Helyszín címkék:
Letűnt korok, titkos romok: 5 történelmi helyszín hazánkban
Szabó Sára
Bujáki várrom, Buják
A 13. században épült Bujáki Vár Nógrád vármegye egyik legépebben fennmaradt középkori erődítménye. A várat a tatárjárás után építették, és a török hódoltság alatt pusztult el. Az elhagyatott falak és a környező természet festői látványt nyújtanak, a panoráma pedig különösen lenyűgöző –érdemes felkapaszkodni a mintegy háromszáz méter magas oromra. A várrom könnyen bejárható, és kiváló úti cél egy csendes kiránduláshoz.
Buják központjából, a patak és a zöld Z-jelzés mentén induljunk északnyugat felé! A kijelölt földúton és erdei ösvényeken keresztül vezető turistajelzés a Pappenheim-barlang, Magyarország alig tucatnyi homokkő barlangjának egyike mellett halad el. Az útvonal közepesen nehéz, néhol emelkedő szakaszokkal tarkított, cserébe igen hamar felérhetünk a csúcsra, ahol a csodálatos panoráma kárpótol.
Hetyei pusztatorony, Ádánd
Hetye határában található az a 13. századi pusztatorony, amely egykor templomként működött. A Törökhagyásként is emlegetett, elhagyatott építmény az évszázadok során fokozatosan összeomlott, ma csupán a háromszintes torony romjai láthatóak. A puszta közepén álló misztikus rom képeslapokra kívánkozik, remek megálló egy kiadós gyalogos vagy kerékpáros túra során. A Hetyei Pusztatorony meglátogatásához induljunk Ádánd központjából, és induljunk dél felé! Utunk során csodáljuk meg a szebb napokat is látott Csapody-kastélyt! Haladjunk tovább délnek, majd 3 kilométer múlva forduljunk kelet felé! A pusztatorony messziről látszik, ahol a dombtetőn magasodik.
Hello Hungary tipp: A Törökhagyás meglátogatására akár egy 42 kilométeres, könnyed kerékpáros kalandot is felfűzhetünk. Induljunk Siófok Fő teréről, és vegyünk az irány dél felé, Siójut irányába. A Sió mentén kerekezzünk egészen Ádándig, majd a Ságvár-Kiliti kerékpárúton érjük el Balatonkilitit. A túra egyik legszebb szakasza a Töreki-halastavak természetvédelmi területen át vezető út. Itt a Cinege-forrás, erdei pihenő, madármegfigyelő torony és tanösvény is vár ránk.
Premontrei templomrom, Zsámbék
A Zsámbéki romtemplom Magyarország egyik legszebb középkori emléke, amely a 13. században épült román stílusban, gótikus elemekkel gazdagítva. Az épületet a tatárjárás után a premontrei rend építtette. Az 1763-as földrengés óta romos állapotban áll– ennek ellenére a monumentális tornyok és boltívek lenyűgöző látványt nyújtanak, különösen naplementekor, amikor a romokat arany színbe vonja a lemenő nap fénye. A rom körüli gondozott környezet és a panoráma miatt a helyszín népszerű kirándulóhely, fotósok kedvelt célpontja. Erre halad a Szűz Máriának szentelt és róla elnevezett Közép-Európai útvonal a Mária út, de számos túraútvonal és látványosság is található a környéken. Érdemes felkeresni például a Zsámbéki-medence egyik legjelentősebb barlangját; a Zelezna-baba-barlangot, vagyis Babó-lyukat. A barlangot számos legenda övezi, többek között az, hogy a föld alatti járatokon át el lehet jutni egészen a 15 kilométerre fekvő Etyekig!
Pusztatemplom, Somogyvámos
Hazánk talán egyik legcsodálatosabb látványát nyújtó elhagyatott épület a somogyvámosi pusztatemplom, amely a festői lankák és sárgálló gabonatáblák ölelésében fekszik. A csendes, nyugodt helyszínen magányosan álló épület a régészeti feltárások alapján már a 12. századi középkorban is létezett. Az épületet valószínűleg a pannonhalmi bencés apátság birtokán építették, de a török hódoltság idején elnéptelenedett, és azóta a természet lassan visszahódította. A román stílusú épület maradványai – a boltívek, a falrészletek és a környező mező – kivételesen romantikus hangulatot árasztanak. A templomrom könnyen megközelíthető, remek helyszín egy kellemes sétához vagy egy fotózáshoz, miközben elvarázsol a szántóföldek közé beszorult, történelmi rom képe.
A somogyvámosi pusztatemplom meglátogatására egy könnyed, 16 kilométeres körtúrát is felfűzhetünk. Induljunk Somogyvámostól délnek a sárga sáv jelzésen a templomrom irányába! Haladjunk a Vámosi-patak mentén, és Pamukon, valamint Somogyváron át érjünk vissza a kiinduló pontunkhoz!
Szent Egyed bencés apátság romjai, Somogyvár
A monda szerint László király vadászat során megpillantott egy szarvast, ami emberi hangon szólt hozzá. Isten küldte hozzá az angyalt. László térdre borult és megkérdezte az angyalt, hogy mi az ő istenének kívánsága. A hírhozó így válaszolt: “Építs ezen a helyen templomot, hogy legyen miben imádjanak a népek. S ha majd felépült a templom, holtod után abban legyen a te testednek nyugodalma.
Nem messze előző romunktól, Somogyváron találhatóak a 11. században épült Szent Egyed bencés apátság romjai. Az egykori jelentős vallási központot az évszázadok során először tűzvész emésztette, majd a török hódoltság alatt teljesen lepusztult. Széchenyi Lajos gróf a 19. század elején megtisztíttatta a romterületet és kiásatta a falakat, az apátság régészeti feltárását azonban csak 1972-ben kezdték el. A romok 1991 óta látogathatók: a lenyűgöző falmaradványok, boltívek és alapzatok a középkori építészet gazdagságát idézik. Az elhagyatott romok a történelem csendes, mégis varázslatos emlékeként szolgálnak.
Forrás: szentlaszloemlekhely.hu