Ugrás a tartalomhoz

Helyszín címkék:

Lovas kalandozások a Balaton-felvidéken

0:00
0:00

Novitatis

Ha a Balaton északi partján, Veszprém környékén járunk, és túrázni támad kedvünk, kalandos kedvünkben akár nyeregbe is pattanhatunk. Az El Dobogó Lovas Iskola 15 hektáros birtoka Felsőörs és Veszprém között terül el, lélegzetelállító panorámát nyújtva a Balatonra: tökéletes lehetőség arra, hogy kiszakadjunk a városi, zajos, rohanó hétköznapokból.
Ha a Balaton északi partján, Veszprém környékén járunk, és túrázni támad kedvünk, kalandos kedvünkben akár nyeregbe is pattanhatunk. Az El Dobogó Lovas Iskola 15 hektáros birtoka Felsőörs és Veszprém között terül el, lélegzetelállító panorámát nyújtva a Balatonra: tökéletes lehetőség arra, hogy kiszakadjunk a városi, zajos, rohanó hétköznapokból.

A lovasiskolához nemcsak körkarám, homokos és füves pálya tartozik, hanem közvetlen kapcsolat a Balaton-felvidéki Nemzeti Park erdőségeihez is, ami kiváló teret ad az erdei tereplovaglás elsajátításához. Itt mindenki – legyen az akár kezdő, akár haladó – lóhátra pattanhat, és megismerkedhet egy hazánkban kevésbé ismert módszerrel is: a western lovaglással. Ez a fajta stílus Amerikából, pontosabban Texas államból származik, és jelentősen eltér az Európában leginkább elterjedt elegáns, angol nyerges lovaglási stílustól. A lófajta, amely a legjobban kiképezhető erre a stílusra, az American Quarter Horse, mely nem mellesleg a legelterjedtebb lófajta az egész világon. Rendkívül fontos, hogy a ló nyugodt és kiegyensúlyozott legyen, hiszen a cowboyoknak egyfajta életbiztosítást jelentettek, hogy el tudják végezni a mindennapi feladataikat, munkájukat. Éppen emiatt a tulajdonságuk miatt választotta az El Dobogó lovasfarm is ennek a lófajtának a tenyésztését.

 

Csontó Zoltán oktató különösen odafigyel az ember-állat közti kapcsolat megteremtésére. Addig senki sem ülhet lóra, amíg egy körülbelül fél-egy órás talajgyakorlat keretében meg nem ismerkedik és bizalmat nem épít ki az állattal. A lovasfarmon kiemelt figyelmet fordítanak az itt tenyésztett állatok mentális és fizikai egészségének megőrzésére, ezért egész évben a szabad ég alatt, hatalmas karámokban tartják őket, kisebb csoportokban, így biztosítva nekik az átlagosnál nagyobb mozgásteret és a szocializálódást. A lovarda vezetője a Parelli-módszert sajátította el, alkalmazza, és tanítja lovardájában. A módszer alapvetően arra fókuszál, hogy lovas és lova között olyan partnerség alakuljon ki, amelyben ők kölcsönösen megértik és tisztelik egymást. Ehhez elengedhetetlen, hogy az ember úgy tartsa, lovagolja és tanítsa a lovát, ahogy azt a lova is szeretné.

A hatalmas területen a pályák mellett szociális helyiség, oktatóterem, nyeregtároló és két darab nyolc ágyas szoba is a vendégek rendelkezésére áll, szállást biztosítva a nyaranta rendszeresen megrendezett lovastáborokra beiratkozó érdeklődőknek. Az épületegyüttes különlegessége, hogy – a terepviszonyokat kihasználva – szinte belesimul egy mélyedésbe, aminek következtében egyrészt védett a széltől, másrészt távolabbról szinte láthatatlan, érintetlenül hagyva a természetes látképet.

Ha tehát az ország ezen szegletében barangolunk (esetleg egy Csere-hegyi kilátó túrával összekapcsolva), a lovasbirtok honlapján lefoglalhatunk egy alkalmat – amely egy kb. kétórás foglalkozás –, és könnyedén beépíthetjük kirándulásunk menetrendjébe. A közös lovaglás, kiváló családi program lehet mozgékonyabb családoknak, de azoknak is remek lehetőség, akik kicsit kiszakadnának a mindennapokból, hiszen az állattal való kapcsolat megteremtéséhez maximális átszellemültségre és odafigyelésre van szükség, így könnyedén elfeledteti velünk a mindennapok ügyes-bajos dolgait.