Ugrás a tartalomhoz

Helyszín címkék:

Az ember, aki elhozta a Dunakanyarba a tüzet

0:00
0:00

DunakanyarGO

    A Gabko Chili név nem csak Magyarországon, hanem külföldön is egyre ismertebb. Sokaknak egy kedves, mindig mosolygó, szakállas férfi, Nagy Gábor ugrik be, ám a chilis manufaktúra igazi családi vállalkozás, ahol mindenki kiveszi a részét a munkából.
    A Gabko Chili név nem csak Magyarországon, hanem külföldön is egyre ismertebb. Sokaknak egy kedves, mindig mosolygó, szakállas férfi, Nagy Gábor ugrik be, ám a chilis manufaktúra igazi családi vállalkozás, ahol mindenki kiveszi a részét a munkából.

    Nemzetközi versenyek aranyérmei, újságcikkek, tévés megjelenések, személyes találkozások vagy éppen a mára legendássá vált Nagymarosi Csípős Fesztivál – olyan sok helyen futunk bele a tipikus logóba és a könnyen megjegyezhető névbe, hogy keveseknek jut eszébe, hogy a zseniális chiliszószok mögött nem egy jól menő vállalat, hanem egy lelkes házaspár áll.

     

    Magyarországon évszázados múltja van a paprikatermesztésnek, ön is egyike volt azoknak, akik családi hagyományként vették át ezt a munkát?

     

    Felnőttként, egy finnországi utazás során ismertem meg a chilit. Akkor jöttem rá, hogy mennyiben különbözik attól, amit odahaza csípős paprikaként megismertem. Mint szinte mindenki akkoriban, én is az ablakban nevelgetve, néhány tővel vágtam bele a kalandba, de a sikeres kezdet arra motivált, hogy évről-évre több palántát ültessek el. Nem születtem gazdacsaládba, sőt, nincs is szakirányú végzettségem – éveken át munka mellett foglalkoztam ezzel, hobbiként. Közbeszerzőként dolgoztam a vasútnál, de eljött a pont, amikor a kényelmes irodát felcseréltem a kockázatosabb vállalkozásra: évről évre több paprikám volt, egyre több szószt állítottunk elő. Választani kellett, hogy vagy komolyabban veszem és minden erőmet erre fordítom, vagy örökre csak játék marad.

    Úgy tűnik, az, hogy mindent feltett egy lapra, bejött. Azóta viszont jóval nagyobb a konkurencia – mennyi chilitermesztőt bír el Magyarország?

    A szívemre hallgattam, de az érzelmek mellett rengeteg energiát is tettem abba, hogy a Gabko Chili elismertté válhasson. Ehhez kellett az is, hogy a szakmai világbajnokságoknak tartott amerikai versenyekről több első helyet is sikerült elhoznom, de ezek mögött, vagy a londoni Great Taste Awards-on szerzett csillagok mögött rengeteg munka és folyamatos fejlesztés van. A termelőkonyha kiépítése, a nagymarosi ültetvényünk ápolása teljes embert kíván és még annál is többet – mindent a családdal csinálunk, de ennek megvannak a határai.

    Az utóbbi hónapokban több izgalmas felkérés érkezett Ázsiából is, de ezek teljesítése egy új szintet kívánna tőlünk – a hazai piac is teljes erőbedobást követel, de a külföldi terjeszkedés még ennél is többet igényelne. Idehaza valóban egyre több a chilivel foglalkozó termelő, közülük sokan személyesen is bemutatkoznak a minden évben nyár végén megrendezett Nagymarosi Csípős Fesztiválon – olyankor a szokásos termelői piac is a kapszaicinről, a paprika csípős hatóanyagáról szól, de a város több étterme, cukrászdája és büféje is speciális, pikáns csemegéket kínál azon a napon. Sok magyar chilist meg lehet ismerni. Tény, hogy egyre többen vágnak bele, van, aki hobbiból, van, aki komoly üzleti tervekkel. Ismertek az országnak olyan régiói, ahol minden adott a sikerhez: Nagymaros nem tartozik ezek közé a tradicionális paprikás helyek közé, de mi hiszünk a Dunakanyarban!

    Minden évben újabb szószait ismerhetik azok, akik kimennek hétvégente a termelői piacra, vagy követik a webshopot vagy a Gabko Chili közösségi felületeit – mi alapján áll össze a termékkínálat?

    Nem bírja mindenki egyformát a csípőset, így fontos, hogy több erősségben is kóstolni lehessen a szószokat: az ultraerőstől egészen a lágyabb keverékig minden kategóriában kínálunk valamit. A gyümölcsös és füstös ízek is jól harmonizálnak a chilivel, amelynek aromakomponensei szinte követelik, hogy kreatívan párosítsuk egyéb alapanyagokhoz. Jellemzően a világ legerősebb fajtáival, a Carolina Reaperrel, Trinidad Scorpion Morugával és Naga Jolokiával dolgozunk – ezek töményen is elérhetők azoknak, akik bírják, vagy csak százszázalékos tisztasággal szeretnék kiélvezni a természet adta ízeket. Ezekből sokszor elég csak egy fogpiszkálónyi a levesbe, hogy megmutassák, mire képesek fűszerként. A chiliben ugyanis nem csak a csípősség a lényeg: olyan ízzel és illattal ajándékozzák meg az ételeket, amelyre a hagyományos magyar fűszerpaprikák képtelenek. Nem véletlen, hogy egyre nő azok száma, akik nem tudják elképzelni a terített asztalt egy kis chili nélkül.