Olyan helyen kalandoznánk, ahol testközelből átélhetjük a történelmet felforgató pillanatokat, bejárhatjuk az évszázadokkal ezelőtt uralkodók pompázatos otthonát, betekinthetünk egykori életük színterébe? Akkor tegyük fel bakancslistánkra az alábbi úti célokat, ahol hazánk pazar várai és festői kastélyai repítenek vissza a múltba! És ha már mindet láttuk, akkor térjünk vissza az éjszaka leple alatt, hiszen ezek a csodálatos épületek díszes fénypalástba burkolózva ékeskednek az éj sötétjében. Sétáljunk egy nagyot a parkban és keressük az időszakos éjszakai programokat a helyszíneken! Mutatjuk a legfelkapottabbakat!
Budapest környéke
A fővárostól mindössze 30 kilométerre található a Gödöllői Királyi Kastély, amely Erzsébet királyné egyik kedvenc pihenőhelye volt. A gödöllői kastély állandó kiállítása 31 termet foglal magába, a gyönyörűen felújított termekben a látogatók megismerhetik a kastély teljes történetét az építtető Grassalkovich családtól a királyi nyári rezidencián át, egészen napjainkig. A festői barokk környezeten túl számtalan esti programmal vár a kastély minden évszakban, így nem csak egy pazar esti séta helyszíne lehet.
Ne hagyjuk ki a Dunakanyar igéző panorámáját a Visegrádi Fellegvárból! Ez a több mint 300 méter magas vár sokáig meghatározó szerepet játszott a magyar történelemben, ma pedig Észak-Magyarország egyik leglátogatottabb helyszíne.
Visegrád talán legemblematikusabb építménye, melyre a köznyelv többnyire csak visegrádi várként utal, ezzel is kiemelve a Várhegy tetején magasodó, tiszteletet parancsoló épületegyüttes kulturális jelentőségét. Évről évre több tízezren látogatnak el a város legmagasabb pontján fekvő Fellegvárába, melynek teraszáról rendkívüli panoráma nyílik a Dunakanyarra, s mely több, elsősorban a középkorról szóló izgalmas kiállításnak is otthont ad. A Királyi Palotában végigsétálhatunk ott is, ahol egykoron kéz a kézben andalgott Aragóniai Beatrix és Hunyadi Mátyás. Ezen a helyszínen a sétán túl egy igazán különleges lehetőség kínálkozik az esti panorámában gyönyörködésre: a hajókirándulás. Akinek volt szerencséje akárcsak egyetlen alkalommal is elhajózni a Dunakanyarba, valószínűleg sosem felejti el az élményt: a csalogató nyári naplementét kétszer is megcsodálhatja az ember néhány perc leforgása alatt, hiszen a Börzsöny hegyvonulatai és a kanyargó folyómeder még a Napot is megzabolázzák. Ahogyan siklik a hajó a Dunán, s szép lassan mintha a táj futna el mellettünk, mintha a hegyek és a fák, a kis házak haladnának, míg minket ringat az öreg folyó – lenyűgöző élmény!
Balaton és Nyugat-Magyarország
A keszthelyi Festetics-kastély, azaz mai nevén a Helikon Kastélymúzeum a 18. század közepétől 200 éven keresztül Magyarország egyik legjelentősebb grófi, majd hercegi családjának, a Festetics családnak az otthona volt. Ha közel áll a szívünkhöz a főúri pompa, ide mindenképp látogassunk el egy este! Az 1880-as években épült Pálmaház egzotikus növényeivel a főúri életmód részét képező orangerie-k és trópusi növényházak hagyományát idézi 2012 óta. A pálmaház épületét sziklakert, akvárium, kerti tó és madárpark együttese övezi. A kastélypark, amely természetvédelmi terület, a Henry Ernest Milner angol kerttervező által az 1880-as években tervezett látványt nyújtja a felújított tóval, az Oroszlános kúttal és a szökőkutakkal, valamint a hercegnői kamarakerttel.
A Balatontól nem messze található az ország egyik legszebb, viszonylag épen megmaradt középkori erődje, a Sümegi Vár, amely a környezetéből magasan kiemelkedő hegytetőre épült. Az esti séta alkalmával érdemes betérni a Várcsárdába is.
Ha megnéznénk a „magyar Versailles-ként” emlegetett kastélyt, vegyük az irányt Fertődre! A gyönyörű Esterházy-kastély barokk-rokokó épülete már önmagában elvarázsol, de érdemes tennünk egy esti sétát a hatalmas Franciaparkban, melyet szökőkutak, vízesés és gondozott sétányok öveznek, és ne hagyjuk ki a Díszudvart, Angolkertet, Rózsakertet és a Hársfasort sem!