Helyszín címkék:
Engedd, hogy a szíved vezessen – spontán kultúrbolyongás a Zsolnay Negyedben
Szabó Sára
A Zsolnay-örökség bölcsője
Még mielőtt belépnénk a Negyed gyönyörű kapuján, pörgessük vissza az idő kerekét, és ismételjük át Magyarország egyik leghíresebb ipartörténeti sikersztoriját! Ám csak nagyvonalakban, hisz a kulisszatitkok a városrész falai közt rejtőznek!
Mint az közismert, Pécsett élt és alkotott a magyar ipartörténet egyik megkerülhetetlen művészdinasztiája, a Zsolnay család, akik a világszínvonalú kerámiagyártás révén a város nevét is belevésték a történelemkönyvekbe. A sikerhez rögös út vezetett: a gyár elődje, a Zsolnay Keménycserép Manufaktúra majdnem beleroppant a piaci versenybe. Az akkori igazgató, Zsolnay Ignác nyugtalan és könnyelmű fiatal fiú volt, aki mit sem értett a gyárigazgatáshoz: ezt igazolta, hogy az ő irányítása alatt kishíján elárverezték a 10 fős fazekasműhellyé csökevényesedett manufaktúrát. Édesapja unszolására vette át a gyárat Zsolnay Vilmos, akinek köszönhetően viszont az üzem elindult a világhírnév felé. Vilmos igazi művészlélek volt, nyughatatlan kíváncsiságának és vállalkozókedvének köszönhetően pedig a gyár kapott egy második esélyt.
A nagyiparos különféle agyag- és mázfajtákkal kezdett kísérletezni, aminek egyik csodálatos eredménye lett az úgynevezett porcelánfajansz, és az épületdíszítésre alkalmazott fagyálló pirogránit, de közreműködött a rózsabogár zöldtől az aranyig színjátszó különleges kerámiamáz, az eozin kidolgozásában is.
Hello Hungary tipp: a Negyedben érdemes lesni a fent felsorolt különlegességeket, mert csak úgy tobzódik benne a terület!
Vilmosnak köszönhetően a Zsolnay márkanév gyakorlatilag az ismeretlenből robbant be egyediségével és rendkívüli szín- és formagazdagságával a kerámiaművészet legnagyobbjai közé. A nagyiparos hagyatékát gyermekei; Teréz, Júlia és Miklós is őrizték. Saját elhivatottságukkal és tehetségükkel tettek hozzá nap mint nap a manufaktúra életéhez. Később Vilmos vejei, Sikorski Tádé építész és iparművész tervező, valamint Mattyasovszky Jakab geológus is a gyárban dolgoztak. Mi több: még a negyedik generáció tagjai is javarészt e falak közt nevelkedtek. Ebben az időszakban teljesedett ki a gyár munkája; 9 óriás és 15 kis kemence segítségével készültek a kerámiák mintegy 700 magyar, cseh, német és morva fazekas szakember kezei alatt.
A világháborúk, illetve az államosítás nehéz időszaka után a gyár elnéptelenedett, ám 2010-ben, az Európa Kulturális Fővárosa projekt keretében, mintegy 11 milliárd forintos beruházás során újíthatták fel a Zsolnay család egykori gyárépületeinek és lakhelyének területét, amelyet Közép-Európa legnagyobb ipariműemlék-rekonstrukciójaként tarthatunk számon.
A Zsolnay-örökséggel érdemes behatóbban is megismerkednünk: a Negyedben a Zsolnay Család- és Gyártörténeti Kiállítás részletesen bemutatja a világhírűvé vált gyáralapító család kalandos életútját. A Zsolnay Aranykora címet viselő, több mint 700 kerámiatárgyból álló tárlat, vagy a kizárólag pink Zsolnay-termékeket felvonultató Rózsaszín Kiállítás izgalmas betekintést nyújtanak a manufaktúra életébe. Ám most induljunk egy szubjektív túrára ezen a csodálatos területen!
