Helyszín címkék:
Gigászi ősfák és pezsgő élet a „magára hagyott” erdőben, a Vétyemi Ősbükkösben
Szabó Sára
Mi történik, ha az ember kiteszi a lábát?
Az erdőgazdálkodás rendkívül fontos és hasznos az ember és természet harmonikus együttélése szempontjából. A megfelelően végzett erdőgazdálkodás nemcsak gazdasági és turisztikai érdekeket szolgál, hanem az ökológiai és társadalmi célokat is egyensúlyban tartja. Ezeknek a folyamatoknak köszönhetően folytatható fenntartható fakitermelés, megelőzhető az erdők pusztulása, segítheti megőrizni a különleges élőhelyeket és a védett fajok populációját, illetve segíthet fenntartani a vízháztartást. A kutatókat régóta foglalkoztatja azonban, hogy mi történik akkor egy erdő életében, ha az ember teljesen kivonul. Erre keresi a választ az Erdőrezervátum Program is, amelynek keretében 1993 óta mintegy 60 kijelölt területen teljes mértékben tiltott az emberi beavatkozás, így az ökoszisztéma természetes folyamatai zavartalanul zajlanak. Magyarországon mintegy 6000 hektárnyi erdőrezervátum található, amelynek célja az érintetlen, természetközeli állapotú erdők hosszú távú megőrzése és tudományos kutatása.
A zalai erdőkben, Tormafölde közelében található Vétyemi Ősbükkös is e program része, példaként szolgálva a természetvédelem és a fenntarthatóság összehangolására. Gyergyák Lajos, a Letenyei Erdészet igazgatója elmondja, hogy a vétyemi erdőrezervátum magterületén azonban már jóval a program előtt, az 1960-as évek óta tilos az erdőgazdálkodás, így a fakitermelés, a tarvágás, de az üzemterv szerinti gyérítés, csemeteültetés sem engedélyezett. Ennek köszönhetően a mintegy 16 hektáros magterületén belül rekordmagasságú fákat tartanak számon. Az ezt körülvevő 200 hektáros védőzónában erdőtalajt kímélő technológiával szabad dolgozni és csak őshonos fafaj ültethető.
Az eredmény egy természetes erdődinamikájú érintetlen terület, 200 éves és 45-50 méteres ősfákkal, rengeteg holtfával és káprázatos biodiverzitással.
Az ilyen „ősállapotban” lévő erdők Európában is ritkaságnak számítanak, hiszen az idős, elkorhadt fáknak köszönhetően számos ritka növény- és állatfaj otthona: különleges madarak, gombák és kisállatok élnek itt, köztük igazán ritka fajok is, mint a fekete gólya, a kék galamb, a rétisas vagy a zöld küllő.
A természetjárók paradicsoma: séta az ősfák között
A terület túraösvényei könnyen járhatók, így családok és idősebb látogatók számára is ideálisak. A táblák és információs pontok bemutatják az erdő élővilágát és történetét. Mi több: az ősbükkös ideális helyszín a természetfotósok számára is! Tavasszal a friss zöld lombkorona, ősszel pedig a bükkerdő aranyló színei különleges atmoszférát teremtenek. A hatalmas, szabályos törzsű, ezüstös fák között játszó fények különösen szép témát nyújtanak, és nagy a valószínűsége, hogy ritka madarakat vagy állatokat is lencsevégre kapunk.
Hello Hungary tipp: 2024 nyarától a Vétyemi Ősbükköst kerékpárral is megközelíthetjük! A MAORT-útnak nevezett aszfaltozott erdészeti úton könnyedén bejárhatjuk a varázslatos erdőrezervátum környékét, sőt, még egy nagyobb körtúrát is tervezhetünk az ősbükkös meglátogatására felfűzve.
Szállások a térségben
Több napos túra esetén érdemes szállást is foglalnunk. Két, különálló lakrészben, összesen 8 fő elszállásolására alkalmas a Kistolmács és Bázakerettye között található Kistolmácsi Erdei Lak, amely mindössze 15 kilométerre található a vétyemi erdőrezervátumtól. Ha azonban nagyobb csapattal, esetleg iskolai kirándulás keretében látogatnánk a térségre, akkor a 46 fős Zakatoló Erdészeti Erdei Iskola turistaszállójában foglalhatunk helyet. Amennyiben itt szállunk meg, összeköthetjük a kirándulást az erdei iskolától induló erdei kisvasúton egy hangulatos vonatozással.