Helyszín címkék:
Tanyasi ízek és életreszóló élmények a Körösök körül
Káldi Emese
Egy néhány évvel ezelőtt készült felmérés szerint Békés megyében még ma is több mint hétezer tanya található. Ez a termőterületből, gazdasági épületekből és lakóházból alkotott élőhelytípus Alföldünk jellegzetessége, ahol rendszerint mezőgazdasággal, gyümölcs- vagy gyógynövénytermesztéssel foglalkoznak az ott élők, de bőven akad olyan tanya is, amely már csak pihenési célokat szolgál. A tanyák életét a Tanyák a Körösök Körül nyitott tanyagazda-hálózat jóvoltából mi is megismerhetjük, ha akár gyalogosan, kerékpárral vagy autóval kirándulunk Békéscsaba, Gyula és Szarvas vidékén. De vigyázat, aki belekóstol a tanyasi életbe, könnyen „függővé” válhat: a nyugalom, a természet közelsége, az árnyas ligetek nagyon marasztalóak! És persze ott a gasztronómia! Tanyatúránk során a vidék jellegzetes ízeit is megismerhetjük.
Felfedező utunkat kezdhetjük Békéscsabán, a Körösök Völgye Látogatóközpontban. Ezt a Körösök Völgye Natúrpark Egyesület tartja fenn, amely több mint húsz éve gyűjti, gondozza a Gyulától egészen Mezőtúrig húzódó táj értékeit, különös tekintettel a tanyákra. A Békéscsaba zöld szívének számító Széchenyi-ligetben lévő látogatóközpontban szívesen eligazítják a vendéget a látnivalókkal kapcsolatban.
De most már induljunk, vár a tanyakaland! Például a Békéscsabától alig öt kilométerre eső Frankó Tanya és Haluskaháznál. Az 1955 óta a Frankó család tulajdonában álló, eredeti állapotában látható, nagyon igényesen felújított, több mint százéves porta igazi csodavilág, ahol szívesen látják a vándort, ha megnézné a gazdaságot, a veteményest, a gyümölcsöst, az állatállományt. A portán természetesen haluskát is készítenek. A klasszikus tót böjti étel gyúrt tészta, Frankóéknál egykilónyi liszthez adott négy tojásból készül, a kifőtt tésztához brindza, káposzta, túró vagy mák dukál. Mennyei. A Frankó Tanyán meg is szállhatunk – ez esetben, illetve látogatásunk előtt érdemes bejelentkezni.
Valamivel távolabb, Békés városán túl található a tarhosi Libás Tanya, ahol szintén különleges kulináris kalandokban lehet részünk – ezek, nem meglepő módon, elsősorban a libához kötődnek. A nagy gonddal és szeretettel fenntartott, klasszikus tanyán falusi vendégasztal-szolgáltatással várják az éhes vándort, de megcsodálhatjuk a vályogból épült lakóházat, továbbá a tanyán szokásos építési módok és építőanyagok (fa, föld, szalma, nád) felhasználásával készült gazdasági épületeket is. Ha valahol, a Liba Tanyán alkalmunk lesz bepillantani egy igazi békési tanyagazdaság életébe, a háziak vendégszeretete pedig végképp feledhetetlen élménnyé teszi a látogatást. (Előzetes bejelentkezés itt is szükséges.)
Autentikus és hiteles a Gyulához közeli, természetvédelmi területté nyilvánított pusztán elterülő Steigervald-tanya is, ahol őshonos magyar állatok – a cigájajuh, a szürkemarha, a mangalica – mellett lovakat is tartanak, de van baromfiudvar és kisállatpark is. A tanya legizgalmasabb attrakciója azonban a tanyamúzeum: itt több mint kétezer tárgyon keresztül mutatják be a 20. század fordulóján és első felében élő parasztok életét és termelési kultúráját. Ha a sok látnivaló nézegetése közben megkordul a gyomrunk, éhünk csillapítására kérhetünk bográcsételeket is – bejelentkezni, előzetesen tájékozódni itt is érdemes indulás előtt!
Bármilyen jó élmény Békésben tekeregni, egyszer eljön a búcsúzás pillanata. De nem kell üres kézzel távoznunk – vigyünk magunkkal helyben készült, jellegzetes finomságokat! Lekvárt, dió-, mogyoró- és tökmagolajat vásárolhatunk többek között a Békés városa melletti Diós tanyán (itt egyébként apartmanok is várják az utazót). Valódi csabai kolbászt ma is körülbelül száz kistermelő készít, nehéz választani a jobbnál jobb változatok között. Nem tévedhetünk a Mezőberényi Kovács Kolbász Manufaktúra termékeivel, de az újkígyósi Pallér Sándor sem okoz csalódást.