Ugrás a tartalomhoz

Helyszín címkék:

Aktív

Kicsi a kecskeméti vadaspark, de erős!

  • Bóday Csilla
A Kecskeméti Vadaspark Magyarország legkisebb alapterületű állatkertje, mégis képviselteti magát benne a Föld minden kontinensének egyede. Részt vehetünk látványetetéseiken – a gyerekek imádni fogják!
A Kecskeméti Vadaspark Magyarország legkisebb alapterületű állatkertje, mégis képviselteti magát benne a Föld minden kontinensének egyede. Részt vehetünk látványetetéseiken – a gyerekek imádni fogják!

A ZOO

Az állatkert az 1971-es Vadászati Világkiállítás alkalmából jött létre, amit a fővárosban rendeztek. Az akkori kiállításon bemutatott hazai élőállatgyűjteményt Kecskemét városának ajándékozták, ezért evidens volt a város elhatározása, hogy megépítik az állatkertet, ami abban az évben átadásra is került, Kecskeméti Vadaskert néven özönlöttek a látogatók az intézménybe. A világkiállítás jelképét a dámszarvas szobrot is áthelyezték a vadasparkba. Adottság volt, hogy az ajándékba kapott hazai, őshonos állatok bemutatásával indult majd folyamatosan fejlődött és érkeztek az egzotikus állatok, tigrisek, medvék, majmok, oroszlánok. A dús növényzettel ellátott környezetben egyre több kifutót építettek, minden állatnak próbálják az eredeti élőhelyéhez legközelebb álló életteret, kifutót, madárröptét kialakítani. Az állatkert fejlesztése során egyik legfontosabb feladatának tekinti a meglévő természeti értékek megóvását, gyarapítását és gazdagítását és mindezek mellett újabb és újabb meglepetésekkel szolgál.

A lakókról

Az alapállomány mellett, extra állatok érkeztek pár éve, például a fekete párduc, nekik készült kifutó, ezen kívül a pandémia idején a dám szarvas és a muflonok kaptak új kifutót. Pár éve kiöregedett és elpusztult a kárpátaljai hiúz pár, ezért tavaly egy nagyon fiatal nőstény és hím érkezett a vadasparkba. Folyamatosan születnek kisgidák, de kölyök lámák és szurikáták születésére is számítanak. Az állatkert nagy kedvence a sarki róka, aki hatalmas hófehér bundája és jó étvágya miatt a „Hógolyó” nevet kapta, őt próbálják kézhez szoktatni. Ha többet foglalkoznak vele, akkor lehet vele együtt játszani, fogócskázni is nagyon szeret, és ha bemennek hozzá a gondozók, oda kell figyelniük a takarítóeszközeikre, mert elő-előfordul, hogy elcsen valamit. A kecskeméti állatkert büszkesége az ott lakó hím oroszlán, Meru, aki Magyarország legszebb példánya. Európa „legkiválóbb tigris párja” is itt él.

Állatok világnapja

Minden évben nagy esemény az állatkert életében az állatok világnapja. Ezen a napon a programok fókuszában a különleges vadon élő állatok védelme és a felelős állattartás áll, valamint a környezetszennyezés hatása az állatvilágra. A megyei rendőrség a Kecskeméti Vadaskert és a Kiskunság Nemzeti Park Igazgatósága önkéntes módon, már több éve együttműködik ennek az eseménynek az apropóján. A megelőzési szakemberek játékos feladatokkal, puzzle és memória kirakókkal, illetve kifestőkkel hívják fel a figyelmet a szabálykövető viselkedésre, amit nem csak a vadaskertben, hanem bárhol a természetben fontos betartani.

Programok az állatparkban

Természetesen a látogatásoknak alapvető élménye, hogy megtekinthetünk olyan állatokat, amelyek természetes élőhelye más kontinensen található, vagy amelyik sajnálatos módon már kihalófélben van, és kevés példány él belőle szabadon. A látogatók március első hétvégéjétől kezdve minden szombaton és vasárnap, délelőtt és délután is meghatározott időpontokban 3-4 állatfaj etetését kísérhetik figyelemmel. És hogy milyen állatok étkezését lehet kilesni? Többek között Rozsdást, az ormányos medvét, valamint a már említett Hógolyót, a sarki rókát figyelhetjük meg falatozás közben. De nem zavartatják magukat a makákók, mandrillok, mosdómedvék, mocsári hiúzok, szamarak, ormányos medvék, kapucnis majmok, lámák és oroszlánok sem – ők is nyugodta lakmároznak a szemünk láttára. Rendszeresen tartanak programokat kifejezetten a fiatal korosztálynak, a látványetetéseknél bizonyos állatokhoz egész közel is jöhetnek a gyerekek. A programsor részét képezi a hüllőbemutató is, valamint az állati kincsek pavilonjának bemutatása. Ha az átlagosnál kíváncsibbak vagyunk az állatok hétköznapjaira, fajtajellemzőire, esetleges betegségeire, akkor érdemes beszélgetésbe elegyednünk az állatok gondozóival, akik sok érdekességgel és történettel szolgálhatnak.