Ugrás a tartalomhoz

Helyszín címkék:

    Meseszép tájak, szakrális utazás: ezért érdemes bejárnod a Középkori templomok útját

    0:00
    0:00

    Mészégető Marcsi

      A Középkori templomok útja egy olyan gyönyörű utazás lehetőségét kínálja, ahol múlt és jelen találkozhat a Felső-Tisza-vidék leglátványosabb természeti és kulturális örökségei képében.
      A Középkori templomok útja egy olyan gyönyörű utazás lehetőségét kínálja, ahol múlt és jelen találkozhat a Felső-Tisza-vidék leglátványosabb természeti és kulturális örökségei képében.

      Ahány templom, annyi történet és csoda húzódik meg mögötte. Ugyanakkor egyre inkább kezdenek kikerülni a vallási élet színterei a turizmus pezsgő vérkeringéséből. Éppen ezért kiemelt fontosságú a Magyarország-Románia határon található, Átnyúló Együttműködési Program szárnyai alatt megalakuló kezdeményezés és turisztikai attrakció, a Középkori templomok útja. A túraútvonal három ország – Északkelet Magyarország, a Romániai Partium és az Ukrajnai Kárpátalja – lélegzetelállító területein és egyházi örökségein kalauzol végig. Azonban nemcsak a közös történelmi gyökerek teszik különlegessé ezt a határokon átívelő tematikus utat, hanem olyan műemléki és művészettörténeti bőség tárulhat a szemeink elé, ami páratlan a vidéken. A belföldi rész megtekintése is kihagyhatatlan élmény, így ne bánjuk, ha csupán arra jut időnk, hiszen a Felső-Tisza vidék önmagában is egy középkori templomokban egyedülállóan gazdag terület.

      Templomok, amelyek ellenálltak az idő vasfogának

      A templomok ugyan a hitélet intim terei, mégis összekapcsolnak különböző korokat és ott lüktet bennük a történelem, miközben körüllengi őket a misztikum. A falaik között járva elönt a nyugalom, és magunkba szívhatjuk letűnt korok szellemeit is. Különösen igaz ez Szabolcs-Szatmár-Bereg megye apró templomaira, ahol a fa harangtornyok, a díszes mennyezetek és a középkorból fennmaradt freskók különleges hangulatot árasztanak. Itt olyan sűrű hálózata maradhatott fenn a középkori templomoknak, amely világszerte páratlan. Ez annak köszönhető, hogy a vidék ingoványos ártere megvédte a környéket a történelem veszedelmeitől: először a tatárdúlástól, utána pedig a török megszállástól. Így távol maradt az idegen kezektől, és az arra járók teljes, eredeti pompájukban tekinthetik meg őket ma is.

      Kívül-belül pompában

      Magyarország területén 37 templom várja a kirándulókat. Itt több templom is korhű, gyönyörűen festett állapotban maradt fenn. A középkorban és még utána is egy kis ideig, ezek az épületek nemcsak belül, hanem kívül is díszítettek voltak. Több olyan református templommal is találkozhatunk a túra során, ahol szépséges falfestés és gazdagon faragott szószékek emelik a templomok fényét. Ennek legszebb példáit Márokpapin, Csarodán, Vámosatyán és Sonkádon fedezhetjük fel. A reformáció terjedésével nemcsak a díszített templomok, hanem a középkori freskók is száműzetésre kerültek. Viszont annak köszönhetően, hogy a freskókat meszeléssel igyekeztek eltűntetni, valójában csak konzerválták azt az utókor számára. Csarodán a 14. század elejéről is fennmaradtak falképek, amiket megcsodálhatunk.

      Lélekemelő utazás

      A középkor lenyomatai végigkísérik az utunkat, de nemcsak ezért érdemes a Középkori Templomok útját választani, hanem azért is, mert egy lélekemelő utazásban lehet részünk, festői környezetben. A parányi falvak, tiszta levegő és a buja természet minden kincse körülvesz minket, amennyiben felvesszük a túracipőt és magunk eredünk nyomába a környék látnivalóinak. A Felső-Tisza-vidék temérdek csodát rejt, ahol a középkori templomok kis ékszerdobozként vonzzák a turistákat. Ha pedig a teljes túrára lennénk kíváncsiak, akkor Kárpátalján további 15, Szatmár megyében pedig 12 templom ősrégi falai között veszhetünk el és találhatunk magunkra újra.

      Hirdetés