Ugrás a tartalomhoz

Helyszín címkék:

5 vidéki állatotthon, ahol az élményen van a hangsúly

0:00
0:00

Hegedüs Robi

Évről évre új mini-állatkertek, úgynevezett állatotthonok nyílnak és bővülnek országszerte. A hagyományos állatkertekhez, és a melegebb éghajlatú térségekre jellemző szafariparkokhoz képest, ezek az állatotthonok tán megállapíthatjuk, még barátságosabbak. Igyekeztünk öt különböző térségről begyűjteni az egyformán felkeresni érdemes helyeket, és egyedi ajánlataikkal bemutatni őket.
Évről évre új mini-állatkertek, úgynevezett állatotthonok nyílnak és bővülnek országszerte. A hagyományos állatkertekhez, és a melegebb éghajlatú térségekre jellemző szafariparkokhoz képest, ezek az állatotthonok tán megállapíthatjuk, még barátságosabbak. Igyekeztünk öt különböző térségről begyűjteni az egyformán felkeresni érdemes helyeket, és egyedi ajánlataikkal bemutatni őket.

A kosdi RoBirtok

Kosd a váci járásban, Nógrád megye határában, a Dunakanyar és a Cserhát nyugati lankái közt fekszik. A festői környezetben elterülő birtok október közepéig időpontfoglalással látogatható, a vendégháznak köszönhetően pedig akár be is költözhetünk pár napra. Azoknak különösen ajánljuk, akik az állattartás iránt érdeklődnek, hiszen itt bárki külön kérésre bekapcsolódhat az istállók takarításába, a tehénfejésbe, a disznók, muflonok és ormányos medvék etetésébe. A birtokhoz közeli erdőben sétáltathatunk szarvasokat és alpakát is, vagy kipróbálhatjuk, milyen szalmabálákon ugrálni. Örök kedvenc a nyuszikarám, ám idén boci, mangalica malac és kisbárány is született. Kicsiknek zsúrokat, nagyobb gyerekeknek tábort, felnőtteknek hétpróbás csapatépítőt is rendszeresen szerveznek.

 

A szigethalmi Családi Vadaspark

A Csepel-sziget kellős közepén találjuk Szigethalmot. A családi vállalkozásként üzemeltetett park az állatmentésre, és a jövő generációk oktatására fekteti a hangsúlyt. A hétfők kivételével egész évben nyitva tartanak. Az erdei kisvasút, a kreatív játszóterek, a magasles, egy-egy itt leparkolt régi kisrepülő és helikopter mind-mind gyerekcsalogató élményelem. A közelről megfigyelhető állatfajok sokfélesége lenyűgöző: az ara papagájtól kezdve az emun át a kenguruig rengetegen megférnek a szellős kifutókon, ráadásul gyakran frissül az állomány. A háztáji szekciót természetesen etetésre és simogatásra rendezték be. Fontos küldetésük a vadmentő program és az ehhez kialakított sajátos elrendezésű terület, ahol is a nagy számban befogadott hazai vadfajok szabadon bóklászhatnak, és mi emberek, rácsos magasított járdán sétálhatunk körbe, hogy távcsővel figyeljük meg őket.  

 

A siófoki Bella Állatpark

A Balatonpart egyik fővárosában, Somogy megye északi csücskében járunk. Siófokon az állatpark télen-nyáron várja a látogatókat. Garantált élmény a tevegelés, de jól járunk az óriásteknősök és a törpe kecskék simogatásával is, nem beszélve az etethető lámákról, szamarakról, szurikátákról. A halastó körül berendezett madárrészleg a vidék káprázatos madárritkaságaival ismertet meg minket. Ha barátokkal vagy nagycsaláddal érkezünk a pusztára, mindenképp próbájuk ki a buborékfocizást, azaz csatoljunk magunkra hatalmas buboréklabdákat és addig üldözzük egymást, amíg teljes erőnkből nekivágódhatunk a másiknak. Vélhetően a közelben legelésző állatoknak is örömteli pillanatokat szerzünk a bolondozásunkkal.

 

A fenyespusztai Állatsimogató

A Zala megyei Balatonmagyaród a Kis-Balaton térség népszerű kirándulóhelye. Az egykor itt található termelőszövetkezeti tehenészeti telepből alakították ki az állatsimogató majort, amit gyakorlatilag két ember működtet igen sikeresen, évszaktól függetlenül, egész évben. A legkisebbeknek a tapsifülesek simogatását és a szamárcsikók megszeretgetését ajánlják. A bátrabbakat – felügyelet mellett – a jámbor bivalyokhoz is odaengedhetjük, vagy hagyhatjuk őket a kecskegidákkal fogócskázni. Könnyedén múltidéző hangulatba kerülhetünk, akár a Kis-Balaton rejtekeit bejáró sétakocsikázásnak, akár a gyerekeknek és felnőtteknek felváltva tartott íjászati oktatásnak hála. A vendégszerető falusi légkörből mindenképpen ízelítőt kapunk.

 

A komlói Mini Zoo

Baranya második legnagyobb települése, Komló a közelmúltig szénbányászatáról volt híres. A családias környezetben pár éve nyílt kisállatkertje a szomszédos Mecsek Tájvédelmi körzet menthető természeti értékeihez igyekszik kapcsolódni. Kizárólag olyan állatfajokat fogadnak be (nagyjából 60 eltérő fajtát), akiket a minőségi életfeltételek biztosításával tudnak ellátni. A másfélszáz egyedet számláló közösségben találkozhatunk sünökkel, mókusokkal, rókákkal, őzikékkel, mosómedvékkel, bagollyal, kaméleonnal. A látógatói élmény mindegyik állattal épp annyira interaktív, amennyit az adott állat tolerálni tud. Némelyiket kézbe vehetjük, simogathatjuk, vannak egyedek, amelyeket etethetünk, sétáltathatunk, de lesznek olyanok is, akiket csak meglesni szabad: így lesz színes a zoo-kép, melyet a kiállatkert felkeresése révén kaphat a csapat apraja-nagyja.