Ugrás a tartalomhoz

Helyszín címkék:

Feltárul a múlt, és mi is részt vehetünk benne – induljunk kastélytúrára!

0:00
0:00

Francisck Réka Alíz

Fenntartható műemléki épületekről, évszaktól független látogatás-ösztönzésről, Tisza Kálmánról, de még állatokról is beszélgettünk Oláh Zsanettel, aki egyszemélyben látja el az Eszterháza Kulturális, Kutató- és Fesztiválközpont, valamint a Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft. ügyvezetését.
Fenntartható műemléki épületekről, évszaktól független látogatás-ösztönzésről, Tisza Kálmánról, de még állatokról is beszélgettünk Oláh Zsanettel, aki egyszemélyben látja el az Eszterháza Kulturális, Kutató- és Fesztiválközpont, valamint a Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft. ügyvezetését.

Számos kastély és vár esett át felújításon az elmúlt évek során, s nyitott meg, illetve újra. Mennyire tud életet lehelni az ódon falak közé a Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft. (NÖF)?

24 kastély és vár tartozik a NÖF hálózatába, és szeretnénk, ha mindben pezsegne az élet – ehhez olyan attrakciókat, látványelemeket és programkínálatot kell összerakni, amely felkelti több korosztály figyelmét is, legfőképp a fiatalokét. Ezekre az épületekre igazán büszkék lehetünk, de hiába állnak ott az ország számos pontjain, újra teljes pompájukban, tárt kapukkal, ha nem tudjuk be- majd visszacsábítani a közönséget. Azonban a számok azt mutatják, kezd beérni, amin dolgozunk: mára már 25ezer honfitársunk birtokol Kastélykártyát (amellyel 20 % kedvezménnyel látogatható az összes, NÖF által gondozott és üzemeltetett műemléki helyszín, s vehető igénybe az ott kínált szolgáltatások egy része), s 2024 év elejétől őszig 10 kertmozi, 19 filmforgatás, 26 sportesemény, 29 esküvő, 66 vezetett séta és 489 koncert zajlott le a 24 helyszínen. Az egyéni látogatószámok is növekednek, különösen a közelmúltban átadott, kiemelt kastélyok esetében, mint amilyen például a geszti Tisza-kastély, vagy a keszthelyi Festetics-kastély. Utóbbiban év elejétől augusztus végéig megközelítőleg 600.000 belépőjegyet váltottak.

Mit kínál például a keszthelyi kastély?

A Festetics-kastély Magyarország leglátogatottabb kastélya, Keszthely ékessége – már önmagában az épület is szemet gyönyörködtető. 2024 januárjában integrálódott a NÖF-be. Addigra több, EU-forrásból finanszírozott, közel 7 milliárd forintnyi fejlesztést adtunk át a területén és a Fenékpusztai Majorságban – amely szintén fontos eleme a Festetics-örökségnek. Megnyílt a Helikon Kastélymúzeum, ahol bepillanthatunk a 18–19. századi főúri mindennapokba, továbbá szemügyre vehetünk egy impozáns vasútmodell-kiállítást, valamint egy vadászati- és hintókiállítást is. A történeti park több évszázados fáinak lombjai alatt sétálgatva is el tudja ragadni az embert a képzelete – főként, ha fogékony a történelemre –, elrévedezve, vajon milyen lehetett itt az élet a Festeticsek idején. Fesztiválokat, koncerteket, gyermekprogramokat is tartunk az angolkertben – nyári időszakban volt, hogy majd minden 3. napra jutott valami. Különösen sikeresnek mondható például az elektronikus zenei parti-sorozatunk, de a Történelmi Lovasfesztivál és a Kincsem Cinema and Symphony is. Itt debütált a Kastély Krimi interaktív nyomozó programunk is, amely során egy bűntény részleteire deríthetünk fényt a történelmi falak között! Ezt a nagy sikerre való tekintettel több kastélyba is bevisszük, az adott helyszínre igazítva a sztorit.

24 kastély – ez azt jelenti, hogy 2 év alatt minden hónapra jutna egy, ha épp ezt tűznénk a bakancslistánkra – de érdemes ősszel vagy télen is elindulni kastély- vagy várlátogatóba?

Abszolút! A Múzeumok Éjszakája mellett például annak a kistestvére, a Múzeumok Őszi Éjszakája is tömegeket vonz, Halloweenre is minden helyszínünk készül valami különleges programmal. Fut együttműködésünk vezetett sétákat szervező céggel, s az általuk vitt programok sem korlátozódnak a nyári időszakra. Egyébként nagyon jól látszik, hogy mindenhol más működik: van, ahol a klasszikus stílusú koncert, van, ahol a kertmozi, és sorolhatnánk. Nekem és kollégáimnak az a feladatunk, hogy ezeket a műemléki épületeket turisztikai célponttá tegyük. Ha termékként definiáljuk őket, amit a piacra dobunk a kísérő szolgáltatások csokrával együtt, akkor fontos, hogy vonzóak legyenek, több, egymásra épülő programelemet kínáljanak, amit akár csomagban is ki lehet ajánlani. 

