A kezdetekről
A bor második érése a pezsgő esetében a palackban megy végbe, amit a folyamat során úgynevezett tirage-likőrrel (élesztő és cukor) vegyítenek, így ezek a Méthode traditionelle módszerrel történő palackos (0,75 l) erjesztési folyamat természetes hatására szénsavassá válnak. A szénsavas bort ugyan már régóta ismerték Franciaország Champagne tartományában, hiszen a hűvös éghajlati adottságok következtében az erjedés sokszor csak a szüretet követő év tavaszán fejeződött be – ám mivel ez a folyamat eltért a szándéktól, selejtet jelentett. Az első pezsgőt 1670 és 1715 között Reims közelében, a champagne-i borvidékhez tartozó hautvilliers-i Szent Benedek-rendi apátság pincevezetője Dom Pierre Pérignon készítette, úgy, hogy parafa dugóval zárta le a borosüveget, amelyet viaszba mártott drótkengyellel erősített rá. Mind az ital, mind az eljárás nagy utat járt be, és e fejlődésből hazánk is kivette a részét – a magyar pezsgőgyártás bölcsője a 18. században Pozsony volt, a 19. század végére pedig már 8 magyar gyár működött Budafoktól (Törley) Velencén át Nagymarosig.
Törley Pezsgőpincészet - Budafok
„Nagy szorgalom és kitartás mellett sikerült nekem az eddig ismert champagne-i pezsgőboroknál sokkal kitűnőbbet előállítani.” – Törley József, 1882
A Törley pezsgők története majdnem másfél évszázadra nyúlik vissza, a magyar családi vállalkozásnak ezen időszak alatt messze földön híre ment, itthon máig piacvezetőnek számít. Tokajon, Etyeken és Pázmándon lévő szőlőbirtokaikból összesen 884 ezer hektoliter ital tárolására képesek. Filozófiájuk , hogy a termékeket kövessék a szőlőszemtől a vásárló asztaláig, ami magában hordozza, hogy – a vállalat mérete ellenére – valamennyi munkafolyamatot a mai napig a kezükben tartanak; a szőlőtermesztéstől kezdve a borkészítés-pezsgősítés-töltés folyamathármason át egészen a szállításig. A Törley termékeken túl a cégcsoport gyártja a BB, a Hungária, valamint a Louis François termékeket is. A budafoki manufaktúra komoly múzeumi gyűj-teménnyel rendelkezik, de otthont ad pincelátogatásoknak, céges és magánrendezvényeknek is.
Kreinbacher Birtok - Somlóvásárhely
2002-ben Kreinbacher József víziója messzebbre mutatott, mint néhány hektár szőlő megvásárlása a Somló-hegyen: nemcsak borokat, hanem – elsőként a borvidéken – palackos érlelésű pezsgőket kezdett készíteni. 60 hektáron gazdálkodnak, köztudottan nagy gondot fordítva az ültetvények állapotára, az ökológiai termesztésre és az újratelepítésekre. A fő somlói szőlőfajták – mint a juhfark, a furmint, az olaszrizling és a hárslevelű – mellett syrah és chardonnay beköltöztetésére is sor került, melyek ugyancsak megtalálták itt otthonukat. A birtokközpont, a borászat és a pezsgőpincészet 2011-ben került átadásra. A vulkanikus hegy egykori lávafolyamai és bazaltsziklái ihlette, Ekler Dezső tervei alapján készült épületegyüttes mára ikonikussá vált és összeforrt a Somlóról alkotott képpel. Az első itt készített pezsgők 2014-ben mutatkoztak be, és nemzetközi szinten is bizonyították az alapító hitvallását, hogy a borvidéknek helye van a pezsgővilág térképén.
