Helyszín címkék:
A BOR NŐI ARCAI (kerekasztal beszélgetés a bor női oldaláról – ha van ilyen)
Hely adatai:
Az évezredekre visszanyúló társadalmak nemi normái diktálták a nők szerepét, és gyakran a történelem homályába taszították őket. Az, hogy az évszázadok alatt inkább a férfiak uralták a borospincéket és a borkereskedéseket, nem kizárólag erre a szakmára volt jellemző. Az már sajnos nagyobb baj, hogy a dolog izgalmasabb oldala, a játék többnyire ma is kizárólag a férfiak privilégiuma. Ritkán hallani aukciókon milliókat költő borgyűjtőkről, megveszekedett pince építőkről a nők köréből. Vagy mégis? Hol van akkor a mi helyünk a bor körül?
Mészáros Gabriella nemzetközi borakadémikussal és borszakíró beszélgetőtársai:
dr. Bussay Dorottya: a Bussay Pincészet társtulajdonosa és vezetője. Háziorvosi praxisa mellett, egy kis Mura-menti faluban kezdett borászkodni Bussay László 1989-ben. Ő volt az, aki visszarajzolta a Zalát az ország bortérképére. Fájdalmasan korai halálakor 2014-ben, akkor 28 éves lányára maradt a kis vidéki praxis, az öthektáros vállalkozás, és a borszakma által igen magasra tett léc. Bussay Dorottya hat évvel később nemcsak körzeti háziorvos és borászati vezető, hanem két gyermek aktív anyukája is. Nem lehetett könnyű egy olyan ember után átvenni a stafétabotot, akiről a 2000-es években pesti bon mot is született. Íme: „…és hogy telt a hétvégéd? Óh, ne is kérdezd! Frenetikus volt! Porsche, hosszúcombú szőke és Bussay bor!” Viszont borai ma már róla, az ő ízléséről és apjáéhoz hasonló maximalizmusáról szól.
Berecz Stephanie: francia-magyar-tokaji bortermelő. A kilencvenes években, amikor a hazai bortermelés újra mozgolódni kezdett, Tarcal a huszonhét tokaji település között nem volt kiemelkedőnek mondható. Majd egyszer csak jött egy hölgy, aki először a Disznókő Birtoknál volt szakmai gyakorlaton. Aztán ahogy a mesében lenni szokott, beleszeretett tájba, emberbe, Tokajba és a tokaji borba. Borait, stílusát ma már határokon belül és azon kívül is keresik, kedvelik, elismerik. Borainak eleganciája a jó boremlékezetűek számára egyértelmű, felismerhető és mint ilyen, egyedi ecsetvonásokat hordoz magán. Számomra a Stephaniehoz köthető epitheton ornans a pikáns citrusosság és selymes tapintás.
Rohály Anna: közgazdász, jelenleg a Wine and Spirit Education Trust diploma kurzusának Annahallgatója. Bor nagykereskedésben tanulja és gyakorolja a sales-es szakma mindennapi nehézségeit. Több éves vendéglátós és kiskereskedői tapasztalattal is a háta mögött a borkínálás számos oldalát ismeri. Rohály Gábor lánya, aki ennél fogva úton-útszélen a bor világában élte és éli mindennapjait. Előny-e vagy hátrány ebben a szakmában nőként, fiatalként felszolgálónak, kereskedőnek vagy éppen Rohály Gábor lányának lenni?