Helyszín címkék:
Megnyílnak a kertkapuk – feltárulnak a magánkertek titkai
Szomoru Miklós
A Látogatható Magánkertek kezdeményezés előképe egy régóta népszerű nagy-britanniai mozgalom volt. A szigetország megszállott kertészei méltán büszkék csodálatos kertjeikre, büszkeségüket pedig nem is rejtik véka alá: hagyományt teremtettek abból, hogy időközönként megnyitják kertjeiket a nagyközönség előtt. Az utóbbi időben Magyarországon is hatalmas fejlődésnek indult a kertkultúra, az embereknek egyre fontosabbá válik a természet közelsége. Szebbnél szebb kertek születnek országszerte, ezért kézenfekvőnek tűnt a magánkert-látogatások hagyományának megteremtése. Így született meg az ötlet néhány profi- és hobbikertész fejében, hogy a nemes ügy érdekében összeálljanak és létrehozzák a Látogatható Magánkertek közösségét.
A kertészkedés népszerűsítésen túl mindemellett bepillantást nyújtanak e kertek mindennapjaiba, a növények kiválasztásától kezdve az ültetés praktikáján át a gondozás örömeibe és nehézségeibe. Nem túlzás azt állítani, testközelből ismerhetőek meg ezek az élő művészeti alkotások. A kertlátogatások ugyanakkor nagyszerű lehetőséget teremtenek a kert- és természetrajongók számára, hogy találkozzanak, megosszák tapasztalataikat, inspirációt gyűjtsenek egymástól. Természetesen fontos szerepet tölt be a szemléletformálás is. A programban résztvevő kerttulajdonosokban közös nevező az ökotudatosság, hiszen a klímaváltozás következtében kialakult szélsőséges időjárási viszonyok próbára teszik még a gyakorlott szakembereket is.
A látogatók nemcsak pihenhetnek és gyönyörködhetnek a kertekben, hanem hasznos információkkal is gazdagodhatnak a kertek kialakításával és fenntartásával kapcsolatban. Megismerkedhetnek olyan egyszerű, de nagyon praktikus témákkal is, mint a talajjavítás, mulcsozás, komposztálás, öntözés és a rendkívül fontos helyes növényválasztás is.
A vidéki angol stílustól a haszonkertig
A kertlátogatások országszerte kora tavasztól késő őszig tartanak, így az év nagy részén lehetőséget nyújtanak arra, hogy az évszaknak és a földrajzi adottságoknak megfelelően más-más hangulatú, méretű és kialakítású kertekbe látogassanak a vendégek. A Látogatható Magánkertek programban jelenleg több mint egy tucat helyszín szerepel. Az egyik legnépszerűbb Szomoru Miklós pilisszentkereszti ökotudatos, vidéki angol stílusú kertje, melyben több ezer növényt csodálhat meg a látogató. A kert a tudatos kialakításnak köszönhetően minden évszakban más-más arcát mutatja.
A Pusztaberkiben található Dereskertben az ország egyik legkülönlegesebb dél-afrikai hagymás növény gyűjteményével és sziklakerti növényekkel találkozhatunk, amelyet a tulajdonos Tóth Zoltán nagy szakértelemmel alakított ki az évek során. Egészen más hangulatú a Sopronban található, a rengeteg levendula és virágzó cserje miatt rendkívüli módon rovarbarát kert, melyet Mogyorósi Rita alkotott meg. Az itteni kertlátogatások alkalmával az ide érkező megkóstolhatja a levendulás finomságokat is.
A képzőművészet kedvelőinek kihagyhatatlan a gödöllői Keramikus Kertje. Ebben a varázslatos hangulatú erdőkertben a tulajdonos, S. Fehér Anna keramikusművész alkotásaival találkozhatunk úton-útfélen, ezáltal igazán meseszerű élményben lehet részünk. Ha a díszkertek mellett a haszonkert téma is érdekel minket, javasolt látogassunk el Pátyra, Kakuk Zsuzsa Tulipánkuckójába! Itt betekintést nyerhetünk abba, hogy egy viszonylag kis területen hogyan lehet úgy gazdálkodni, hogy az ökotudatosan megtermelt zöldségekből és gyümölcsökből a család akár egész évben jóllakjon.
Csináld magad, a kertben!
A programban résztvevő magánkertekben nem csupán hagyományos kertlátogatásokat szerveznek. Tematikus alkalmaik során lehetőség van gasztronómiai élményekkel egybekötött sétákra csakúgy, mint a kertészkedéssel kapcsolatos tanfolyamokon való részvételre. A workshopok témakínálata széles skálán mozog: a már említett ökotudatos szemléletformáláson kívül kerttervező workshopok, valamint a növények metszésével kapcsolatos tanfolyamok gazdagítják a kínálatot.
A művészet iránt érdeklődők részt vehetnek kertlátogatással egybekötött kerámia-, tűzzománc-, vagy akár szalmafonó-tanfolyamon is. Akiket pedig a házi praktikák érdekelnek, azok számára nagyszerű lehetőséget nyújtanak a szintén kerttúrával egybekötött tészta-tanfolyamok, vagy a konyhakert fenntartásával kapcsolatos tippeket bemutató Kert-Pátyolgató workshop.
A magánkerti séták semmihez sem fogható szabadidős tevékenységet jelentenek a természet- és kertszeretők számára, hiszen a sok hasznos információnak és vizuális élménynek köszönhetően a test és szellem egyszerre töltődik fel. Érdemes összekötnünk 2-3 órás sétáinkat a programban résztvevő kertek tágabb környezetének látványosságaival, vagy a helyi termelők termékeinek megismerésével. Ha magánkertlátogatáson törjük a fejünket, időben kell lépnünk, hiszen a program oldalán meghirdetett sétákra nagyon hamar elfogynak a helyek.