Ugrás a tartalomhoz

Helyszín címkék:

Aktív

5 védett madárfaj és mesés élőhelyük

  • Mészégető Marcsi
Gyakran megfeledkezünk arról, milyen gazdag és különleges Magyarország növény- és állatvilága. Ennek apropóján utazásra csábítunk: bemutatunk 5 védett madárfajt, valamint természetes élőhelyüket – amelyeket érdemes felvenned a bakancslistádra.
Gyakran megfeledkezünk arról, milyen gazdag és különleges Magyarország növény- és állatvilága. Ennek apropóján utazásra csábítunk: bemutatunk 5 védett madárfajt, valamint természetes élőhelyüket – amelyeket érdemes felvenned a bakancslistádra.

1. Fattyúszerkő les a Tisza-tónál

A Tisza-tó szigetekkel tarkított vidéke sokszínű kikapcsolódási lehetőségekkel várja a turistákat: Abádszalók, Tiszafüred és Poroszló strandjain a vízi sportok kedvelői a kenuzástól a siklóernyőzésig mindent kipróbálhatnak, míg a partvidék vadregényes tájai a kirándulni vágyókat kényeztetik el végeláthatatlan természetjáró programokkal. A Tisza-tavi Ökocentrum körpanorámás kilátóját szintén javasolt útba ejteni, ám ha nem csak a madártávlatból szeretnéd megcsodálni a vidéket, akkor a Tisza-tavi Vízi és Tanösvényt is érdemes felkeresned. Itt 1500 méter hosszú pallóúton sétálva ismerheted meg a környék állat- és növényvilágát, többek között a védett fattyúszerkőt is, amelynek vastag piros csőrénél, fekete színű sapkájánál és fehér arcánál csak hangos rekedt kiáltása jellegzetesebb.

2. Nagy póling, a Kiskunsági Nemzeti Park különleges madárfaja

Hazánk második nemzeti parkja, az 1975-ben alapított Kiskunsági Nemzeti Park egyszerre őrzi a természet állandó változásának nyomait, valamint az itt élő emberek hagyományait. A kecskeméti Természet Háza a nemzeti park élővilága mellett a múltbéli foglalkozások bemutatásának is nagy figyelmet szentel, a bugaci Pásztormúzeum egy egészen különleges világba repít, Jakabszálláson pedig az ország legnagyobb épített botanikus kertjét is meglátogathatod, amelynek – mérete mellett – különlegessége, hogy az ország méretarányos domborzati térképét rajzolja ki. A Kiskunság szikes tavainak különleges állat- és növényvilágát Csólyospálos földtani bemutatóhelyén, valamint a tiszakécskei nádrigó tanösvény bejárása során egyaránt felfedezheted, de a Szabadszállás mellett található Büdös-szék környékén is érdemes elidőzni egy kicsit, s ha szerencséd van, néhány nagy pólingot is felfedezhetsz. Hidd el, erre az országban máshol nincs sok esély, hiszen a szélkiáltó néven is ismert madár Magyarországon csak kis számban fészkel, a telet pedig Európa déli területein, valamint Afrikában és Ázsia déli részén tölti.

3. Jégmadár, a Szentendrei-sziget színfoltja

Szentendrét és a Dunakanyar legismertebb turista célpontjait sokan ismerik, ám a Szentendrei-szigetet talán kevesebben, pedig felejthetetlen látványosságokkal várja az idelátogatókat. Kisoroszi őshonos, védett élővilága miatt a Dunakanyar egyik legkedveltebb nyaralófalujává vált, ahol a szigetcsúcs az egyik legkedveltebb úti cél, ahonnan bámulatos kilátás nyílik a visegrádi várra és a Börzsöny hegyvonulataira. A szigetcsúcs és az északi Duna menti területek 1997 óta a Duna-Ipoly Nemzeti Park részét képezik. Lélegzetelállító élővilágáról sokat elárul, hogy hazánk egyik legszínpompásabb madara is kedveli a Szentendrei-sziget vidékét.

Mivel a jégmadár folyók és tavak mentén található partfalakban költ – amelyből nincs hiány a szigeten –, érdemes a vízpart környékén az eget kémlelni, hiszen nagy az esélye annak, hogy felbukkan egy aprócska színfolt és elkápráztat minket kolibriszerű egyhelyben „lebegésével”.

4. Gyöngybagoly, éjszakai vadász Villány és vidékén

Villány és környéke a borkedvelők körében hatalmas népszerűségnek örvend, ám a neves borászatok pincesorai mellett a környék gyönyörű várakban, kilátókban és fürdőkben gazdag, valamint a Mecsek miatt a kirándulók Mekkájának is bátran nevezhetjük. Emellett a város, valamint az azt körülölelő vidék elképesztő növény- és állatvilággal büszkélkedhet. A környék gyümölcsöseinek öreg fáiban ver tanyát az éjszakákat átfüttyögő füleskuvik, valamint az emberi jelenléthez kötődik a fokozottan védett fehér gólya és a templomtornyokban, padlásokon és magtárakban költő gyöngybagoly is. Utóbbi leginkább Dél-Dunántúlon fordul elő, így az éjszakai séták során könnyen találkozhatsz egy példánnyal. Felismerni könnyű lesz, mivel szív alakú arcfátyla miatt külseje elképesztően különleges.

5. Szalakóta-tanösvény a Bükki Nemzeti Parkban

Mint minden természetvédelmi területet, a Bükki Nemzeti Parkot is különleges flóra és fauna jellemzi. Több mint ezer barlang, valamint számos természeti csoda – például a Szalajka-völgyben található Fátyolvízesés vagy az Udvar-kő –, túraútvonal és tanösvény vonzza ide messze földről a turistákat. Az egyik helyi tanösvény a Bükki Nemzeti Parkban is honos védett madárról, a szalakótáról kapta a nevét. A Bíbic-lestől a Csincsezugig tartó kirándulás során érdemes nyitott szemmel járni, hiszen az impozáns külleméről és méretéről ismert szalakóta igazi vártamadár: előszeretettel helyezkedik el egy magas ponton, és türelmesen vár a megfelelő pillanatra, hogy lecsaphasson a gyíkokra, rovarokra és kisebb pockokra.