Ugrás a tartalomhoz

Helyszín címkék:

Csak természetesen! – A Kiskunsági Nemzeti Park látogatóközpontja

0:00
0:00

Bóday Csilla

    A kecskeméti Természet Háza egy interaktív látogatóközpont, ahol a Kiskunsági Nemzeti Park természetes élőhelyeit, a hazai természetvédelem tevékenységét, a területen élő emberek múltba vesző mesterségeit ismerhetik meg kicsik és nagyok, szemléletes bemutatók, foglalkozások és kiállítások formájában.
    A kecskeméti Természet Háza egy interaktív látogatóközpont, ahol a Kiskunsági Nemzeti Park természetes élőhelyeit, a hazai természetvédelem tevékenységét, a területen élő emberek múltba vesző mesterségeit ismerhetik meg kicsik és nagyok, szemléletes bemutatók, foglalkozások és kiállítások formájában.

    Hazánk középső részén két nagy folyó, a Duna és a Tisza ölelésében különleges, síkvidéki táj terül el, amely látszólagos egyhangúsága ellenére sokféle, változatos élőhelyet foglal magában. Egyszerre őrzi a természet állandó változásának nyomait és az itt élő emberek egymás örökébe lépő nemzedékeinek kézjegyét. A kiskunsági táj természeti értékeinek megóvására alakult meg 1975-ben – az országban másodikként – a Kiskunsági Nemzeti Park.  A több mint 51 000 hektáros területű, kilenc egységből álló nemzeti park jellegzetes élőhelyei a Duna menti szikes puszták és tavak, a homokhátság buckavonulatai, nagy kiterjedésű gyepjei és homoki erdői, a turjánvidék mocsarai és mocsárrétjei, valamint a Tisza mentének holtágai, ártéri erdői és szikes pusztái. Ezek számos olyan természeti és táji ritkaságot rejtenek, melyek csak itt láthatóak. Területének kétharmad része bioszféra-rezervátum. A Felső-Kiskunsági-tavak, a Felső-Kiskunsági-puszta és a Kolon-tó a Ramsari egyezmény alapján nemzetközi jelentőségű vadvizes élőhely, továbbá a Kolon-tavat hazánk egyetlen biogenetikai-rezervátumaként is számon tartják. A Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság (KNPI) Kecskeméten található látogatóközpontjában, a Természet Házában a Duna-Tisza köze jellemző élőhelyeiről, régi mesterségekről, a területen fellelhető természeti értékekről tudhatnak meg rengeteg hasznos információt a kíváncsi és érdeklődő gyerekek és felnőttek egyaránt. 

    Programok a Természet Házában

    A Természet Háza állandó kiállítása a hazai természetvédelem történetét és Magyarország összes nemzeti parkját is bemutatja. A látogatók ezen túl információt kaphatnak a védett területek látogatási feltételeiről, turisztikai szolgáltatásairól, programjairól, továbbá lehetőség van információs anyagok, ismeretterjesztő kiadványok, térképek, plakátok, ajándéktárgyak vásárlására is. A kiállítási elemek többsége interaktív, így a kicsik is könnyen, játékosan tanulhatnak. Az intézmény elengedhetetlenül fontos feladatnak tartja a következő nemzedék ökológiai tudatformálását. Előre bejelentkezett óvodás és iskolás csoportoknak természetismereti foglalkozások és előadások kérhetők, melyekről a pedagógusok a knp.hu honlapon tájékozódhatnak. Az itt zajló környezeti nevelés célja, hogy a gyermekek ösztönös, természetre való ráhangoltságának megfelelő irányt és tartalmat adjanak, elősegítsék a környezettudatos magatartásuk kialakítását, hogy ezáltal a természetet értő, tisztelő és óvó felnőttekké váljanak. A Természet Házának évek óta programja az Ötórai Zöldtea elnevezésű természetismereti előadás-sorozat, melynek keretében nemzeti parkos dolgozók és külsős szakemberek tartanak szakmai előadásokat változatos természetvédelmi témákról.