Helyszín címkék:
Tekergés két keréken a Körösök-vidékén
Káldi Emese
Békéscsabán járva óhatatlanul feltűnik az embernek, milyen sokan közlekednek két keréken a városlakók közül. Nem véletlenül, hiszen a statisztikák szerint az ott élők az országos átlagnál nyolc százalékkal többen, körülbelül harminc százaléknyian használják rendszeresen a biciklijüket. Ha ehhez hozzávesszük, hogy Békés megyében található az ország kerékpárútjainak mintegy tíz százaléka, bátran kijelenthetjük: ez a vidék Magyarország Hollandiája. A hasonlat abból a szempontból is találó, hogy a jól kiépült kerékpárút-hálózat gyakorlatilag emelkedők nélkül vezet a gyönyörű tájban. Sőt, a kerékpározásra alkalmas útszakaszok kiegészülnek a szinte forgalommentes alsóbbrendű utakkal és az árvízvédelmi töltésekkel, úgyhogy Békésben korántsem csak a tapasztalt bringások, hanem a kezdők, vagy éppen a kisgyerekes családok is megtalálják számításukat.
Ha tehát turistaként érkezünk ide, érdemes – a gyalogos vagy éppen kenus túrázás mellett – kerékpárra pattannunk, hogy így fedezzük fel ezt a csodálatos környéket. Kezdjünk mindjárt Békéscsabán, az ország „biciklis fővárosában”! Biciklibérlésre itt például a Széchenyi-ligetben kialakított Körösök Völgye Látogatóközpontban van lehetőség. Ide ellátogatni egyébként önmagában remek program, főleg, ha a minden hónap második szombatján megrendezett Ligeti vásár idején érkezünk, ahol helyi termelők és kézművesek kínálják portékájukat. De most máris indulnunk kell tovább, mert a környéken fantasztikus felfedezni valók várnak!
Ha a „békéscsabai bányatavak” felé indulunk (melyek mára 21 részből álló tórendszerré „szelídültek”), csakhamar Szabadkígyósra érünk, ahol megcsodálhatjuk az ország egyik legszebb, a Wenckheim család megbízásából Ybl Miklós által tervezett, neoreneszánsz-eklektikus stílusú kastélyát (a látogathatóságról érdemes tájékozódni a kastély weboldalán). Ezután vegyük az irányt a Kígyósi-puszta felé, ahol a kerékpárról leszállva a Nagyerdő tanösvényt is bejárhatjuk. Érdemes úgy tervezni a túrát, hogy a napnyugta is itt, a pusztán érjen bennünket: páratlan élmény, amikor az izzó korong alábukik a látóhatáron.
Folytassuk Gyulán, egy nem akármilyen túrával, amelyben ősfák, sörök és fürdési lehetőség is várja az utazót! A fürdőváros Tourinform irodájában bérelhetünk kerékpárt, és már indulhatunk is! A várost épp elhagyva, a Körös gátján tekerjünk ki a Mályvádi-erdő hatalmas tölgyei közé. Ez az Alföld második legnagyobb fás területe, melynek keleti határán még szabályozatlanul kanyarog a Fekete-Körös. Lenyűgöző természettel, érintetlen tájjal, vízimadarak tömegeivel és – kis szerencsével – dámvadakkal találkozhatunk az őstölgyesben. Innen vegyük az irányt a Gyulavári kastély felé, ahol a kultúra mellett jóféle, helyben főzött sört is fogyaszthatunk. Ha még nem frissültünk fel eléggé, tovább gurulhatunk a Városerdő strandra, ahonnan nagyon kényelmesen karikázhatunk vissza Gyulára. Ez a túra ugyan nem rövid (39 kilométeres), de mivel lapos, sok pihenővel és élménnyel tarkított útvonalon halad, szinte meg sem kottyan.
Ez a két útvonal csupán ízelítő – a Körösök völgyében szinte bármerre indulunk, hasonlóan izgalmas élmények várnak. Szarvasról érdemes kipróbálni a Körös-ártér-túrát (kerékpárt bérelni természetesen Szarvason is lehet, például itt), de nagyon érdekesek a Körös-Maros Nemzeti Park szombatonként szervezett e-bike-kirándulásai is. Túráink megszervezésében a következő, online is elérhető kiadványok segíthetnek: Aktívan a Körösök vidékén - Az Alföld rejtett kincsei; Kerékpárral a Körösök völgyében; Kerékpártúra-útvonalak a Körös-ártéren. Kalandra fel!