Helyszín címkék:
Botanikus kertek, ahol káprázatosan szép a tavaszi virágzás!
50 ezer színpompás tulipán
A magyar arborétumok egyik legősebbike, a vácrátóti Nemzeti Botanikus Kert több, mint 230 éves múltra tekint vissza. Fák, cserjék, évelők, sziklakerti növények, üvegházi gyűjtemények: mintegy 13 ezer fajjal itt található az ország legfajgazdagabb élőnövény-gyűjteménye. Az egykori grófi kastélykertként üzemelő arborétumban van Magbanki Gyűjtemény, állandó kiállítások, üvegházak, vízimalom, de itt kapott helyet a Kert a Köbön elnevezésű tudomány-kommunikációs eseménysorozat is.
Akár egyedül is andaloghatunk a tavacskákkal, romantikus zugokkal és ösvényekkel behálózott növénygyűjteményben, de erősen ajánlott részt venni vezetett élménysétán is! Természetesen minden évszakban más és más látványosság miatt érdemes bejárni a kertet, ezek közül az egyik legszebb sokak szerint az áprilisban virágzó tulipánrengeteg. A különleges növényt szinte mindenki szereti, de azt már kevesen tudják, hogy milyen bűnügyek kapcsolódnak hozzá, hogy miért ették meg a hollandok a vagyonokat érő tulipánhagymákat, és hogy milyen utat futott be e virág az elmúlt századokban. Az élményséta keretében a tulipán parádés, izgalmas kultúrtörténetén túl rácsodálkozhatunk a kertben virágzó 50 ezer színpompás tulipán látványára is!
Több hektárnyi lila szőnyeg a fák árnyékában
Igazán szemet gyönyörködtető, ahogy Vas megye egyik legelőkelőbb botanikus kertjében a fehér gyöngykavicsos ösvényeket lila krókusz-szőnyeg szegélyezi. A Kámoni Arborétum sok mindenben tud újat mutatni a csodás kerteket kedvelőknek, de az egyik leggyönyörűbb látványossága a tavaszi krókusz-virágzás. Sétáljunk egyet a kert északi részében található, lilán pompázó sáfrányrengetegben, és pihenjünk le egy padon az illatmámorban. Ha kigyönyörködtük magunkat, akad még felfedeznivaló a szombathelyi arborétumban; a mintegy 27 hektáros területen ugyanis 3200 fa- és cserjefaj található. Semmiképp ne mulasszuk el meglátogatni a több, mint 500 rózsafajt felvonultató rózsagyűjteményt, és az egyedülálló kaktuszkertet. Ám mindenekelőtt: bátran merjünk elkalandozni, mintegy eltévedni is. A kellemes kóborlás során ugyanis fantasztikus dolgokba botolhat az ember: apró tavacskák, titkos hidak, eldugott vízesés, faóriások és megannyi színes-illatos növény vár ránk itt!
A havasszépék szín- és illatorgiája vár májusban
Ha májusban valami igazán különlegeset szeretnénk látni, akkor látogassunk el a Jeli Varázskertbe, ahol a szépséges azáleák éppen illatos szirmaikat bontogatják. Ekkor van ugyanis a csúcsvirágzás, ami annyit tesz, hogy a korábban nyíló, illatos lombhullató fajok, valamint a később nyíló, nagyvirágú örökzöldek egyszerre pompáznak teljes színükben (és illatukban). A 100 hektáros kertben ilyenkor 300 féle havasszépe-bokor (másnéven rododendron) festi színpompásra az ösvényeket. A 2-3 hétig tartó jelenség során több ezer azálea nyílik a varázskertben. Receptre írnánk fel ilyenkor a gyönyörű bokrok közti bódult, mámoros andalgást, amely minden érzékszervünkre hat!
És ha már itt vagyunk, akkor keressük fel az arborétum többi érdekességét is, hiszen oly sok látnivalót tartogat még számunkra! Elrévedezve akár Spanyolországban, az Appalache-hegységben, Kis-Ázsiában, vagy Japánban érezhetjük magunkat, a tájövezetek résznek köszönhetően, de felmászhatunk 10 méter magasba is az Óriások-erdejében. Ezutóbbi helyszínen madárperspektívából, egy izgalmas, fák között kacskaringózó Lombkorona-sétányról szemlélhetjük az őshonos madárvilágot. Bármerre is visz az utunk a Jeli Varázskertben, érdemes kicsit elveszni térben, és időben – aligha fogjuk megbánni.