Ugrás a tartalomhoz

Helyszín címkék:

Nézőpont kérdése – 5 kilátópont a Dunakanyarban

0:00
0:00

DunakanyarGO

    Az emberi benső egyik alapvető késztetése, hogy bambuljon. Tűzbe, tengerre vagy magaslati pontokról pihentetve szemünket igyekszünk újra eggyé válni valamivel, amitől a civilizáció elválaszt minket. A Dunakanyarban pedig rengeteg olyan helyszín van, ahonnan révedve csodálhatjuk az európai folyók királynőjét és a környező hegyeket, településeket. Lássunk ezekből ötöt!
    Az emberi benső egyik alapvető késztetése, hogy bambuljon. Tűzbe, tengerre vagy magaslati pontokról pihentetve szemünket igyekszünk újra eggyé válni valamivel, amitől a civilizáció elválaszt minket. A Dunakanyarban pedig rengeteg olyan helyszín van, ahonnan révedve csodálhatjuk az európai folyók királynőjét és a környező hegyeket, településeket. Lássunk ezekből ötöt!

    Az instant képeslap: Kovácspataki-sziklák (Garamkövesd)

    A Börzsönytől elszakadt kisöccsként, sziklatömbjeivel szomorú szempárral tekint le ránk a Helembai-hegység, amely a mai Szlovákia területén fekszik. Megközelítése Garamkövesdről a piros jelzésen haladva lehetséges, vagy a helyiektől kérjünk útbaigazítást, hiszen magyarul itt mindenki ért. A könnyű gyalogtúra mindössze 5 kilométer hosszú, és már út közben is nagyszerű látvány nyílik az alattunk húzódó Dunára, Esztergomra, a Bazilika fenséges kupolájára és a Mária Valéria-hídra. Felérve pedig egészen a Gerecsétől a Visegrádi-hegységig megtekinthetjük a Dunakanyar felső szakaszát.

    Sziklakolostor festői panorámával: Remete-barlang (Nagymaros)

    Ha 15 millió évvel ezelőtt álltunk volna a Börzsöny Nagymaros felőli részén, 1500 méter magas vulkáni kúpokról csodálhattuk volna a lávafolyamokat, amelyek az alattunk elhúzódó sekély tengerbe csordogáltak. Mára azonban a tenger eltűnt, a Duna kettévágta a hegyet és vulkáni tevékenységre is csak visszamaradó sziklatömbök emlékeztetnek. Nagymarosról a sárga jelzésen elindulva, a Szent Mihály-hegyen végigvezető ösvényen tudjuk megközelíteni a Remete-barlangot, melynek utolsó meredeken lefelé vezető szakasza kellő óvatossággal járandó. Kiérve a barlangok bejárataihoz, egy szédítő sziklameredély tetejéről csodálhatjuk a Duna kecses íveit, valamint a jobb parti Visegrádi-hegység fenséges vonulatait.

    180 fokos látótér: Nagy kőszikla (Kismaros)

    Kismarosról a zöld háromszög jelzést követve juthatunk el a Gál-hegy oldalában elhelyezkedő kiszögellésre. Többféle útvonalon is megközelíthetjük, hiszen szekérutak egész hálózata tanúskodik arról, hogy dédapáink életében is meghatározó szerepet játszott a hegy és a környező erdők. Már az erdei út nyiladékai is kitekintést engednek a Nagy-Villámra, pár lépéssel leereszkedve a déli kitettségű sziklaperemre pedig teljes pompájában csodálhatjuk a Pilist, Mátyás király várát és akár még Vácot is!

    Trónok arca: Visegrádi fellegvár (Visegrád)

    Nyilvánvaló, hogy egy vár építésének első és egyik legfontosabb szempontja a megfelelő helyválasztás. Az ikonikus építmény nem is kerülhetett volna megfelelőbb helyre, mint a Duna fölé magasodó masszív sziklakúpra. A legenda szerint még az erre hajózó Freddie Mercury is eltöprengett azon, hogy a Queen után, királyi pozícióban töltené itt nyugdíjas éveit. Gyalogosan a macskaköves Zách Klára utcából továbbsétálva meredek kaptatón indulunk el felfelé a Kálvária lépcsőin, egy kápolnát is érintve. Körülbelül 45 perc alatt kapaszkodhatunk fel a Kálvária-hegy gerincén, a Vár-hegy délnyugati oldalán. A vár területére a belépés a magyar állam nemzeti ünnepein ingyenes.

     

    Madártávlat szárnyak nélkül: Prédikálószék (Dömös)

    Valószínűleg nincs még egy annyira jellegzetes kilátású pontja a Dunakanyarnak, mint a Prédikálószék. Az Instagram generáció tömegeitől kezdve a legfelkészültebb természetfotósig szinte mindenki szeretné megörökíteni a Duna kényeztető ölelésében, büszkén meredező Szent Mihály-hegyet, a mögötte fenségesen meghúzódó Magas-Börzsönyt, valamint a szomszédos Visegrádi fellegvárat. Nem túlzás azt állítani, hogy az ide felmászóknak az ország egyik legfantasztikusabb látványban lehet részük. Ehhez nem kell mást tenni, mint a dömösi Malom-patak völgyében, a Rám-szakadékon keresztül feljutni ide. Az erőfeszítés gyümölcsét az elénk tárulkozó látvány adja, amelyet egy újonnan épült kilátóról csodálhatunk meg. Ha igazán szerencsések vagyunk, és tiszta, száraz, napsütéses időjárást fogunk ki, akár a Magas- és az Alacsony-Tátra csipkés, hófödte hegyláncait is megpillanthatjuk! Távcsövet vigyünk!

    Hirdetés