akik már kipróbálták, esküsznek rá: a SUP és a jóga tökéletes kombináció a kikapcsolódáshoz, mozgáshoz és feltöltődéshez egyaránt. Az egyensúlyra építő gyakorlatsorokat javasolt nyugodtabb vizeinken gyakorolni, szervezett alkalmak keretében. Kipróbálhatjuk akár a nyugodt folyású Bodrogon Tokajban, vagy épp a Tihanyi öböl egy csendesebb partszakaszán. A jógaóra során lehetőségünk van elmélyülni, meditálni, szinte eggyé válni az alattunk kellemesen ringatózó vízzel. Ez a különleges párosítás teljesen kezdőknek is ajánlott, hiszen többnyire ülve vagy fekve kell gyakorlatokat végrehajtani a deszkán, így aki a felállástól elsőre megijedne, itt saját ütemében tud hozzászokni a deszkával együtt mozduláshoz.

Kis kedvencekkel a fedélzeten - SUP Dog

Azok számára, akik imádnak evezni, de szeretett kutyusukat sem szeretnék otthon hagyni, jó hír: a SUP-on nem kell választanunk, hiszen békés jellegéből adódóan a SUP tökéletesen alkalmas arra, hogy a deszkán egyensúlyozva csatlakozzon hozzánk kalandor kedvű házikedvencünk, aki valószínűleg élvezni fogja, hogy az élmény részese lehet. Ha pedig a deszkán utazás után csobbannának egyet, épp csak el kell rugaszkodniuk, és máris a vízben lubickol mind a négy tappancs. A gazdiknak előzetesen is jelezni szokták, hogy csak vízbe szoktatott és jól idomított kutyusokkal vegyenek részt, önmaguk és mások biztonsága érdekében.

A SUP egyedülálló vízi élményt nyújt mindazoknak, akik szeretnek felfedezni és kikapcsolódni a nyílt vízen. A SUP-oktatások, vezetett túrák és különleges programok révén mindenki megtalálhatja a számára legmegfelelőbb módot a vízitúrázásra. Legyen szó akár a Balatonról, a Dunakanyarról vagy a Tisza-tóról, a SUP mindenhová elrepít minket, hogy megismerjük a vizeink rejtett szépségeit.