Ugrás a tartalomhoz

Helyszín címkék:

    Barangolás a Kiskunsági Nemzeti Parkban

    0:00
    0:00
    • Szabó Vivien
      Kalandra vágysz? Vagy csak el szeretnél merülni a természet csodájában? A Kiskunsági Nemzeti Park mindenki számára tartogat valamit: egy varázslatos világ, amelyben az ember és a természet harmóniában létezhet egymás mellett. Cikkünkben összegyűjtöttünk olyan, kevésbé ismert, tanösvényeket, ahol a csend és a nyugalom körülöleli az embert, ahol a természet maga mesél nekünk.
      Kalandra vágysz? Vagy csak el szeretnél merülni a természet csodájában? A Kiskunsági Nemzeti Park mindenki számára tartogat valamit: egy varázslatos világ, amelyben az ember és a természet harmóniában létezhet egymás mellett. Cikkünkben összegyűjtöttünk olyan, kevésbé ismert, tanösvényeket, ahol a csend és a nyugalom körülöleli az embert, ahol a természet maga mesél nekünk.

      A varázslatos vidéken, Magyarország szívében, az Alföld és a szikes puszták olyan tájat alkotnak, amely ötvözi a természet vadregényes szépségét és a kulturális örökségeink emlékeit. A hatalmas terület rengeteg különlegességet rejt magában: sós, szikes tavakat, melyek csillogó vizei otthont adnak ritka madaraknak és növényeknek, híres rackajuhokat, melyek békésen legelésznek a pusztán és még megannyi védett kincset. Lássuk, mely tanösvényeken érdemes útnak indulnunk!

      Báránypirosító tanösvény a Fülöpházi buckavidéken

      Ezen az izgalmas útvonalon az év minden szakaszában találhatunk valamilyen különlegességet, melyet a félig kötött homokterületek lenyűgöző geológiai formái mutatnak be. A homokba zárt történeteket a fehér nyilakkal jelölt úton barangolva csodálhatjuk meg, akác ültetvények és nyárfasorok mellett elhaladva, melyeken kihelyezett odúk kínálnak otthont különböző madárfajoknak. A lankás buckák tetején állva, a tájidegen növények betelepülésének is tanúi lehetünk, valamint a kihelyezett színes táblákon a buckaoldal védett fajaival is találkozhatunk. Tovább haladva a VULKAN program kutatási területéhez érünk, ahol a globális felmelegedés homoki növényzetre gyakorolt hatásait tanulmányozzák, majd a homokbuckák kialakulásáról gyűjthetünk ismereteket. A tanösvény egész évben gyalogosan körbejárható egy rövid és egy hosszú íven is, melyből az előbbi, 1722 m, míg a hosszabb 3270 m.

      Vörös-mocsár tanösvény

      Császártöltés határában, a löszpart alatt elhelyezkedő Vörös-mocsár több százezer évvel ezelőtt keletkezett az egykori ős-Duna medrében. Lassú feltöltődése során több méter vastag tőzegtelepek alakultak ki, melyekben fajokban gazdag vizes élőhelyek jöttek létre. A mocsárban és a löszpartok mentén sétálva betekintést nyerhetünk védett madaraink titkos életébe: a meredek löszfalakban parti fecskék és gyurgyalagok költenek. A tájékoztató táblák részletesen bemutatják a mocsár kialakulását, a növény-állatvilág gazdagságát, beleértve a kétéltű- és hüllővilágot, a nádasokat és a tőzegbányák vizét. A nagyjából 2,5 kilométeres szakasz egész évben látogatható, azonban a mocsár területe a nem megfelelő ismeretekkel rendelkezők számára veszélyes lehet, ezért csak a kijelölt útvonalon, vagy szakvezetővel ajánlott felkeresni.

      Csodarét tanösvény, Ásotthalom

      A Duna-Tisza köze déli részének legszebb védett területén a márciusi időszakban megcsodálhatjuk az egyhajúvirág és a mocsári kardvirág lenyűgöző virágzását, melyek beszínezik a tájat ameddig csak ellátunk. Tavasztól őszig különleges növénytársulások, homoki sztyepprétek és virágos rétek pompáznak ezen az egyedülálló helyszínen. Az útvonal során 10 db többnyelvű tábla segít felfedezni a terület titkait, ahol többet megtudhatunk a különleges virágzási időszakokról és a területen honos védett fajokról. A négy kilométeres túrához vízálló lábbeli, távcső és szúnyogriasztó erősen ajánlott!

      Nádirigó Tanösvény

      A tanösvény csodás hurokszerű útvonala 10 izgalmas állomáson keresztül mutatja be a Tiszakécskei Holt-Tisza életét és az élővilág változatosságát. A különleges fantázianevekkel ellátott állomások betekintést engednek a természet körforgásába, vagy épp a holtágban élő hüllők és kétéltűek különleges világába. A madarak szerelmeseinek a „Száll a kakukk fészkére" állomáson egyedülálló lehetőségük nyílik megfigyelni a holtágban élő madárfajokat. A „Hallgatózó" állomás az erdők és mezők madarainak világát mutatja be. A tanösvény bármely évszakban látogatható, gyalogosan vagy akár babakocsival is bebarangolható.

      Induljunk el a természet varázslatos útjain, és éljük át szeretteinkkel a nyugalmat és a csendet, melyet ez a lenyűgöző vidék nyújt! A tájegység különleges jelenségei olyan élményeket tartogatnak, melyek örökre az emlékezetünk részévé válnak. Merüljünk el a természetben, hallgassuk a madarak csicsergését, és fedezzük fel a Kiskunság rejtett kincseit, ahol a természet maga mesél nekünk!

       

      Hirdetés