Helyszín címkék:
Élményséták a martonvásári Agroverzumban
Bóday Csilla
Mind a Magyar Tudományos Akadémia, mind pedig a martonvásári önkormányzat szem előtt tartotta az Agroverzum létrejötténél a város mezőgazdasági szerepét, mellyel szorosan összefonódik a korábban itt élő Brunszvik család szellemi és történelmi hagyatékával. Olyan innovációkra szakosodott intézmény létrehozására törekedtek, amely egy nemzetközi szinten is egyedülálló, a háttérmunkájában tudományos és gazdasági értékeket létrehozó kutatóközpont lesz, s amely egyben kulturális és turisztikai célponttá is válhat. Törekedtek arra, hogy a látogató még a komoly szakmunkát is élvezetesnek találja és könnyedén megérthesse. Az Agroverzum hatalmas segítség a régióban működő oktatási intézmények tanóráinak színesebbé tételére is: a gyerekek számára szemléletes tárlatvezetések és rendhagyó biológiaórák tarthatók itt. „Számunkra a legfontosabb feladat a gyermekek megismertetése a természettel, az agrár világgal, mégpedig befogadható, játékos, izgalmas módon” állítják a kiállítás létrehozói. „A gyermeki kíváncsiság kiterjed mindenre, így a martonvásári Agroverzum megfelelő hely és alkalom, hogy játékos, kísérletezős módon mutassa be a felnövekvő nemzedéknek a kutatók munkáját.” Maga az Élményközpont a Brunszvik-kastély parkjában lévő területen található, ahol két szinten, több termen keresztül lehet végig követni az Agrárium interaktív kiállítását, de a kiállítás túllép a falakon: a beltéri kiállítások szemügyre vételét követően ajánlatos kimenni a Kastélyparkban található tanösvényre, ahol táblák jelzik az útvonalat és a tematikát. A több órás játékkal tűzdelt séta alkalmával megannyi táblán olvashatunk ismertetőket. A tanösvény feladataihoz letölthető applikáció is készült, amelynek segítségével még interaktívabbá tették kicsik és nagyok számára a tanulást. Szórakoztató feladatokat oldhatunk meg, rejtvények sorát fejthetjük meg az út során. Mindezeken felül részt vehetünk szervezett tudományos programokon, amelyben rendhagyó módon mutatják be a kutatók munkáit, amelybe nem csak megfigyelőként, hanem a program aktív részeseként is be lehet csatlakozni.
Rendszeresen indul „Élménylabor”, és közkedvelt a „Jeles napok” rendhagyó tudományos bemutató is.
Hogyan függ össze a gasztronómia, az agrárium és a környezetvédelem?
Az MTA gondozásában működő intézet falai között komoly kutató munka is folyik, ami nagymértékben befolyásolja a jövőnket. A háttérben folyó munkát bemutató kiállításon megtudhatjuk, hogyan küzdenek a kutatók a globális klímaváltozás okozta károk ellen. Kideríthetjük azt is, hogy mi, látogatók miben tudjuk segíteni ezt a munkát, ráébredhetünk, milyen nagy a szülők és gyerekek egyéni felelőssége e téren (is). A kiállítás kitűnően szemlélteti, milyen folyamatok mennek végbe az agráriumban egész odáig, hogy kenyér kerül az asztalunkra, hogy milyen fejlesztések zajlanak a kártevő védelem ügyében, s hogy milyen környezeti tényezők alakítják a termés milyenségét. A Tudomány a mezőgazdaság mögött című kiállítás során az agrártudomány sokféleségét, szerepét és hasznát taglalják a kurátorok, kitérve a globális felmelegedésre, a fenntartható mezőgazdaságra vagy éppen a biodiverzitásra.
Milyen programok várhatók idén az Agroverzumban?
Minden hónap egy hétvégéjén izgalmas, családos programmal készülnek a múzeumban dolgozók. Tudományos előadásokat szerveznek, ahol gyerekeknek játékos bemutatót, a felnőtteknek pedig beszélgetős programokat indítanak. Emellett a népszokások felelevenítéseként kézműves foglalkozásokat is tartanak. Szakértők kíséretét is lehet kérni a Kastélyparkban, akik a helyben található természeti értékeket hozzáértő módon magyarázzák el. Élménysétákat már a március 24–27. és április 7–10. hétvégéken is tehetünk, ha bejelentkezünk a Tavaszi virágnéző túrára. Május 12–15. között a „Barangoló, a park ismeretlen zugai” élményséta indul majd. A családi napok keretében rendezik meg április 23-24.-én és május 21-22.-én a Tavaszi kincskereső játékot, amit a tervek szerint megismételnek szeptember 24-25.-én, őszi kivitelben. A kastélypark egész évben látogatható, minden évszakban csodás képet fest. A tavasz meghozza a virágzást, nyáron már a madarak is csivitelnek, az ősz föld színei elkápráztatják a látogatót, a tél pedig, ha szerencsések vagyunk havas tájként tárja elénk a park itthon maradt madarainak életét.