Helyszín címkék:
Organikus borok a Balaton körül
Szabó Vivien
Mi is az organikus borászat?
Az organikus borkészítés lényege, hogy a szőlőtermesztés és a borkészítés folyamata teljes mértékben presztízs anyagok nélkül zajlik: a szőlőültetvényeken nem használnak vegyszereket vagy rovarirtó szereket, és a borkészítés során sem alkalmaznak szintetikus adalékanyagokat. Emellett a borkészítés speciális technológiája is szigorú előírások szerint működik, amely nem engedi a technológiai manipulációt vagy az adalékanyagok hozzáadását a borhoz.
Ez gyakorlatban sokféle módszerrel történhet, a balatonfüredi Zelna borászatban például felszívódó növényvédőszerek helyett rézzel, kénnel, narancsolajjal permeteznek, és a hangsúlyt a megelőzésre, valamint a kondicionálásra helyezik. A természetes szerek mellett ez azt is jelenti, hogy fokozott figyelmet fordítanak a talajművelésre, a megfelelő tápanyagellátásra és a biodiverzitás megőrzésére is – meséli Barabás Barna, a Zelna borászat társalapítója és borásza.
Egy ilyen rendszerben szinte minden mindennel összeköttetésben áll, az organikus művelés és gondolkodás alapjaiban máshogy értelmezi a természetes környezeti táj és a gazdaság kapcsolatát – taglalja Szásziné Dr. Horváth Henrietta, a Szászi Birtok egyik tulajdonosa.
„Jó példa erre a pocok elleni védekezés, amit mi nem emberi rágcsálóírtással végzünk, hanem engedjük a természetnek, hogy tegye a dolgát: a nádasban élő kócsagok feljönnek egészen a szőlősorokba pocokra vadászni, a vörös vércsék pedig a sorok fölött szitálnak rágcsálókat keresve. Ez egy teljesen természetes jelenség, ami aztán nagyon jól jön a termőidőszak végén, amikor az érkező seregélyeket elriasztja a ragadozómadár képe.”
Az egyensúly keresése
Az organikus megközelítés jelentősen több odafigyelést, munkát és kitartást igényel, ennek ellenére számos borász választja ezt az utat: nem csupán a környezet védelmét szolgálja, hanem a természetes ízek és karakterek megőrzését is lehetővé teszi a borokban.
Barabás Barna egy új életformát keresett, amikor a fővárosi mindennapokat hátrahagyva, gyermekkori emlékeinek helyszínén, Balatonfüreden vágott bele a borászkodásba. A Zelna borászat célja egy organikus, fenntartható rendszer megalkotása lett, ami nem csak nekik, de a jövő generációinak is biztos háttér lehet.
„A természetközeli szemlélet átszövi a mindennapjainkat, ennek fontos része a biogazdálkodás és a borkészítés is.”
Szásziné Dr. Horváth Henrietta végzettségének köszönhetően ismerte a biogazdálkodást, hiszen agrármérnökként, természetvédelmi szakmérnökként doktorált, és már az alapításnál szem előtt tartotta ezeket az elveket. Az organikus művelés és borkészítés számukra a kezdetektől evidencia volt, az elsők között kezdtek el a környéken ezzel foglalkozni.
„Az organikus műveléssel össze lehet egyeztetni a gazdasági érdekeket, a minőségi szőlőtermést a helyi flórának és faunának a megőrzésével, a kultúrtáj fenntartásával. Borászati szempontból a legfontosabb törekvés nálunk az, hogy a termőterületet szépen visszaadó terroir borokat készítsünk, ezért nem használunk fajélesztőket, a must spontán fermentálódik, így minden tételünk magában hordozza az évjárati sajátosságokat.”
A Szent György-hegynek azon része, ahol a Szászi Birtok is gazdálkodik, szinte teljes egészében organikus művelésű: az itteni szőlőbirtokosok hasonló szemlélettel rendelkeznek, így szinte mindenki bio vagy biodinamikus gazdálkodást folytat. Szintén a hegy különleges adottságait kihasználva készíti a Gilvesy Pincészet is kiváló organikus borait, klasszikus helyi fajtákból, öreg tőkés területekről, organikus műveléssel, spontán erjedéssel.
Balatoni organikus borok lelőhelyei
Az organikus borok fogyasztása egyre népszerűbbé válik a tudatos fogyasztók körében is, hiszen értékelik az egészséges és fenntartható életmódot, a Balaton környéke pedig igazi kincsesbánya a különleges organikus borok terén.
Ha igazán autentikus élményre vágyunk, a Szászi Birtok hegymagasi lankáin, szőlősorokban gyönyörködve tudjuk megkóstolni organikus boraikat. A vinotékájuk az év minden napján nyitva van, és a legnagyobb élmény talán – az alapító személyes ajánlásával – a Szent György-hegyi Olaszrizlinget kóstolni a vinotéka alatti szőlőtábla mellett állva, hiszen ilyenkor testközelből látja az ember azokat a tőkéket, amelyeknek a borát ízleli.
Ellátogathatunk még a balatonfüredi Zelna borbisztróba is, ahol a borászat teljes szortimentjét megkóstolhatjuk, egy kellemes vacsorával kísérve. Amit a tulajdonos ajánlásával nem érdemes kihagyni a kóstolásból, az a dűlőszelektált Farkó-kő olaszrizling, amit az egyik legizgalmasabb területükön szüretelnek Balatonfüreden: egy mélyarany, finoman fűszeres, igazi zamatos BIO bor.
A Gilvesy Pincészet tételeit is egy igazán különleges helyszínen kóstolhatjuk: a Szent György-hegy lábánál, a Nemesgulács-Kisapáti vasútállomással szemben található B-üzemben, amely hatalmas terasszal vár, és zenével, illetve egyéb programokkal szórakoztatja vendégeit.
Irány tehát a Balaton, kóstoljuk meg a természetesség igazi erejét ezekben a különleges organikus borokban!