Ugrás a tartalomhoz

Helyszín címkék:

Toplisták

Vár a dzsungel: pálmaházak, ahol felüdül a lélek

  • Kovács Kata
Nem kell repülőjegyet váltanunk ahhoz, hogy a trópusokon érezzük magunkat! Elegáns üvegépületek várnak országszerte, amik olyan egzotikus növényeknek adnak otthont, mint az amazonasi tündérrózsa vagy a furcsa megjelenésű leopárdkontyvirág. Látogassunk el a páradús pálmaházak egyikébe, ami remek kikapcsolódás bármelyik évszakban.
Nem kell repülőjegyet váltanunk ahhoz, hogy a trópusokon érezzük magunkat! Elegáns üvegépületek várnak országszerte, amik olyan egzotikus növényeknek adnak otthont, mint az amazonasi tündérrózsa vagy a furcsa megjelenésű leopárdkontyvirág. Látogassunk el a páradús pálmaházak egyikébe, ami remek kikapcsolódás bármelyik évszakban.

Egzotikus és trópusi növényekhez ma már könnyedén hozzájuthatunk szinte bármelyik virágüzletben, azonban ez nem volt mindig így. Az 1800-as évek második felétől Európában egyre több nagyméretű üvegházat létesítettek abból a célból, hogy a távoli és ismeretlen világrészek különös növényeit megismertessék a szélesebb közönséggel is. A botanikai ismereteken túl más esztétikai szempontokat is szem előtt tartva alakították ki a szebbnél szebb üvegépületeket. A századfordulóra már valamennyi európai nagyváros büszkélkedhetett pálmaházzal. A kor leghíresebb létesítményeivel Párizs, Bécs, Berlin és London dicsekedhetett. A kor divatja Magyarországot is utolérte, az első, kisebb méretű pálmaházat a főváros egyetemi botanikus kertjében hozták létre, majd kis idővel a botanikai gyűjtemények és a hozzájuk méltó, csinos épületek megjelentek az ország más területein is.

Különleges növénygyűjtemény a Balaton partján

A keszthelyi Festetics-kastély parkjában található pálmaházat 1880-ban alapították. Az épület szerkezetének részei a híres, párizsi Gustave Eiffel műhelyében készültek. Az akkori üvegház nagyméretű pálmáknak és más dézsás növényeknek adott otthont. A ’90-es évek elején felújították, ma már Közép-Európa egyik legszebb pálmaházaként tartják számon. A trópusi üvegházat nemcsak a különleges növénygyűjtemény teszi egyedülállóvá, hanem az épületet övező pazar sziklakert, a gyönyörű kerti tó és az a madárpark, ami a különböző földrészek fajainak nyújt otthont. A pálmaház az impozáns kastély látványos része, így feltétlenül kóstoljunk bele a főúri életformába az állandó kiállítások keretein belül!

Elegáns üvegépület Sissi legkedvesebb parkjában

A gödöllői kastélypark pálmaháza több mint 150 éve épült. A fenséges, kétszárnyú és üvegborítású létesítményt nyugati mintára tervezték. A második világháborút követő évtizedek sajnos megfosztották eredeti pompájától. A felújítás sokat váratott magára, de 2015-ben újra megnyitotta kapuit a barokk stílusban berendezett pálmaház. A változatos dísznövények mellett igazi kézműves ínyencségek közül válogathatnak az idelátogatók. Az adventi időszakban igazi varázslat történik, ilyenkor az üvegépület átalakul, és pazar, ünnepi hangulat költözik be a növények közé. Ha erre járunk, feltétlenül tegyünk egy sétát a kastélyparkban is, ami minden évszakban gyönyörű, nem véletlenül ejtette rabul Sisi királynő szívét is.

Trópusi dzsungel és sivatagi kaktuszok a vácrátóti pálmaházban

Gondozott, mesebeli park, romantikus műromokkal. A sejtelmes ösvények és az aprócska tavak szentimentális hangulatot kölcsönöznek az arborétumnak, aminek északi részén található pálmaház a trópusokra repíti a látogatót. A három üvegházból álló épületegyüttes egzotikus növényeknek ad otthont. A kaktuszház gyűjteménye a sivatagok hangulatát idézi, míg a trópusi pálmaházba lépve egy valódi dzsungelben találhatjuk magunkat. A harmadik modern épületben, a karbonházban egy interaktív kiállítás során az ökológiai lábnyom és az éghajlatváltozás ismertetésén túl hasznos tanácsokat kaphatunk arról, hogyan éljünk fenntarthatóbb és tudatosabb életet.

A dél-amerikai őserdők bűvöletében – irány Szeged!

Amazonasi tündérrózsa, rovarokra vadászó, egzotikus virágok, vízijácint. Ez nem egy Verne kaland kezdete, hanem maga a valóság. A Szegedi Füvészkert trópusi üvegházaiban található növénygyűjtemény nemcsak látványos, de a saját bőrünkön érezhetjük az esőerdők fülledt páráját és a sivatagok perzselő szárazságát is. Az amazonasi őserdőket idéző környezet tökéletes a dél-amerikai trópusok őshonos lepkefajok számára is. Az egzotikus növények között cikázó színes pillangók ámulatba ejtenek kicsiket és nagyokat egyaránt. Gazdag botanikai gyűjteménnyel nem csak az üvegházak büszkélkedhetnek. A gondos tematika szerint kialakított füvészkert több ezer növényfajnak ad otthont, itt akár egyetlen nap alatt körbeutazhatjuk a Földet.