Helyszín címkék:
A Festeticsek nyomában: kultúr-túra két keréken
Szabó Sára
A Festetics család 1739 és 1944 között Keszthely és környéke, a Balaton és a Dunántúl történelmének egyik meghatározó családja volt, nyolc generáción át. A magyar történelemben is jelentős szerepet játszó Festeticsek mind kulturális, mind oktatási területen maradandót alkottak, örökségeik a mai napig meghatározóak a térség településeinek arculatában. Érdemes kultúr-túrára indulnunk, hogy felfedezzük ennek a kivételes családnak a történetét, miközben nem felejtjük el ízlelőbimbóink kényeztetését sem.
Körtúra a nyugati csücsökben, hajózással megspékelve
Útvonal: Keszthely, móló – Fenékpuszta – Balatonberény – Balatonmáriafürdő – Balatongyörök – Gyenesdiás – Keszthely, móló
Táv: 33 km
Nehézség: könnyű
Ez a könnyed, szintemelkedéseket alig tartalmazó 33 kilométeres keszthelyi körtúra egyaránt remek választás családoknak és baráti társaságoknak. Még mielőtt biciklire pattannánk, ugorjunk be a mólótól nem messze található Madárlátta Pékségbe, ahol kovászos kenyérből készülnek a jobbnál-jobb péksütemények, és a kávé is kiemelkedő! Tankoljunk fel anyakovásszal készülő, eredeti olasz panettone-kkal és igyunk egy világos pörkölésű kávéból készült lattét, miközben átbeszéljük az aznapi túránk útvonalát és állomásait. Ha készen állunk, induljunk útnak dél felé! Erre halad a híres-neves Fenyves allé, amely hazánk leghosszabb és legidősebb kettős feketefenyő fasora. Ma népszerű kirándulóhely, remek választás sétára és nordic walkingra, nem beszélve arról, hogy kiváló fotóhelyszín. Keszthelytől mindössze hat kilométerre található a Festetics-majorság. A neves család fenékpusztai birtoka kerékpárral könnyen megközelíthető, az itt található kiskastélyban a lótartás érdekességeivel, valamint a Festetics ménes történetével ismerkedhetünk meg. Innen tekerjünk a Nyugati-bereken át egészen Balatonmáriafürdőig, ahonnan a BAHART menetrendszerinti hajójárataival utazhatunk át Balatongyörökre.
Gyenesdiásra tovább haladva megejthetjük a következő megállónkat: itt található a Festetics Fűszerkert és Herbárium és a Diás Vízimalom. Csodáljuk meg a látvány-vízikereket, kukkantsunk be a Pék Múzeumba, de ha átmozgatnánk a végtagjainkat, bejárhatjuk a Szent János forrástól induló 370 méteres tanösvényt is. A Festetics Fűszerkert és Herbárium érdekessége, hogy itt található a „gyógyító óriás” is, amely testrészeinek és szerveinek megfelelően ültetett növényekből lett kialakítva. A Herbáriumban helyben gyűjtött gyógy- és fűszernövényekből készített teákat, készítményeket is kóstolhatunk. A nem messze található Festetics Imre Élményközpontban őshonos magyar állatfajokkal, valamint különféle vadfajokkal találkozhatnak a látogatók, mintegy 4,2 hektáron.
Tipp: Ha éppen augusztusban tekernénk erre, érdemes megnézni a Nemzeti Vágta regionális, gyenesdiási előfutamát, amelynek a valaha Festetics Tasziló lovainak tréningezésére szolgáló helyszín, a Faludi-síkon kialakított versenypálya ad otthont.
Ha a túra ezen pontján édességre vágynánk, semmiképp se hagyjuk ki a csupán pár perc tekerésre található Mónisütit, ahol Kövérné Kalmár Móni – vagyis ahogy a környékbeliek ismerik: „Sütis” Móni – készíti a finomabbnál-finomabb süteményeket. A tortáktól a házias édességeken át a friss, gyümölcsös csodákig szinte mindent megtalálunk itt. Ha még több energiára van szükségünk, olasz kávét is kérhetünk a pultban. Innen már csak pár kilométer, és elérjük a keszthelyi mólót. Ha éppen vacsora-, vagy ebédidőben támasztanánk le a bringákat a célban, érdemes betérni a Pajtiba, ahol szezonálisan változó menüvel várják a vendégeket: kényeztető keleti ételek, olasz tésztacsodák, vadító wrapek és quesadillák közül választhatunk.
Felsorolni is nehéz, hogy Keszthelyen mennyi öröksége található a híres-neves Festetics családnak. A Helikon Kastélymúzeum főépülete a főúri életformát mutatja be, a további négy épület pedig összesen öt állandó kiállításnak ad otthont: a Hintókiállításnak, a Vadászati kiállításnak, a Történelmi Modellvasút kiállításnak, a Főúri utazások, úti kalandok című kiállításnak, valamint a Pálmaház és madárparknak. Mindezek mellett izgalmas, élménygazdag barangolás vár a Georgikon Majortörténeti Kiállítóhelyen, ahol a gyerekek és szüleik megismerkedhetnek a korabeli gazdálkodással és az őshonos haszonállatokkal, illetve a Balatoni Múzeumban, amely tavunk történetét mutatja be, korszerű megközelítésben.