Ugrás a tartalomhoz

Helyszín címkék:

Albatrosz, par, hendikep, avagy: miért jó golfozni?

0:00
0:00
  • Francisck Réka Alíz
A golf – bár nem vált tömegsporttá – már nem feltétlenül minősül ’úri huncutságnak’. Meglehet, hogy elkezdeni könnyű, de vigyázat: élethosszig tartó szenvedéllyé válhat!
A golf – bár nem vált tömegsporttá – már nem feltétlenül minősül ’úri huncutságnak’. Meglehet, hogy elkezdeni könnyű, de vigyázat: élethosszig tartó szenvedéllyé válhat!

Hazánkban több mint 100 éves hagyománya van ennek a játéknak, és napjainkban egyre nagyobb népszerűségnek örvend. A golfklubok sokat tesznek azért, hogy megszerettessék ezt a sportformát a magyarokkal, és eltöröljék a sztereotípiákat. Számaik azt mutatják, hogy egyre több fiatal csatlakozik a junior klubokhoz – sőt, előfordult már, hogy csecsemőnek váltottak klubtagságot, ugyanakkor 90 év fölöttiek is játszanak a pályán.

Egészséges

A hát egyenes, lábak enyhén hajlítva, mindkét talp a földön. A rendszeres golfozás segíthet abban, hogy formában maradjunk, illetve izomzatunkat és állóképességünket is javítja. Egy játszma alatt 400 kalóriát könnyűszerrel elégethetünk. A séta már magában egészséges, de az ütők cipelése is fittebbé és erősebbé tehet minket. A golfozáshoz megfelelő formában kell lennünk. Azoknak a golfozóknak, akik hosszútávon űzik ezt a sportot, erősek, energetikusak, hajlékonyak. Valaki egyszer azt mondta, ha javítani szeretnél a golftudásodon, menj vissza az időben, és kezdd el fiatalabban. Ezzel együtt 8 éves kor alattiaknak nem igazán ajánlják a klubok ezt a sportot, bár azt hozzáteszik: Tiger Woods 2 éves sem volt, mikor elkezdett ismerkedni a golffal.

Tudtad? A kezdő golfozót a szakzsargonban nyúlként aposztrofálják.

Ütős üzlet

Állítólag a golfpályán több megállapodást kötnek, mint a tárgyalóteremben. Ez így talán túlzás, ám egy dolog biztos: a golf mindenkit ellazít, és stresszmentes környezetben szabadabban, nyugodtabban lehet beszélgetni. Társas lények lévén, ez érthető. Néhány órát a golfpályán ütögetni sokunk számára üdítő élmény. A lelkünknek is jót tesz, hogy friss levegőn vagyunk, gyönyörű környezetben, körülöttünk pedig minden zöld. Legalábbis a szezon ideje alatt – ez Magyarországon áprilistól egészen október végéig tart.

Ki lóbálta meg legelőször?

Általában a skótokat említjük, ha arról van szó, ki kezdett elsőként golfjátékba, ám azt, hogy valójában ki találta fel, még mindig homály fedi. Amit tudunk, az az, hogy a golf legalább 500 éve létezik, hiszen II. Jakab skót király egy 1457. március 6-i rendeletében betiltotta a golfot és a futballt, mivel nem fértek össze az íjászattal, amelynek a skót birodalom olyan nagy fontosságot tulajdonított. Egyesek úgy vélik, hogy St. Andrews környékén néhány birkapásztor unalmában nyúlüregekbe gömbölyű kavicsokat kezdett el ütögetni botjával, és később ebből alakult ki a golf. Ugyanakkor azt is tudjuk, hogy már a 14. században golfhoz hasonló játékokat játszottak Hollandia, Belgium és Franciaország területén is. A sportot Angliában a skót VI. Jakab terjesztette el, amikor 1603-ban az ország trónjára lépett. A játékot sokáig durva felületen játszották, ahol fű sem volt mindenhol, csak néhány földbe vájt lyuk a kicsit kiegyenlítettebb földfelületeken. Az emberek kezdetben sokáig anélkül áldoztak ennek a tevékenységnek, hogy klubokba vagy bármilyen egyéb társulásokba verődtek volna. Ez 1744-ben változott meg, amikor edinburghi golfozók megalapították a Honorable Company of Edinburgh Golfers nevű társaságot. Ez idő tájt a golf 13 szabállyal bírt, és az Egyesült Királyságból, valamint Írországból érkező sportolók évente összemérhették tudásukat. Néhány évvel később Society of St. Andrews Golfers néven megalakult az első golfklub, amelynek 1834-ben IV. Vilmos király lett a vezetője.

Kis magyar golftörténelem

Magyarországon a golfot először a Nemzetközi Olimpiai Bizottság tagja, Andrássy Géza gróf mutatta be 1902-ben a fővárosi Lóversenypályán. Az első pálya Tátralomnicon épült 1908-ban, és 1909-ben itt rendezték meg az első versenyt is. A 20-as években a magyar golf sokat fejlődött, sőt 1926-1936 között már az európai élvonalba emelkedett. Dr. Gáti Ferenc a világháborúk után 1974-ben nagy fába vágta a fejszéjét – a magyar golf újjáélesztésén tevékenykedett. 1979-ben megalapította a Kék Duna Golf Club-ot, illetve ugyanebben az évben Kisorosziban egy pályát kezdett el építtetni. A kommunizmus bukása után 1989-ben újra megteremtődtek a körülmények a golf térhódításához, és megalakult a Magyar Golf Szövetség. A Szövetség azon nyomban az Európai Golf Szövetség és a Világ Amatőr Golf Tanácsának (mai nevén Nemzetközi Golf Szövetségnek) tagja lett. Magyarország 1921 óta vesz részt hivatalos tornákon.

 

Ma Magyarországon összesen 20 pálya található, köztük 18-lyukú, 9-lyukú, 6-lyukú, és úgynevezett „beütő” pályák is vannak, országszerte. Amennyiben barátkozni kezdünk ezzel a sporttal, érdemes olyan helyet választanunk, ahol igazán komplex élményben lehet részünk, a kapcsolt szállás és/vagy kulináris kitérők okán. Tatán az Old Lake Golf Club és a Platán kooperációja izgalmas elegy, ugyanígy a Zircen fellelhető Forest Hills Hotel & Golf – s ha már ott vagyunk, a Zirci Apátsági Manufaktúra felkeresését is ajánljuk.

Kezdő, illetve haladó játékosoknak is remek választás a bükfürdői Greenfield Hotel Golf & Spa, ahol sport és élmény lenyűgöző miliőben fonódik össze. Míg a varázslatos zöld környezetben elterülő 18 lyukú golfpálya a játékosoknak, az impozáns szálloda és a 3500 m2-es wellnessrészleg a hozzátartozóknak, családtagoknak kedvez. Magyarország első golfpályája nem csak a kiemelkedő hendikeppel rendelkező vendégeket várja, hiszen például étterme külsős látogatók számára is nyitott, az elegáns komplexum szolgáltatáspalettája pedig meglepően széles. Kezdő golfkurzusok, kényeztető és tradicionális wellnesskezelések, kóstolóprogramok és egyéb sportprogramok is várják az érdeklődőket Bükfürdőn, a wellness és golf fellegvárában. Sőt, a Greenfieldben akkor sem maradunk hoppon, ha nem szeretnénk otthon hagyni a legkisebbeket sem: a wellnessvilág és a szálloda minden apró szeglete család- és bababarát!

Hirdetés