Ugrás a tartalomhoz

Helyszín címkék:

Toplisták

Város, vízpart és kultúra – Modern művészetek vidéken

  • Hype&Hyper
A Duna menti nyüzsgésből menekülni a modern művészetek világába vagy a Balaton partján élvezni a korszakalkotó műveket, felbecsülhetetlen! Ahhoz, hogy átfogó művészeti élményben legyen részünk érdemes felfedező utat tenni Magyarország különböző tájain. Vidéki múzeumajánló, avagy irány Szentedre, Debrecen és Balatonfüred!
A Duna menti nyüzsgésből menekülni a modern művészetek világába vagy a Balaton partján élvezni a korszakalkotó műveket, felbecsülhetetlen! Ahhoz, hogy átfogó művészeti élményben legyen részünk érdemes felfedező utat tenni Magyarország különböző tájain. Vidéki múzeumajánló, avagy irány Szentedre, Debrecen és Balatonfüred!

Ferenczy Múzeum, Szentendre

Ha sétáltunk egyet a Duna partján, vagy ettünk egy ízletes kézműves fagylaltot Szentedre főterén, akkor nem maradt más, minthogy feltöltődjünk a művészet, progresszió és hagyomány hármasában. Ezen alappilléreken nyugszik a Ferenczy Múzeumi Centrum szellemisége, aminek tereiben a művészet legkülönfélébb formáiban merülhetünk el. Az intézmény ugyanis gazdag gyűjteménnyel rendelkezik, a képzőművészet minden szeletével megismerkedhetünk itt, legyen az a mai szentendrei festészet, grafika, szobrászat vagy akár éremművészet. 


 

A Ferenczy Károly festőművész nevét viselő városi múzeum egyébként 1951-ben kapott otthont a hajdani görögkeleti szerb iskola épületében. Jelenleg időszaki kiállítások színtere: falai között huszadik századi és kortárs, szentendrei kötődésű és nemzetközi tárlatok egyaránt látogathatók. A tavasszal megnyílt egyik legújabb kiállításuk A GYŰJTEMÉNY (1900–2022) címet viseli, ahol egyidejűleg láthatunk alkotásokat napjaink kiemelkedő kortárs képzőművészeitől és a 20. század meghatározó, szentendrei alakjaitól. Ez utóbbiak sorába tartozik Barcsay Jenő, Bálint Endre, Czóbel Béla, Deim Pál, Korniss Dezső, Kmetty János, Vajda Lajos és a Ferenczy-dinasztia: Károly, Noémi és Béni. 


 

Ha már itt járunk egyébként érdemes szétnézni az épületben nemrég megnyílt ISBN könyv galéria kínálatában is, ahol a különféle kiadványok szerelmesei újabb művészeti szakkönyvekkel gazdagíthatják otthoni könyvtárukat.


 

MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ, Debrecen

Bár Szentendrét nem véletlenül emlegetik a „művészetek városának”, Debrecen szintén Magyarország egyik legfontosabb kulturális gócpontja. Ennek egyik mozgatórugója a történelmi belvárosban található MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ, ami közép-európa régiós vonatkozásában is egy meghatározó művészeti intézmény. 


 

A MODEM 2006 őszén nyitotta meg kapuit, és Magyarország második legnagyobb kiállítóhelyeként tartják számon. Tereiben olyan művészek munkái is feltűntek már, mint André Kertész, Pablo Picasso, vagy épp Leonardo da Vinci. Ugyanakkor a művészeti központ kiemelt figyelmet fordít a modern és kortárs hazai képzőművészet bemutatására is, itt kapott helyet többek között Aba-Novák Vilmos életmű-kiállítása vagy a világhírű Reigl Judit tárlata is. 


 

Az idei évad nyári időszakában pedig a Re:Re (Művészi újrajátszás, az újrajátszás művészete) című kiállítás keretében a kelet-közép-európai művészek kerülnek a fókuszba, ezzel is ráerősítve a nemzetközi regionális diskurzusok fontosságára. A kiállított multimediális és installatív munkák között olyan művészeket is felfedezhetünk, akik korábban hazájukat képviselték a Velencei Biennálén: ezen művészek sorába tartozik Jeremy Deller, Zbigniew Libera, Ingela Johansson, Irina Botea Bucan, Kis Varsó vagy Takahiro Iwasaki.


 

Vaszary Galéria, Balatonfüred

Balatonfüredre leginkább a Balaton partja és vize hív minket, de ha már ide látogatunk, a város kulturális negyedét se hagyjuk figyelmen kívül. Ennek egyik ékköve a 2010-ben felújított Vaszary Galéria: az egykori prímási nyaraló különlegessége, hogy szobáit kiállítóterekké alakították. A múzeum terei olyan művészek munkáinak adott már otthont, mint többek között Pablo Picasso, Joan Miró, Robert Capa vagy Amrita Sérgil. 


 

A 2023-as évad kiállításainak keretében többek között a balatonboglári kápolna művészeinek munkáit ismerhetjük meg közelebbről. A kápolnaműterem története ötven évvel ezelőttre nyúlik vissza: a művészeti tér négy éves működése alatt mintegy kétszáz művész, köztük a magyarországi neoavantgard legjelentősebb alkotói mutatták be munkáikat. A Boglár 50 tárlatot a geometrikus absztrakció és a szisztematikus festészet világhírű képviselője, Maurer Dóra kiállítása fogja követni. A Vaszary Galéria egyébként idén tavasszal egy új kiállítóhellyel is bővült: az új Modern Műtár (MoMü) tereit Szöllősi-Nagy András és Nemes Judit több ezer darabos, Párizsban felépített műgyűjteményének darabjaival rendezték be. 


 

Ha ez még mindig nem lenne elég, a kulturális felfrissülés után érdemes megpihenni a villa emblematikus tornyának tövében, ahonnan a Vaszary Kávézó teraszáról élvezhetjük a balatoni panorámát.