Itt kezdődik a, itt kezdődik a…
A világhírű kerámiagyár területén egy összesen 15 védett műemléképületet és 88 köztéri Zsolnay-szobrot bemutató „mini várost” találunk, amelynek minden szeglete megannyi látnivalót tartogat! Érdemes a Major utcai bejárat felől közelíteni, ahol kényelmesen leparkolhatjuk az autót. A belépés ingyenes, és reggel 6 és este 9 óra között szabadon kószálhatunk. Ha északnak fordulunk, hatalmas füves területek, remek játszóterek és a Bóbita Bábszínház épülete, szabadtéri színpada fogad. Ha kisebbek is vannak velünk, semmiképp se siessünk át ezen a részen, érdemes mindenre időt szánni! A Bóbitában remek pöttömszínházi előadások várnak, de ovis, kisiskolás és még ifjúsági darabok is szerepelnek műsoron. Ha éppen nincs előadás, akkor is érdemes betérni, hiszen csodás a bábmúzeum és remek italokkal várnak az Escargo Kávé- és Kakaóbárban.
Tovább bolyongva észak felé rátérünk a Boltok utcájára, ahol remek üzletek sora vár. Egyik kedvencünk a Csoko-Láda Csokibolt, de a gyerekszíveket mégis a Nosztalgia Cukorka Látványmanufaktúra rabolhatja el inkább: itt az érdeklődők nemcsak megkóstolhatják a hagyományos cukorkákat, nyalókákat, de meg is nézhetik, hogyan készülnek ezek a különleges édességek! A bemutató alatt elkerekedett szemek és tátott szájak várhatóak!
Itt egy picit érdemes elhagyni a Negyed területét és az északi bejáraton kislisszolni a Felsővámház utcára. Erre találjuk a Zsolnay-család nyughelyét, vagyis a díszes Zsolnay Mauzóleumot! A misztikus épülethez vezető különleges sétányt 42 méltóságteljes pirogránit oroszlán díszíti, és a hely csak úgy hemzseg a szabadkőműves szimbólumoktól. Az egyik legizgalmasabb legenda az épülettel kapcsolatban, hogy a téli napforduló idején beáramló fény felfedi a világhírű eozinmáz titkos receptjét! Ha a titkot nem is csípjük el, a gyáralapító Zsolnay Vilmos díszes eozin szarkofágját mindenképp csodáljuk meg! Az eozin titkáról bővebben itt írtunk.
Az északi bejáraton csorogjunk vissza a Negyedbe, majd a keleti irányba haladjunk egészen a Zsolnay Porcelánmanufaktúra bejáratáig. A Látványmanufaktúrában beleshetünk a kerámiagyártás kulisszái mögé, tovább haladva pedig ablakokon keresztül kémlelhetjük a buzgón gyakorló zeneművészeti tanoncokat. A Gingko tér fele haladva elérjük a Labort, a pécsi „csodák palotáját”, ahol számtalan természettudományos, azon belül is leginkább fizikai kísérletekkel találkozhatunk. Az Interaktív Varázstértől nehéz lesz elszakadni, de ha sikerül, utazzunk el a csillagok közé! Az épületben találjuk a Planetáriumot, ahol a vetítéseket a csillagászok élőszavas, lebilincselő előadásai teszik teljessé! Érdekesség, hogy ez ország első optikai planetáriuma, így nem szégyen, ha felnőttként is felcsigázva érezzük magunkat! A csillagközi utazás után pedig akár még dimenziót is ugorhatunk: a VR Univerzumban fénykardozhatunk Darth Vaderrel, részt vehetünk az első Holdra szálláson Neil Armstronggal, sőt, még dínókkal is találkozhatunk!
Hello Hungary tipp: egyik kedvenc foglalkozásunk a Varázsóra, ahol a látványos fizikai kísérletek keretében kicsiknek és nagyoknak is égnek állhat a haja!
Délnyugat fele haladva található még egy csodás épületegyüttes, ahol az E78 rendezvényterem, a Kemence Galéria, valamint a 1861 kesztyűmanufaktúra található. Végül, de nem utolsó sorban a Negyed északi és déli részét összekötő gyalogos híd páratlan helyszín ahhoz, hogy készítsünk pár remek fotót. Az alattunk elsuhanó autók és a naplemente együttes látványa a kellemes elveszés méltó megkoronázása lehet! Ha a nap (vagy a hétvége) végére úgy érezzük, hogy mindent megnéztünk, akkor is érdemes visszatérni a Zsolnay Kulturális Negyedbe, hiszen páratlan fesztiváloknak ad otthont a terület: a Zsolnay Piknik, a Zsolnay Fényfesztivál, valamint a Szamárfül Fesztivál is mind-mind csodás élményeket tartogatnak! Részletekért és az aktuális programokért érdemes ellátogatni a zsolnaynegyed.hu weboldalra!