Helyszín címkék:
„Erzsébet királyné és korának képzőművészete” címmel nyílt meg Pekingben a Gödöllői Királyi Kastély és az MMNKK közös időszaki kiállítása.
Forrás: sajtóközlemény
Dr. Ujváry Tamás a Gödöllői Királyi Kastély ügyvezető igazgatója a kiállítás megnyitó beszédében elmondta, hogy „ez a rendkívüli esemény egy újabb hidat képez a két nemzet között. A Gödöllői Királyi Kastély, amelyet vezetek, hazánk történelmének ékessége, ahol uralkodók laktak és ahol az elmúlt 300 évben magyar és részben európai történelmet írtak. A magyar történelem egyik legikonikusabb alakja Erzsébet királyné, aki Sisiként vált ismertté eleganciája, bája kitörölhetetlen nyomott hagyott nemzetünk történelmében. Megtisztelő kiváltság, hogy megoszthatjuk az ő hagyatékát kínai barátainkkal. Ez a kiállítás nemcsak a történelemről és Sisiről szól, hanem Magyarország gazdag kulturális örökségének ünneplése is. Elhoztuk Önöknek a legjobb és leghíresebb magyar festők alkotásait, Sisi ruháit, a királyi család által használt magyar ezüst és porcelán étkészleteket, a gödöllői kastély eredeti bútorait és Sisi lovának patkóit. Vannak olyan tárgyak, amelyeket először mutatunk be a nyilvánosság számára itt, Pekingben. Ez a kiállítás nemcsak a magyar kultúra bemutatása, hanem a Magyarország és Kína közötti egyre mélyülő barátság és partnerség szimbóluma. Amikor a jövőbe tekintünk, emlékezzünk arra, hogy az ilyen kulturális összefonódások, azok a szálak, amelyek globális közösségünket összefonják.”
Dr. Zsigmond Gábor, az MNMKK - Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója beszédében hozzátette, hogy a Magyar Nemzet Múzeum Közgyűjteményi Központja ez év közepén jött létre. Ez a meglehetősen fiatal intézmény hat múzeumot és könyvtárat kezel tagintézményeként, és rajtuk keresztül több mint 60 kapcsolódó közgyűjteményt és kiállítóhelyet kapcsol össze felügyelete alatt. Ezek közül Magyarország legnagyobb, első és legrégebbi múzeuma, a Magyar Nemzeti Múzeumot 1802-ben alapították. A kiállítás anyaga a királyné magyar kultúra iránti szeretetét és támogatását emeli ki, bemutatva Erzsébet személyes tárgyait, magyar művészek alkotásait, valamint a királyné két kedvelt magyarországi lakóhelyét: a budai királyi palotát és a gödöllői kastélyt. A gyűjtemény részét képezik a Gödöllői Királyi Kastély és a Magyar Nemzeti Múzeum műtárgyai. Emellett a Czédly Mónika által készített Erzsébet ruha-rekonstrukciók is színesítik a tárlatot. Hálásan örültünk a lehetőségnek, hogy szépségüket, különlegességüket és a mögöttük rejlő történeteket megoszthatjuk az itteni látogatókkal, együttműködve a Gödöllői Királyi Kastély szakembereivel és kínai partnereivel, Jia Wang kurátorral és a China World Art Museum munkatársaival. Érdemes megemlíteni, hogy az akkori Magyarország vagy Kína között már Sisi korában fontos és gyümölcsöző kulturális, tudományos együttműködés jött létre. A kínai-magyar diplomáciai kapcsolatok fennállásának 75. évfordulóján külön megtiszteltetés számomra, hogy itt lehetek a kiállítás megnyitóján, annál is inkább, mert néhány nap múlva nagyszabású kínai kiállítást nyitunk meg a 222 éves budapesti Magyar Nemzeti Múzeumban.
A kiállítás kurátorai: Kaján Marianna történész-muzeológus (Gödöllői Királyi Kastély) és Jia Wang művészettörténész, közreműködött Szilasi Alex zongoraművész, művészeti vezető (Gödöllői Királyi Kastély)
A kiállítás 2025. február 16-ig látogatható Pekingben, és lehetőséget nyújt arra, hogy a kínai közönség betekintést nyerjen Erzsébet királyné Magyarországon töltött éveibe és még jobban megismerje a különleges magyar képzőművészet alkotásait.