Ugrás a tartalomhoz

Helyszín címkék:

Különleges állatok és megfigyelésük: Man in Black „kukacok” és magányos hiúz a Börzsönyben!

0:00
0:00

Szabó Sára

Cikksorozatunkban a nemzeti parkok területén kalandozunk, hogy megmutathassuk, milyen csodálatos, bizarr, meghökkentő, érdekes és furcsa állatok élnek hazánkban, amelyek megfigyeléséért érdemes akár egy hosszabb autóúttal is tervezni. Ezúttal a Duna-Ipoly Nemzeti Parkba látogattunk – s a most következő gyűjtést akár bestiáriumként is aposztrofálhatnánk!
Cikksorozatunkban a nemzeti parkok területén kalandozunk, hogy megmutathassuk, milyen csodálatos, bizarr, meghökkentő, érdekes és furcsa állatok élnek hazánkban, amelyek megfigyeléséért érdemes akár egy hosszabb autóúttal is tervezni. Ezúttal a Duna-Ipoly Nemzeti Parkba látogattunk – s a most következő gyűjtést akár bestiáriumként is aposztrofálhatnánk!

Kék színben pompázó békák Ócsán

A mocsári béka (Rana arvalis) élete nagy részében tisztességes „béka-színű”, vagyis barnás árnyalatú. A hím békák azonban a párosodási időszak idejére a bőrük alatt összegyűlő folyadéknak köszönhetően gyakran égszínkékben pompáznak. Ha kora-tavasszal látogatunk a Duna-Ipoly Nemzeti Parkba, azon belül is Ócsára és környékére, akkor a mocsári béka nászi időszakát csíphetjük el. Ekkor a mocsári béka különleges színével kápráztathatja el a szerencsés túrázót.  

„Katicapók” a Sas-hegyen

A bikapók (Eresus cinnabarinus), angol nevén „ladybird spider” egy különleges élőlény, amelynek nagysága 5-6 mm, a hím színe pedig rendkívül feltűnő. Potroha élénkpiros, négy fekete pettyel, ami – ahogy beceneve is említi – a katicabogárra emlékeztet. Az érdekes kisállatok tavasszal és ősszel megfigyelhetők a Duna-Ipoly Nemzeti Park területén található Sas-hegyen. A Budai Sas-hegy Természetvédelmi Terület 850 méter hosszú tanösvényét szakvezetéssel is végigjárhatjuk. A túra során megtudhatjuk, mi az a dolomitjelenség, láthatunk hévíztevékenység okozta jellegzetes geológiai formákat, valamint megismerkedhetünk a terület mikroklímájának köszönhető sajátos élővilággal – többek között a katicapókkal is.

Börzsönyi Szilveszter Botond, a magányos hiúz

A hiúz egy közepes kutya méretű nagyragadozó macskaféle, bundája foltos, fülein bojtok találhatóak, pofáját szakáll keretezi. Ezek a tulajdonságok igen jellegzetessé teszik ábrázatát. Általában sűrűségekben, háborítatlan erdőkben tanyázik, hangja furcsa, rikácsoló kacagásra emlékeztet. Nem keresi az ember közelségét, ritkán mutatkozik, inkább az emberek által kevésbé látogatott erdőket lakja. Magyarországon a hiúzt a nyolcvanas évekig kipusztultnak hitték, ám a Börzsöny területén az 1970-es, 80-as években újra nyomokat találtak, az ezredforduló után pedig kameracsapda felvételein is feltűnt a titokzatos állat. 

 

„A mi hiúzunk a Börzsönyi Szilveszter Botond nevet viseli, és csak néhány alkalommal került kíváncsi szemek elé. Még az is, aki rendszeresen a nyomában jár, csupán életében egyszer-kétszer pillanthatja meg az állatot – avat be Darányi László, a Duna-Ipoly Nemzeti Park természetvédelmi őre. Szilveszter Botond valószínűleg az egyetlen hiúz, amely Magyarországon él, nevét onnan kapta, hogy 2015 szilveszterén, később 2016. május 16-án, Botond napján észlelték a fotócsapdák.

A kíváncsi erdőjárók a vadmacska nyomába eredhetnek a nemzeti park téli nyomkereső túráin, így aki igazán szerencsés, megfigyelheti Szilveszter Botond lábnyomát!

Zsuzsóka, a sárga bogár, aki igazából Gyöngyi

A rövidorrmányú zsuzsóka több szempontból is érdekes élőlény. Egyrészt külseje is megkapó: sárgásbarna, 6-6,5 mm-es bogár, amellyel molyhos tölgyeken, dombvidéki mészköves, dolomitos élőhelyén, jórészt a Pilisben találkozhatunk vele. Másrészt mindössze két éve fedezték csak fel! Lovranits Júlia Villő, a Duna-Ipoly Nemzeti Park szakvezetője elmondja, hogy 2022-ben, Szénási Valentin, a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság szakembere lelt rá a különleges állatkára.  Valentin a bogarat a feleségéről nevezte el, aki viszont nem Zsuzsanna, hanem Gyöngyi. A titok nyitja, hogy Szénásiné Demeter Gyöngyi tiszteletére Curculio gyongyiae latin névre keresztelték a bogarat, ami a magyarul a zsuzsóka néven ismert nembe tartozik (Curculio). Hazánkban eddig tíz faját ismertük, a rövidorrmányú zsuzsóka lett a tizenegyedik.

A Man in Black „kukacok”

A tölgyes-tövisescincér (Rhagium sycophanta) a cincérfélék családjának legnagyobb faja: teste 17-26 mm hosszú, hegy- és dombvidéki tölgyesekben gyakori lakó. Mintha csak a Man in Black karakterei ihlették volna: kinézné belőlük az ember, ahogy flegmán támasztják a pultot. De nem titkos űrlények, hanem Magyarországon is gyakori Földlakók.

 

Képek: Mocsári béka – Hock Ferenc, Bikapók – Kalotás Zsolt, Hiúz – ifj. Darányi László

Hirdetés