Jó példa erre a júniusban átadott Tisza-kastély, mely még a NÖF hálózatán belül is egy egyedülálló mintaprojekt, komplexitása révén, hiszen az állandó kiállítás, a múzeumpedagógiai foglalkoztatótér és a kávézó mellett egy 29 szobás szálláshellyel is kiegészül (ez az Arany János Vendégház, melyet üvegfolyosó köt össze a kastély halljával), továbbá étterem, közösségi terek, valamint sportpályák is a vendégek rendelkezésére állnak. S azért is nevezem értékteremtő mintaprojektnek, mert nagyszerűen szemlélteti azt, ami egyébként hosszabb távon a többi helyszínen is működésbe kell lépjen, a fenntarthatóság mentén: nevezetesen, hogy a helyi közösségeket széles körben be tudtuk vonni a kastély mindennapi életébe. Fontos a személyes kötődés, hogy egy kastélyban s annak természeti környezetében ne csak egy távoli, díszes épületet lássanak a körülötte élők, hanem egy olyan helyet, ahol szívesen látják őket is a különböző kulturális eseményeken – de akár dolgozhassanak is itt, vagy például helyi kistermelőként beszállíthassanak, egyéb szolgáltatóként szorosan együttműködhessenek – egy szó, mint száz, identitásuk részévé váljon.

„Fontos, hogy megtaláljuk a testreszabott fenntartható működési és hasznosítási modellt minden helyszínünk számára.”

Ennek fontos eleme lehet a fiatalok megszólítása is, ugye?

Több értelemben is. Együttműködünk olyan egyetemekkel, akik élen járnak abban, hogy kineveljék az új generációt, akiket a turisztikai iparág lelkes, fiatal munkaerőként felszippanthat. Másrészt pedig, mint vendégeket, szeretnénk egyre több fiatalt megszólítani, már egész kicsi kortól. Én hiszek benne, hogy egy jól kitalált, megfelelően összerakott kiállítás alkalmas lehet arra, hogy megkedveltesse a gyerekekkel a történelmet. Én magam szerencsés vagyok: gyermekként imádtam a történelemórákat, olyan tanáraim voltak, akik úgy tudták átadni a tudást, hogy egyre többre szomjazzak, megértsem a jelentőségét egyes nagyívű döntéseknek, amelyek a magyar és a világtörténelmet formálták. A korábban említett geszti Tisza-kastély abban is példaértékű, hogy kiállítóterein keresztül képes teljesen átadni azt a szellemiséget, amit a Tiszák képviseltek, nők és férfiak egyaránt. A bensőséges családi légkör lépten-nyomon tetten érhető – megérthetjük, hogyan nevelték a gyerekeket hazaszeretetre, tisztességre, láthatjuk az eredményeit a család politikai és társadalmi szerepvállalásának, nyomon követhetjük Tisza Kálmán miniszterelnökségét. A klasszikus kiállítási elemeket interaktív eszközök színesítik, kosztümös rövidfilmeket is láthatunk, többek között Reviczky Gáborral és Trill Zsolttal. Úgy hiszem, ez a kiállítás méltóképpen mutatja be a következő generációnak az itt élt történelmi jelentőségű család mindennapjait. Hasonlóan rabul ejtő élmény bejárni a kamalduli remeték egykori lakhelyét Majkon, vagy a tiszadobi Andrássy-kastélyt – ahol egyébként a kifejezetten gyerekeket célzó „Állati jó kastélyprogram! című projektünk debütált.

Hogyan kapcsolódnak az állatok a kastélyokhoz?

Szinte úgy, mint a kabalák az egyes olimpiákhoz. Tudtuk, hogy voltaképp valamennyi főúri családnak voltak ikonikus állatai, a kutyáknak és a lovaknak például kifejezetten jelentős szerep jutott egykoron. Ezt „meglovagolva” elhatároztuk, hogy minden kastélyunk esetében megtaláljuk a történetéhez leginkább kapcsolódó állatot, nevet adunk neki, és feladatot is – például egyes kastélytúrákon ő lesz a vezető. Ez így nemcsak remek szórakozás, de egyúttal lehetőséget ad arra is, hogy a kisebbek elsajátítsák a felelős állattartás alapjait és megértsék az állatvédelem társadalmi és környezeti jelentőségét – erre oktató anyagokat is készítettünk. Általánosságban elmondható, hogy múzeumpedagógiai programjaink az ország számos szegletéből vonzzák a diákokat, tanulókat, egyes helyszíneken az egyetemi hallgatókat is, de az is látszik, hogy egyre több család érkezik egész kicsi gyerekekkel is, kihasználva a többhektáros kastélykertek remek adottságait – ezekben akár ősszel és télen is lehet hatalmasat sétálni, futkározni, s érdemes majd tavasszal is megnézni, mikor a növényzet virágba borul. Nem ördögtől való az sem, ha valaki behoz egy plédet és leül a családdal piknikezni. Megjegyzem, abszolút könnyen tervezhető ma már egy-egy műemléki hely bejárása: a NÖF applikációja, a Kastélyvilág például naprakész információkkal segíti az eligazodást és a döntést. Az egyes létesítmények történelméről, állandó- és időszakos kiállításairól ugyanúgy tájékozódhatunk ezen keresztül, mint az ünnepi vagy egyéb programokról és nyitvatartásról, továbbá fut rajta egy komplex térképes tervezőprogram, kvízkérdéses játék, valamint a belépőjegyünket is megválthatjuk vele. Azon vagyunk, hogy a menedzsmentünkben vitt helyszínek felkérésére ösztönözzük potenciális látogatóinkat, újra és újra visszacsábítva őket.

Hirdetés