Helyszín címkék:
7 gyerekbarát tanösvény, ahol magával ragadó a természet szépsége
Szabó Sára
Baradla ösvény – Aggtelek
Kalandorok és tapasztaltabb túrázók számára igazi kihívást jelenthet a Baradla-barlang aggteleki és jósvafői bejáratát összekötő, 8,1 kilométeres, 21 állomásos Baradla ösvény. A túra során megismerhetjük a karsztvidék sokféleségét és közelebb kerülhetünk a terület látszólag bonyolult csodáinak megértéséhez. A Baradla-barlang víznyelői és forrásai között húzódó útvonalon csodálatos természeti környezetben tanulmányozhatjuk a terület földtani, vízrajzi, állat- és növénytani értékeit.
Bivalyos tanösvény – Sándorfalva
Sándorfalván, a Nádastó Szabadidőpark peremén 500 méteres tanösvényen járhatjuk be a Tisza egykori árterét. A pallókon andalogva olyan világ tárul a szemünk elé, amelyet egyébként nem láthatnánk: a mocsaras, ártéri erdők világa. Az útvonalon bekukkanthatunk a bivalyok „merengőjébe”, de ejtőzhetünk függőágyakon és egyedi faházakban is megpihenhetünk. A tanösvény végén kilátóból szemlélhetjük a talpunk alatt nyüzsgő vizes-nádas tájat. A közelben található Nádas-tó strandján játszóteret és sportpályákat is találunk.
Bozótmíves tanösvény – Gödöllő
Hazánk első Bushcraft tanösvényét olyan lelkes természetkedvelők álmodták meg, akik a túlélési praktikákban is igen jártasak. A bozótmívesek – akár a híres brit cserkész, Bear Grylls – a tanösvény állomásain keresztül ismertetik meg a túrázóval a bivaképítés, tájékozódás, tűzgyújtás és vízhez jutás fortélyait. A tanösvény hossza 1,6 kilométer, amely során 7 állomást találunk, a megannyi túlélési praktika mellett pedig még különleges receptekkel is megismerkedhetünk, melyeknek alapanyagaira az erdőben akadhatunk rá.
Gyadai tanösvény – Katalinpuszta
Szendehelyen a Katalinpusztai Kirándulóközponttól indul hazánk egyik legizgalmasabb és leglátványosabb tanösvénye. A 6,1 kilométeres útvonal kifejezetten gyerekbarát; a jól követhető T-jelzés mentén csekély a szintkülönbség, egy részét pedig babakocsival is bejárhatjuk. Ami az izgalmakat és a látványt illeti: a tanösvényen a mocsáron átvezető fapallókon és óriási függőhídon haladhatunk, a kirándulóközpontnál pedig hatalmas, modern játszótéren ejtőzhetünk a túra után.
Sás-völgyi tanösvény – Hetvehely
Hetvehelyen, a Mókus Suli Erdészeti Erdei Iskola szomszédságában szó szerint a lombkoronák közé emelkedhetünk. A Sás-völgyi tanösvény 50 méter hosszan, mintegy hat méteres magasságban kacskaringózik a fák között. A kihelyezett tájékoztató tábláknak köszönhetően megismerhetjük a lombkoronaszint „sztárjait”; a gondos szülőket, az erdei rekordereket, valamint a különleges lomblakókat. A rövid, ám annál izgalmasabb sétány mellett remek játszótér, illetve odú- és fészektanoda is helyet kapott, de bejárhatjuk az erdőt a sárga kör turistajelzés mentén is.
Teknős tanösvény – Dunakeszi
A tőzegláp belsejébe vezető Teknős tanösvény egy különleges, 900 méteres pallósoron vezeti végig a túrázókat. Az útvonalon a klasszikus ismeretterjesztő táblák és állomások helyett interaktív feladványok várják a kicsiket és nagyokat. A tanösvényen az izgalmas feladványokon túl döntött mászófal és madármegfigyelésre kialakított kötélmászóka is található – így a Teknős tanösvény nemcsak a gyerekek, de építészeti megoldásai és izgalmas kialakítása révén a felnőttek számára is igazi élmény lehet.
Vízfő tanösvény – Orfű
Az orfűi Malmoktól mindössze 1 kilométer hosszú tanösvény indul, amely a védett égererdőn keresztül, egy kiemelt pallóösvényen vezet egészen Csete György különleges Forrásházához. Az ösvény végig a patak medrét követve halad a Vízfő-forrásig, miközben a tájékoztató táblák segítségével jobban megismerhetjük a térség flóráját, faunáját. A tanösvény ingyenesen látogatható, de extra programként benevezhetünk a „Mit rejt az égererdő” vagy a „A Medvehangya nagy kalandja” játékokra. Túra után pedig térjünk be a Garatba, ahol minőségi kávéval, kovászos kenyerekkel és péksüteményekkel várnak.