Ugrás a tartalomhoz

Helyszín címkék:

Balaton-kerülés újratöltve: teljesítmény és hedonizmus a KalandKör400-on!

0:00
0:00

Szabó Sára

Mintegy 400 kilométer, 12 gondosan kitáblázott részszakasz, csodálatos tájak és változatos vonzerők jellemzik a BalatonBike365 legújabb kerékpáros útvonalát, a KalandKör400-at. A parthoz vissza-vissza térő, változatos terepviszonyok között kanyargó nyomvonalon új perspektívából szemlélhetjük a magyar tengert – mindeközben pedig rejtett kincseket és népszerű attrakciókat fedezhetünk fel!
Mintegy 400 kilométer, 12 gondosan kitáblázott részszakasz, csodálatos tájak és változatos vonzerők jellemzik a BalatonBike365 legújabb kerékpáros útvonalát, a KalandKör400-at. A parthoz vissza-vissza térő, változatos terepviszonyok között kanyargó nyomvonalon új perspektívából szemlélhetjük a magyar tengert – mindeközben pedig rejtett kincseket és népszerű attrakciókat fedezhetünk fel!

Talán abban valamennyien egyetérthetünk, hogy a Balaton körüli kerékpárút hazánk egyik legnépszerűbb kerékpáros teljesítményköre elő- és utószezonban egyaránt. A magyar tengert körülölelő 204 kilométeres nyomvonal letekerése kétségkívül remek aktív kikapcsolódást nyújt barátokkal, családdal vagy akár szólóban is, ám azok a kalandorok, sportolók, akik többször körbetekerték már csodás tavunkat, joggal kutathatják az új kihívásokat. A Balatontól persze nehéz elszakadni; látványa szinte megunhatatlan és mindig más arcát mutatja. Éppen ezt a perspektíva-váltást igyekszik megragadni a BalatonBike365 csapata, akik álmodtak egy nagyot, és megalkották a KalandKör400 fantázianévre hallgató, a teljes Balatont megkerülő tematikus útvonalat. A KK400 bár kétszer olyan hosszú, de állíthatjuk, hogy legalább kétszer annyi élményt is tartogathat a (terepen is) tekerni vágyóknak!

Ugyanaz a vidék, új perspektíva

A KalandKör400 tulajdonképpen egy újragondolt Balaton-kerülés, amely közel 400 kilométer hosszan, több részszakaszra bontva várja a bringásokat. A nyomvonalon egységes jelrendszer vezeti végig a kerékpárosokat, a könnyű tájékozódást pedig mintegy 263 irányjelző tábla segíti. A KK400 a parthoz vissza-visszatérve kanyarog a magyar tenger körül. A tematikus útvonal egy, már meglevő BalatonBike365 útvonalakat magába foglaló nyomvonal, amely kihívásokkal teli, változatos terepeken vezet végig, de nem jelent extrém kihívást, így szinte bárki számára teljesíthető. Míg a klasszikus Balaton-kerülés esetében például csak az északi part tartalmaz szintemelkedést, a KK400 déli része végig követi a domborzat vonalát, így látványosabb és komolyabb sportértékkel bír.

 

„A könnyebb és nehezebb szakaszok közül válogatni is tudnak az érdeklődők, hiszen az útvonalat 12 szakaszra bontottuk, amelyekről részeletesen tájékoztat a BalatonBike365 aloldala és a letölthető applikáció is. A szakaszokon végig egységes jelölésű útvonaljelző táblákkal találkozhatunk, a csomópontokon pedig láthatjuk a BalatonBike365 egyéb útvonalairól szóló információkat is” – mondja Szilasi László, a BalatonBike365 projekt szakmai vezetője. Hozzáteszi, hogy az új nyomvonal remek lehetőséget nyújt a versengésre is, ugyanis egy gyors online regisztráció után „gyűjthetjük” a teljesített szakaszokat, az eredménylistában pedig mások időeredményeivel is össze tudjuk mérni saját futamainkat.   

Népszerű attrakciók és rejtett kincsek egy térképen, kerékpárosokra szabva

Korgó gyomor, fájó végtagok vagy egy defekt: helyzetek, amelyek könnyen megkeseríthetik a túrát. A BalatonBike365 teljes útvonalhálózatán azonban több, mint 4000 látnivalót szolgáltatót és egyéb állomást találunk (vagyis POI-kat), amelyek minden bakira és igényre, mi több: vágyra is megoldást jelenthetnek. Legyenek azok éttermek, játszóterek, kávézók, kerékpárosbarát szállások, kilátók, strandok, várak, vízvételi lehetőségek és BalatonBike365 portok, a BB365 weboldalán és letölthető applikációján szabadon kereshetünk és szűrhetünk a szolgáltatások és attrakciók között.

Érdekesség, hogy a BB365 útvonaltervezője az aktuális kompmenetrendet is ismeri, így segítve a kényelmes balatoni átkelést a túrák során. A BAHART hajóin ráadásul kényelmesen utazhatunk kerékpárral is.

Ha tehetjük, válasszunk gravelt!

A koronavírus alatt világszerte megjelentek a „gravel”, vagyis az országútihoz hasonló, de szélesebb terepre is alkalmas gumikkal ellátott kerékpárok a gyártók kínálatában. Mivel maga a termék is egyre szélesebb körben lett elérhető a piacon, bepörgött a gravelek felhasználása, amire értelemszerűen sportszakma is reagált. Megalakult a gravel szakág, amit sorra követtek a nemzetközi bajnokságok, 2024 elején pedig a Magyar Kerékpáros Szövetség is felvette a saját versenyrendszerébe a gravel szakágat. Érdekesség, hogy idén két versenynek is otthont adnak a BalatonBike365 útvonalai Balatonfüreden és Gyenesdiáson, amelyek versenyzőként, de szurkolóként vagy érdeklődőként is remek élmények lehetnek!  

Elektromos bringával, gravellel, de még akár kerékpár nélkül is!

A KK400 szakaszait az országútin kívül szinte bármilyen típusú biciklivel letekerhetjük. Ám akkor sem kell kétségbe esnünk, ha nem rendelkezünk a megfelelő kerékpárral, a BalatonBike portjain ugyanis közel 700 darabos flottából válogathatunk. Helyszínen, vagy akár online rendszerben is bérelhetünk kétkerekűket: gyerekbicikliket, mountain bike-okat, e-bikeokat, trekking bringákat és – az országban egyedüliként – graveleket is flottamennyiségben, rendkívül változatos felszereltségben és teljes méretsorban. Szilasi László hozzáteszi, hogy a portok között ráadásul átjárhatóság van, plusz szolgáltatásaik közt szerepelnek a vezetett túrák és a csomagszállítás, de még azt is elintézik nekünk, hogy egy görbe este után a kerékpárok visszakerüljenek a portokra.