Helyszín címkék:
Kalandok földön, vízen, rózsakertben, avagy irány a Szigetköz kapuja, Mosonmagyaróvár!
Hype&Hyper
A város szíve: az Óvár
Mosonmagyaróvár nem is lehetne az igazi a névadó vára nélkül. A város identitását sokféleképpen meghatározza a pár éve felújított vár, amelynek története a római korig gyökerezik. A vár túlzás nélkül egyedülálló, hiszen azon váraink egyike, melyet soha nem bontottak le, így mai formájában is közel eredeti mivoltában látható. Tovább fokozza az egyediséget az is, hogy ez az egyetlen olyan várépület, ahol jelenleg is felsőoktatási tevékenység zajlik, és ahol a jövő agrárszakemberei képződnek.
A Széchenyi István Egyetem helyi karának hallgatói nemcsak diákokként, hanem tárlatvezetőkként is részt vesznek az eseményeken, bemutatva az Alma Mater életét és a vár történetét. Az épületet a 20. században műemléki védelem alá helyezték, és az azt követő évtizedekben számos felújítás, régészeti feltárás és műemléki helyreállítás zajlott. A 2018 és 2021 közötti munkálatok során a vár homlokzata és külső környezete is megújult, a belső udvar pedig rendezvénytérré vált. A programlehetőségek közül nem hiányozhatnak a múzeumpedagógiai programok és a vár állandó kiállítása, ami betekintést nyújt a vár és a város kapcsolatába, valamint bemutatja az egyetem múltját és jelenét. Amennyiben megszomjazunk, az Óvár belsejében a Kék Duna szerzőjéről, Johann Straussról elnevezett Strauss kávézó üzemel, ahol történelmi légkörben kortyolhatjuk kedvenc italainkat.
Irány a múzeum!
A mosonmagyaróvári Hansági Múzeum története több mint 130 évet ölel fel, mely alatt intézményi és szervezeti szinten folyamatos változások történtek. Ennek ellenére, vagy éppen ezáltal, a múzeum a város és régió legteljesebb kulturális örökségét őrzi, szolgálva az itt élők identitását és történelmi ismereteit. Az intézmény tevékenysége két jellegzetes épületben zajlik: a Mosonvármegyei Múzeumban, ahol a helytörténeti ismereteket őrzik, valamint a Cselley-házban, mely általában időszaki kiállításoknak ad otthont. Utóbbi a város legrégebb óta fennmaradt lakó épülete, amelyet az 1970-es években műemléki rekonstrukció során állítottak helyre, megőrizve a régióra jellemző különleges történelmi és építészeti jelentőségét, így ezen szempontból sem utolsó. A „Mosoni síkság története” és a Gyurkovich gyűjtemény mellett van lehetőségünk a tudományokra is fókuszálni - kiváló gyerekprogramnak bizonyul a FUTURA Élményközpont- és tudományos játszóház, ezzel az ismeretterjesztés széleskörű palettája teljessé válik.
Keresztül kasul
A Szigetköz kapujában, Mosonmagyaróváron új nézőpontból ismerhetjük meg a várost a Lajta vizének köszönhetően. A Lajta forrása az Alpok északkeleti részéről ered, majd a Mosoni-Dunába torkollik, a vízi túrázás során pedig lehetőség nyílik a város középkori területeinek és védőárainak felfedezésére, miközben élvezzük a helyi éttermek és kávézók kínálatát. A Főhercegi malomnál végződő utunkat egy izgalmas hajócsúszda zárja, mely az MVSE csónakházánál ér véget a Mosoni-Dunánál. A városnézés és múzeumok fáradalmai után a Flexum Thermal & Spa híres termálfürdőjében pihenhetünk, ahol Európa egyik legjobb gyógyvize vár minket, számos kényeztető medencével és családbarát szolgáltatással.
Régi malom
Ott, ahol ennyi víz van, egy malom jelenléte elkerülhetetlen. A város legrégebbi középülétében már 1648 óta működött malom, mely korszerűsítése után egészen az 1980-as évekig üzemelt. Ez idő alatt sörgyárként is funkcionált, amit a Dreher konkurens révén felvásárolt, majd bezáratott. Az épület évtizedeken át csendesen állt a mosonmagyaróvári sétálóutca végén, mégis, patinás megjelenésével és kivételes környezetével továbbra is vonzotta a turistákat.
Egy új korszak kezdetét jelentette azonban pár évvel ezelőtt, amikor az épületben megnyílt a Malom Café. Nevével ellentétben a kávékon túl ételek is kaphatóak, nem is akármilyen minőségben: a hely alapvetően felső kategóriába sorolható, ahol igényes körülmények között fogyaszthatjuk el a frissen elkészült fogásokat. Érdemes a megszokottak mellett a program ajánlatukat is számon tartani, mint például a szigetközi gasztrotúrát vagy a csacsogós csütörtököt, amelyek jelzik, hogy a Malom Café kulináris élményei messze túlmutatnak a megszokott kávézók kínálatán.
A városon túl
Ha Mosonmagyaróváron járunk, érdemes körülnézni a környéken is. A máriakálnoki rózsakert a Győr-Moson-Sopron megyében elhelyezkedő híres búcsújáró hely, melynek csodálatos kialakítását 2012-ben hozták létre a 16. század óta látogatott kegyhely mellett. A kápolna egy csodatévő forrás köré épült, melynek fő ékessége a kálnoki Szűz Mária szobra, amihez több legendás csoda is kötődik. Az öt évvel ezelőtt kialakított rózsakert hatvan ágyásban több ezer különböző rózsatőt ölel, beleértve a tearózsát, parkrózsát és futórózsát is, jelentős szerepet adva ezzel a búcsújárásnak.
Ha igazi vadregényes tájra vágyunk és a láperdők kihívásai sem tartanak vissza, akkor a Szigetköz természeti csodái igazi bakancslistás élményt nyújthatnak számunkra. A 1987-ben alapított Szigetközi Tájvédelmi Körzet 9157 hektáros területén, több mint ezer hektáron fokozottan védett részek gazdag és ritka növény- és állatvilágot kínál. Emellett számos vízi- és szárazföldi túraútvonal, valamint sportolási lehetőség is várja a látogatókat. A Kisvesszősi kemping melletti kikötőből indított kenutúra során például felfedezhetjük a Szigetköz Cikolai-mellékágrendszerét, ami ideális kezdőknek és gyerekeknek is. A Tájvédelmi Körzet gazdag vadvilága és zavartalan vízi élete körülvesz bennünket és számos látványosság, mint a denkpáli hallépcső vagy a szürke gémek költőhelyei, plusz izgalmakat csempésznek a kenu kalandba.