Helyszín címkék:
Madárlátta kalandok a Vissi Emufarmon
Uzonyi Nóra
Egy kis EMUstra, avagy mit kell tudni a madarakról?
Ha szembetalálkozunk egy 170-180 centis, nagyjából 40 kilós, szürke tollköntösű madárral, minden bizonnyal egy emuval állunk szemben. Futóversenyezni nem érdemes velük, mert az 50 km/h sebességgel szemben aligha van esélyünk. Sétálás közben is nehéz lenne tartani a tempót, tekintve, hogy 2.5 métereseket lépnek, ráadásul mínusz 20 fokban éppúgy képesek a fenti teljesítményre, mint 35 fokos hőségben. Ha mindenképp szeretnénk lekörözni őket, szálljunk repülőre, a szárnyuk ugyanis alkalmatlan arra, hogy a levegőbe emelje őket.
Érdekesség, hogy a kakas és a tojó külsőre teljesen egyforma, és kizárólag a hangjuk alapján lehet megkülönböztetni őket: előbbi röfög, utóbbi doboló hangot ad. És ha már röfögés: a csíkos pehelygombócként kikelő csibe épp úgy néz ki, mint egy csőrös “vaddisznófióka.”
Ezernyi emus élmény a farmon
Az áprilistól augusztusig nyitva tartó vissi birtokhoz erdők, valamint takarmánygabona termesztésére alkalmas földek és legelők is tartoznak. Nem véletlenül, hiszen a farmon közel ezer tollas jószág sertepertél, márpedig ennyi éhes csőrt nem kis feladat jóllakatni. Az idelátogató vendégek vezetett séta keretében ismerkedhetnek meg az itt élő emukkal, megtekinthetik a fiatalabb és idősebb példányokat, sőt, a keltetőház működésébe is bepillantást nyerhetnek. Gyerekek számára mindez olyan tudásanyagot jelenthet, amely akár biológia órán is a hasznukra válhat. Ha a bóklászásban megéheznénk, a Bellemu-kertben termékkóstolón is részt vehetünk. Itt olyan finomságokkal köthetünk íz-barátságot, mint az emuhúsból készült szalámi, sonka forgács vagy tepertő.
A farm kézműves húskészítményeit a helyszínen megvásárolhatjuk: a kínálatban sonka forgács, filézett hús, alsó- és felső comb, lapocka, belsőség és zsír is szerepel. A termékek olyan népszerűek, hogy az országban több viszonteladónál (Budapesten, Székesfehérváron és Baján) is beszerezhetjük őket. Az emu egyébként csupán néhány évtizede számít haszonállatnak. Karakteres ízű húsa zsírszegény, és magas ásványianyag-tartalma miatt kifejezetten egészséges. Íze leginkább a szarvas- és a marhahús keverékére emlékeztet. Zsírja, valamint a belőle nyert olaj fantasztikus gyulladáscsökkentő, valamint sebgyógyításra és bőrbetegségek kezelésére is alkalmas, nem csoda, hogy a kozmetikai ipar is felfedezte magának.
Az emutojásból bőséges rántotta készülhet, hiszen egyetlen darabból annyi embert jóllaktathatunk, mint körülbelül 10 tyúktojásból. A birtokhoz tartozó üzletben kifújt emutojás is kapható, amely nem csak szuvenírnek kiváló, hanem lakásdekorációnak is. A madár tollát is előszeretettel hasznosítják: portörlőt, ruhát és lakásdekorációt is készítenek belőle.
Emun túli látnivalók a környéken
Az emufarm előtt vagy után bejárhatjuk a Tisza és a Bodrog között található, páratlanul gazdag élővilágáról nevezetes természetvédelmi területet. Ha történetesen gyalogtúrához éppen nincs kedvünk, a szomszédos Zalkodról vagy Tokajból indulva akár csónakkal is megközelíthetjük a régiót, ahol több madármegfigyelő kilátót is találhatunk.
A környék a kerékpárosok számára is vonzó terep, Sárospatakig például csak 13 kilométert kell tekerni. Egy biztos, a jó levegőn eltöltött nap után kellemes fáradtsággal és sok-sok élménnyel gazdagodva térhetünk nyugovóra.
Tipp: Az emuhússal való konyhatündérkedés nem épp hétköznapi dolog. Ha ihletre van szükségünk, az emufarm weboldalán több receptet is találunk.