Ugrás a tartalomhoz

Helyszín címkék:

Spirituális „wellness” és tudatos elvonulás Balatongyörökön, a Jurta Hotelben!

0:00
0:00

Szabó Sára

Az ember a kezdetek óta a természettel együtt rezegve élte életét, ez a kapcsolat azonban kezd elveszni. A többezer éves múltra visszatekintő jurta azonban olyan életmódot csempészhet be a hétköznapjainkba, amely újra megtaníthat a szívünkkel gondolkodni. A balatongyöröki Jurta Hotel nemcsak szállást, hanem spirituális elvonulást is kínál, ahol a hatalmas információs zajon túl újra meghallhatjuk a valódi üzeneteket.
Az ember a kezdetek óta a természettel együtt rezegve élte életét, ez a kapcsolat azonban kezd elveszni. A többezer éves múltra visszatekintő jurta azonban olyan életmódot csempészhet be a hétköznapjainkba, amely újra megtaníthat a szívünkkel gondolkodni. A balatongyöröki Jurta Hotel nemcsak szállást, hanem spirituális elvonulást is kínál, ahol a hatalmas információs zajon túl újra meghallhatjuk a valódi üzeneteket.

A jurta a közép-ázsiai nomád népek hagyományos lakóépülete, amelyet a nomád életmódhoz alkalmazkodva fejlesztettek ki. Története több mint 3000 évre nyúlik vissza, és évszázadokon át a sztyeppék egyik legmeghatározóbb építészeti formája volt, mivel könnyen szállítható és gyorsan felállítható volt. Ez az egyszerű, mégis nagyszerű építészeti forma népünk történelmi múltjában, a honfoglalás előtti időszakban vált ismertté, amikor őseink a közép-ázsiai sztyeppéken nomád életmódot folytattak. A Kárpát-medencébe való érkezéskor a honfoglaló magyarok részben tovább vitték a jurták használatának emlékét, akkor azonban már kevésbé terjedt el. A magyarok alkalmazkodtak a Kárpát-medence adottságaihoz: falvakat hoztak létre, és inkább földbe vájt veremházakat és faházakat építettek. A jurta leginkább a magyar nép történelmi tudatában és honfoglaláskori ábrázolásokban maradt fenn.

Bár a jurta Magyarországon ma már nem használatos mindennapi lakóhelyként, kulturális szimbólumként ismét egyre nagyobb figyelmet kap. Ez a csodálatos építmény a hagyományőrzés, az identitás és történelmi gyökerek egyik jelképeként szolgál, de a nomád életmód, a természetközeliség és az egyszerű, fenntartható életvitel szimbóluma is lett.

A jurta szerkezete és felépítése

Egyik legfontosabb tulajdonsága a jurtának, hogy kiváló adottságokkal rendelkezik. Szerkezete kör alakú, amely nemcsak stabilitást biztosít szeles időben, hanem a belső tér hatékony kihasználását is lehetővé teszi. Fő elemei a hajlított fa bordákból (rácsszerkezetből) álló oldalfalak, egy központi tetőnyílás, amit középen két oszlop tart, valamint a rájuk helyezett szövet- vagy nemeztakarók, amelyek védenek az időjárási viszontagságoktól. A jurták nemcsak lakóhelyként, hanem spirituális térként is funkcionáltak. A belső tér felosztása szimbolikus jelentőséggel bírt: a tűzhelyet a középpontba helyezték, és az égtájak szerint osztották fel a belső teret, külön helyet biztosítva a vendégeknek és a családtagoknak. Fontos volt, hogy a bejárat kelet felé nézzen, az ágy pedig az építmény legpozitívabb pontjára kerüljön.

A tetőnyílás, a „tündük” vagy „szín” nemcsak a fény beáramlását és a füst kijutását szolgálta, hanem szimbolikus szerepet is betöltött: összekötötte a belső teret az égbolttal, egyfajta spirituális jelentést adva a jurtának.

Szakrális építmény, spirituális élmények

„A jurták – akár a piramisok – szakrális építmények” – fogalmaz Mag Mihály Tibor, a balatongyöröki Jurta Hotel megálmodója, aki villamosmérnök katonatisztből lett jurtakutató és spirituális gondolkodó. Mérnök közgazdászként alapította meg közel 3 évtizede a MagICS Holding Zrt.-t, nemzetőr vezérőrnagyként lett az 1956 Magyar Nemzetőrség Zala vármegyei parancsnoka. Mostanában egészségtudatos holisztikus terapeutaként a Mag Spirit Holisztikus Egészségközpontban tevékenykedik. Itt lehetősége van gyümölcsöztetni parapszichológusi és kronobiológus mesteri diplomáit is. Mint mondja: a jurtánál, ahogy a magyarországi építészetben is, hatalmas jelentősége van a tető és falak arányának, hiszen ezek a fizikai és a szellemi sík szimbólumai. A jurta mind formájában (tórusz alakzat), mind energetikájában a szellemi sík felé irányít minket. Ám nemcsak szerkezete miatt kiváló építmény a jurta, hanem a Földanyával való kapcsolata miatt is. Amikor jurtában élünk, a természettel együtt rezgünk: halljuk, ahogy a mókus átfut éjszaka a tetőn, érezzük a szelet, az esőt és látjuk a Hold és a Nap fényét is. Pont emiatt a különleges kapcsolat miatt az alvás, pihenés, rekreáció is sokkal intenzívebb élmény egy jurtában.

A balatongyöröki varázsvilág: több, mint wellness!

Mag Mihály Tibor és felesége, Magné Dr. Nagy Judit pár évvel ezelőtt, hosszas keresés után talált rá egy csodahelyre a balatongyöröki Becehegyen. A páratlan balatoni panoráma mellett a hely csak úgy ontotta magából a pozitív energiákat. Ennek a sorsszerű rátalálásnak az eredménye az a 9 darab, összesen 24 személy elszállásolására alkalmas felszentelt jurta, amelyben bárki elvonulhat a világ elől és lecsendesedhet. A hotel csodálatos panorámájú teraszán bőséges, igény szerint vegán vagy vegetáriánus reggelit fogyaszthatunk, a környéken pedig pompás kiegészítő látványosságok várnak. A balatongyöröki hotel nemcsak szálláshely, rendszeres előadásaik, programjaik és workshopjaiknak köszönhetően az itt tartózkodásunk spirituális felfrissülés is egyben.  

„Nagyon hangosak vagyunk a háromdimenziós térben, és nem halljuk meg a valódi üzeneteket. A szívünk helyett az agyunkkal gondolkodunk. Nálunk lehetősége van mindenkinek lecsendesedni, és befelé figyelni”

– mondja Mihály.

 

Hozzáteszi, hogy központi célkitűzés a természethez, a szellemi valónkhoz való visszatalálás – ennek a gondolatnak a mentén szerveznek rendszeresen kenyérsütő workshopot és egyéb programokat, amelyekért érdemes böngészni a Jurta Hotel Balatongyörök weboldalát.

 

Bármi is a célunk: lecsendesedni, visszatalálni a természethez, vagy csak egy pihentető hétvégét tölteni a Balaton partján, távol a világ zajától – a balatongyöröki csodahely kiváló választás bárki számára!

Hirdetés