Garamvári Szőlőbirtok - Balatonlelle/Budafok
A Garamvári Vencel borászmérnök alapította családi vállalat először a balatonlellei dülők, majd később a budafoki pincék adottságait kezdte a maga javára fordítani – mára a három generáció hölgytagjai felelnek a legmagasabb minőségért. A szőlészet és pezsgőgyártás évtizedes hagyományait őrző cég több nemzetközi elismeréssel is bizonyítja zászlóshajó szerepét. Céljuk, hogy generációnyi tapasztalat, tehetség és kreativitás által a magyarországi bor- és pezsgőfogyasztás új korszakát építsék fel. Egyedi, jól felismerhető és stílusteremtő „magyar pezsgőt ” szeretnének készíteni, olyan italt, amelyben a magyar terroir karakterei, a nemzetközi vagy helyi szőlőfajták gyümölcsei és a tradicionális pezsgőkészítés jellegzetességei egyaránt kitűnnek. A mindennapi élvezetek elemévé, a magyar italkultúra szerves részévé szeretnék tenni a pezsgőfogyasztást.
Hernyák Birtok - Etyek
A Hernyák család 1993 óta él és dolgozik az etyeki borvidéken. Az első években csupán a Vajdaságból hozott párlatkészítési hagyományokat szerették volna meghonosítani a faluban, pár év múlva azonban már azon kapták magunkat, hogy a helyi sváb közösség szüretein segédkezve szedik a szőlőt. Az eltelt idő alatt a birtok sokat fejlődött: a kezdeti kézműves megoldásokat mára már jóval tudatosabb pincetechnológia váltotta fel. Sok tervezés és tapasztalatszerzés után a 2015-ös évtől a birtok organikus gazdálkodásra váltott, aminek köszönhetően még egészségesebb szőlők és borok kerülhetnek az asztalra. Ahogy mondják, a bio növényvédelem csak egy pillére ennek a megkezdett munkának. A komposztálás, a megújuló energiák folyamatos bevonása, a tudatos és fenntartható energiagazdálkodás, a környezetük zöldítése és vegyszermentesítése az egész életük és gondolkodásuk kiemelt elemévé vált. Nagy fejezetet szánnak Etyek életében a pezsgőnek. Azt remélik, a következő évek szakmai építkezései – helyi borászokkal közösen – megadják majd a térség számára azt a stílust, amivel országosan, később pedig nemzetközileg is kitűnhet.
Sauska Borászat - Villány/Tokaj
Születni Tokaj-Hegyalján, pezsgővé válni Budafokon – ez volt a mottója a Sauska Terroir megálmodóinak. A boraikat övező sikereket követően a kezdeti, „pezsgős” tervekhez kellő önbizalmat adott egy francia talajspecialista házaspár bevonása, akik révén megállapíthatták, hogy a vulkanikus eredetű és meszes talajok rendkívül egyedülálló kombinációja található a területen.
Végül öt dűlőt választottak ki a pezsgőre fókuszálva, melyeken jelenleg négy fajtát nevelnek –furmintot, hárslevelűt, chardonnay-t és pinot noirt. A Sauska pezsgők őshonos – furmint, hárslevelű és sárgamuskotály– és világfajtákon keresztül mutatják meg a tokaji borvidék erejét, harmóniáját és egyedi potenciálját. A vállalkozás nagy hangsúlyt fektet a környezetére, hogy egységben, összhangban élhessen vele. Mindezt a biodiverzitásra való törekvéssel, a talajtakarásos gyomirtással, a folyamatos tőkerendezésekkel, valamint a talajrevitalizációra való odafigyeléssel igyekeznek elérni. A tárolókapacitást pedig a maga természetes 12-16 fokos hőmérsékletével a budafoki pinceegység biztosítja - így nincs szükség nagy hőkibocsátású hűtőházakra sem.
A házasítás Tokajban, a hagyományos módszerrel történő erjesztés pedig 150 éves budafoki pincékben történik, pezsgőik itt születnek meg és megfelelő érlelést követően innen bocsátják őket útra. A műhely vastag, fénybeszűrődést gátló falai, kiegyensúlyozott szellőzése, valamint évszakfüggetlen, állandó hőmérséklete és páratartalma a Champagne-ban fellelhető klasszikus pincéket idézi, így a legkimagaslóbb minőség elérését teszi lehetővé a márka számára.
„A tradicionális pezsgőkészítés folyamatát megosz- tani Tokaj és Budafok között kockázatosnak tűnt, de mindvégig láttuk az értelmét, a végeredmény pedig minket igazolt. Igazi öröm itt dolgozni, létezni, egészen rendkívüli a hely energiája. Reméljük, a hozzánk látogatók is hazavisznek magukkal ebből valamit.” – Sauska Andrea