Ugrás a tartalomhoz

Helyszín címkék:

    Népszerű magyar borok és szuper helyszínek a kóstoláshoz

    0:00
    0:00
    • Mészégető Marcsi
      Magyarország borkultúráját a sokszínűség jellemzi. A finom bor állandó kísérője örömünknek, bánatunknak. De nemcsak a bor mesél emlékezetes történeteket, hanem a táj is, ahonnan származik.
      Magyarország borkultúráját a sokszínűség jellemzi. A finom bor állandó kísérője örömünknek, bánatunknak. De nemcsak a bor mesél emlékezetes történeteket, hanem a táj is, ahonnan származik.

      A bor a tökéletes esték kísérője, baráti társaságok összecsiszolója lehet. Számíthatunk rá, ha szomorúak vagyunk vagy épp ünnepelnénk. A borrajongókban pedig van talán egy közös: az élet iránti szenvedély. De semmi sem múlja felül az érzést, amikor a saját szemünkkel és lábunkkal fedezzük fel a bor szülőföldjét és az őszi fényben úszó szőlőligetek fölött kortyoljuk a borokat. Az ősz ugyanis minden szempontból ideális arra, hogy útnak eredjünk, és feltérképezzük hazánk csodás tájait és zamatos ízeit. A következő 5 helyet nem érdemes lehagyni a listáról.

      Egri bikavér – Eger, a szőlőtermesztés otthona

      Mesebeli kis utcáival, történelmi múltjával, gyógyfürdőivel és festői tájaival Eger kétségkívül sokunk szívébe belopta már magát, ám ami igazán híressé teszi ezt a különleges várost, az nem más, mint a környék borvidéke. Az Eger környéki pincészetek egyik legfontosabb helyszíne a Szépasszony-völgy. Bár a borrégió, lávakőzetes talajának köszönhetően a fehérszőlő fajtáinak kedvez, a bor, mely mindenkinek elsőre beugrik a városról az egri bikavér. A hírhedt bor Magyarország első eredetvédett bora.. Több szőlőfajtából készül, a „Bikavér kódex” szerint legalább három pontosan meghatározott vörösborszőlő-fajta közül kell házasítani. A borkóstolás szerelmesei idén ősszel az Egri Bikavér Ünnepi Napok keretein belül közelebbről is megismerhetik az egyedi bor zamatát. Azonban nem csak ezért a fenséges  nemzeti kincsért érdemes ellátogatni a környékre, ugyanis más kitűnő borokat is kínál, mint például az egri leánykát vagy a debrői hárslevelűt.

      Cabernet franc – Villány, francia ízlés magyarosítva

      Bár egy alapvetően francia eredetű italról van szó, Villányban is otthonra talált, szakértők szerint e terület kiválóan alkalmas ennek a szőlőfajtának a termesztésére. Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy az elmúlt évben Villány adott otthont a Franc du Monde-nak, ami a fajtára fókuszáló, nemzetközi borverseny. A cabernet franc mély színe, fűszeres, telt íze tökéletes választás az őszi sétáink mellé, a villányi dűlőkben ugyanis a túrázás kihagyhatatlan program. Az őszi napsütésben a szőlőtőkék látványa is felemelő, és a környék megannyi látnivalóval csalogat.

      Kadarka – Szekszárd, ahol még a kútból is bor folyik

      Szekszárdon a legidősebb szőlőültetvények zöme kadarka. A legtöbben őshonos Kárpát-medencei szőlőnek tartják, de a kadarka valójában balkáni eredetű. Mégis az idők során szinte összeolvadt a magyarsággal a története, mára az egyik legegyedibb magyar borunkká vált. Üde, gyümölcsös fajta, különleges aromával. Úgy tartják, igazi örömbor. Azonban nem csak ünneplés céljából érdemes Szekszárdra utazni, hiszen a város is rengeteg csodát rejteget. A borrajongóknak kötelező a Régi Vármegyeháza udvarán található borkút felkeresése, ahonnan ünnepnapokon vörös- és fehérbor folyik korlátlan mennyiségben.

      Olaszrizling – Balaton-felvidék, a magyar tengerben és borban is úszunk

      Az olaszrizling a Balaton vidékének egyik legjellegzetesebb bora, ráadásul egyesek szerint a legnépszerűbb is. Rendkívül sokszínű borról beszélünk, egész estét betöltő program lenne meghatározni a tulajdonságait. A balatoni nyaralásunk során szinte bárhol fellelhető ez a borfajta, sokan kifejezetten ezt a fajtát keresik. A régiónak összesen hat borvidéke van – a badacsonyi, a balatonboglári, a Balaton-felvidéki, a Balatonfüred–csopaki, a somlói és a zalai – ám ezek közül kétségkívül a badacsonyi örvend a legnagyobb népszerűségnek. Az olaszrizling tehát egy újabb ok, amiért érdemes ősszel is a Balaton felé venni az irányt.

      Szürkebarát – Pannonhalma, a misebortól a modern borászatig

      A pannonhalmi hegy szemet gyönyörködtető panorámájával és a tetejére épült apátsággal turisták sokaságát vonzza a környékre. Ám nem az apátság az egyetlen, ami Pannonhalmát híressé és látogatottá tette, hanem azok a minőségi nedűk is, amelyek itt találhatóak – többek között a szürkebarát. A kolostorokban gazdag kultúrája volt a szőlőtermesztésnek. A szürkebarát nevét a Pálos-rend tagjainak szürke csuhája ihlette. A legenda szerint, a szerzetesek olyan szőlőt kerestek, ami cukor hozzáadása nélküli is kellemesen édes bort ad. Erre azért volt szükség, mert a misebort tilos volt édesíteni vagy vegyíteni. Így esett végül a választás a szürkebarátra.

      Hirdetés