
Helyszín címkék:
Ébredő kertek
Hajdú Gábor
A tavasz első hírnökei
Számos törtneti kert szervez hóvirágünnepet a tavasz során. Az egyik legjelentősebb gyűjtemény az Alcsúti Arborétumban található, ahol csodálatos látványt keltő, két és fél hektáron elterülő hófehér virágmező fogadja a látogatókat, amely egyedülálló az országban. A mediterrán hóvirágoknak hét hóvirágfaj huszonnégy fajtájában nyújtanak látványosságot az ide látogatók számára. A Budakeszi Arborétum a Budai Tájvédelmi Körzet fokozottan védett területe Budakeszi, Páty és Telki határában, a Hidegvölgyi Erdészlak szomszédságában található. A téli álomból ébredező kertben a hóvirágmezőt ciklámenek tarkítják, de hamarosan kinyílnak a szintén tavasz kezdetét jelentő krókuszok.

Kuriózumok
Tulipán, jácint, nárcisz – tavaszi virágokról a legtöbbször ezek a fajok jutnak eszünkbe, pedig számos virágritkaság fellelhető gyűjteményes kertjeinkben – így az ország legfajgazdagabb élőnövény-gyűjteményében, a vácrátóti Nemzeti Botanikus Kertben is. A kerten átfutó Sződrákosi-patak partját lila szőnyegként borítja a nyíló kárpáti sáfrányok tömege. A védettnek számító kárpáti sáfrány bennszülött növény, de két belső magyarországi termőhelyen is él, Beregben és Bakonyalján, gyertyános-tölgyes és ligeterdő tisztásain. Ismertetőjegye a lepellevelek csúcsán lévő sötét V alakú folt, mely megkülönbözteti a többi hasonló krókuszfajtól. Mivel nincs föld feletti szára, termését a talajban érleli. A háromélű felnyíló toktermés csak a magok érése után kerül a felszínre. De találhatóak itt a tavaszi napfényben pompás látványt nyújtó hagymás íriszek és a több érzékszervünket is rabul ejtő illatos hunyorok.
Klasszikusok újra hangolva
Noha a szombathelyi Jeli Arborétum a májusban tetőfokára érő rhododendron virágázásáról híres, érdemes koratavasszal is ellátogatni a kertbe. Április elsejétől fogadja látogatóit a Jeli Arborétum, amelyhez Kám közelében a 8-as főútról lekanyarodva tudunk eljutni. A varázskert legújabb attrakciója a Lilaakác Pihenőpont. A japán tóra és a japán erdőre néző magaslatra egy 13 méter hosszú, 4 méter széles, és csaknem 4 méter magas, fából készült pergolát állítottak, ezt fonja tavaszra körbe a japán lilaakác három színárnyalatban. A különleges növény egyméteres, lila, rózsaszín és fehér füzérvirágzata alatt pihenhet meg a látogató. Emellett a nárciszok több mint 10 változatában, valamint páfrányok, sáfrányok, liliomok sokaságában gyönyörködhetünk.
A sláger

Kétségtelen, hogy a tavasz legnépszerűbb virágainak egyike a tulipán. A virág eredetileg Közép-Ázsiában őshonos, ahonnan a törökök hozták be Európába. Érdekesség, hogy a világ első tőzsdekrachja is a tulipánhoz fűződik: Hollandiában annyira rabul ejtette az embereket, hogy óriási kereslet mutatkozott a hagymákért, ez pedig az egekbe repítette az árát. A tulipánok ára 1637-ben tetőzött, majd hirtelen túlkínálat alakult ki. A hagymák értéküket vesztették, emiatt sokan, akik óriási vagyonokat fektettek a virághagymákba, elszegényedtek. Ez a történet elsősorban az emberi mohóságról szól, amelynek szerencsére nem volt semmi hatása a virág népszerűségére, amely töretlen azóta is. Számos kastélykert parterét, azaz épülethez szorosan kapcsolódó, annak térszerkezetét folytató kertrészletében díszítik tulipánok. A keszthelyi Festetics-kastély ezek közül az egyik legjelentősebb, ahol tavasszal tulipánfesztivált is rendeznek a virág hódolatára.

Fotó: Kovács Bernadett
Fejedelmi virágok
Noha a főként hagymások kényeztetnek el virágokkal leginkább, a tavasz fénypontja mégis a fásszárúakhoz kötődik. Lenyűgöző látványt nyújtanak önmagukban is, de fasorokba rendezve semmihez sem foghatóak. Szegeden található az ország egyik legnagyobb Füvészkertje, ahol fák, cserjék, egynyári növények, évelők és gyógynövények is felfedezhetők. Tavasszal az egyik legszebb látványossága a két részből álló japánkertje. A füvészkert japánkertjében hanamit, azaz virágnézést is tartanak tavasszal, ilyenkor a virágzó cseresznyefákban és japán szilvában gyönyörködhetünk.

Ha igazán páratlan élményben szeretnénk részesülni, érdemes ellátogatni a híres nagykörűi cseresznyefákhoz. A Tisza mentén található Nagykörű egy Jász-Nagykun-Szolnokban kis falu, amelynek az egyik legnagyobb büszkeségei a cseresznyései. A 200 hektáros területen több mint 100 fajta cseresznyefa található, meseszép látványt nyújtva. A Körűi medence rendkívül kedvező éghajlati és talaj feltételekkel rendelkezik a cseresznye számára, így a környék sok helyen virágba borul a cseresznyevirágzás időszakában. A falu legtöbb cseresznyefája Nagykörű templomkertjében található.