Ugrás a tartalomhoz

Helyszín címkék:

Aktív

A nyugat és kelet egykori határa: a Vasfüggöny biciklis útvonal

  • Kovács Kata
    A határon átnyúló kerékpáros körtúra olyan lenyűgöző tájakon halad keresztül, ami az emberek számára hosszú évtizedekig hozzáférhetetlen volt. Az egykori szögesdrót útvonalán biciklizve nemcsak a vidék természeti kincseiben gyönyörködhetünk, hanem számos olyan múzeumot és emlékhelyet is felfedezhetünk, ahol Európa történelme, a bársonyos forradalom pillanatai elevenednek meg.
    A határon átnyúló kerékpáros körtúra olyan lenyűgöző tájakon halad keresztül, ami az emberek számára hosszú évtizedekig hozzáférhetetlen volt. Az egykori szögesdrót útvonalán biciklizve nemcsak a vidék természeti kincseiben gyönyörködhetünk, hanem számos olyan múzeumot és emlékhelyet is felfedezhetünk, ahol Európa történelme, a bársonyos forradalom pillanatai elevenednek meg.

    Ha esetleg nem a saját kétkerekűnkkel indulnánk a túrára, akkor érdemes Sopronban kölcsönözni túrakerékpárt. A város több pontján található non-stop kölcsönző, ahol már online is foglalhatunk előre. Ami azért remek lehetőség, mert tavasszal sok természetkedvelő pattan nyeregbe, és vág neki a Vasfüggöny-körnek. A kerékpáros körtúra 43 kilométer hosszú, közepes nehézségű, és körülbelül 5 óra alatt teljesíthető. De még mielőtt a biciklin magunk mögött hagynánk Sopront, gyönyörködjünk a város szűk, macskaköves utcáiban, a középkori eredetű épületekben, és másszunk fel a Tűztoronyba, ahonnan madártávlatból vehetjük szemügyre a várost. 

    A kerékpáros körtúra kiindulópontja Sopron főtere, ahonnan Ágfalva, a varázslatos kis falu felé vesszük az irányt.

    A város központjából, a Deák téren áthaladó kerékpárúton juthatunk el a festői szépségű településre, miközben megcsodálhatjuk Sopron látványos városrészeit is. Körülbelül félórás tekerés után már élvezhetjük is a tiszta levegőt, és a lomberdőkből áradó avar illatát. A 800 éves falu közvetlenül a magyar-osztrák határvonal mellett fekszik, így a vasfüggöny idejében egy elzárt és a határőrség szigorú ellenőrzése alá vont település volt. Ágfalva régmúltjáról és mindennapjairól a helyi tájházban láthatunk állandó kiállítást. A község minden év októberében megrendezi az Ágfalvi Gesztenyefesztivált, ahol kirakodóvásárral, könnyűzenei programokkal, valamint különleges gesztenyés fogásokkal köszönthetjük az őszt. A 40 éves megosztottság jelképével, a vasfüggöny történetével pedig szabadtéri helyszínen, a somfalvi kishatárátkelőn ismerkedhetünk meg.

    Burgerlandi kalandozások

    A középkori községből Sopronkertes (németül, Baumgarten) felé tekerünk, ahol a fő látnivaló a 15. században épült pálos kolostor, amiről az a legenda járja, hogy titkos folyosó köti össze a sopronbánfalvi kolostorral. Bár a rejtelmes alagutat sosem találták meg, a legenda még ma is él. A szerzetesek egykori lakhelyét a falutól körülbelül egy kilométerre építették, ahol a túránkat érdemes egy rövid időre megszakítani, és megpihenni. A kolostor gyönyörű környezetben, szép állapotban várja a kirándulókat, utolsó szerzetese 1836-ban halt meg.  

    Baumgartenből a Páneurópai Piknik Emlékhely felé indulunk. Az út kis falvakon át, változatos terepen vezet Fertőmeggyesig (németül, Mörbisch am See), ahonnan a Fertő medencéjének káprázatos panorámája tárul elénk. A település a 14. század végétől egészen 1848-ig a soproni uradalomhoz tartozott. A község híres bortermelő vidék, jellegzetes utcáit hosszú, keskeny udvarok és hófehérre meszelt, tornácos házak tarkítják. Mörbish azon kiváltságos települések egyike, aminek vízpartja van, ahol élvezhetjük a kellemes strand és az élménypark nyújtotta lehetőségeket, de ugyanitt található Európa egyik legnagyobb vízi színpada is.

    Megelevenedik a vasfüggöny története

    Fertőmeggyesről Fertőrákos felé vesszük az irányt. A két helyszínt összekötő kerékpárúton egy misztikus barlangot látogathatunk meg. A Mithrász-szentély körülbelül 1800 éves, amit a rómaiak hagytak ránk, azonban az évtizedekig itt húzódó vasfüggöny miatt ez a látnivaló is rejtve maradt a világ elől. Innen már csak 4 kilométer a Páneurópai Piknik Emlékhely. Az azonos nevű rendezvényt 1989. augusztus 19-én hirdették meg, aminek a célja a vasfüggöny lebontása, és határok nélkül Európa eszméjének népszerűsítése volt. A határkapunál tartott békés eseménysorozat jelmondata a „Bontsd és vidd” volt. A látogatóközpont a hét minden napján várja a vendégeket, ami nemcsak kedvelt turisztikai célpont, hanem az egykori kelet-német menekültek zarándokhelye is. A hely méltó emléket állít az 1989-es eseményeknek. Az emlékpark egyfajta időfolyósként létezik, ahol átélhetjük a vasfüggöny éveit és a határáttörés pillanatait is. Érzelmileg felkavaró a még ma is álló határőrtorony, a stilizált kelet-nyugat kapu és az akkori eseményeket dokumentáló kiállítás is. Ezután a körtúra utolsó szakasza vár bennünket, Sopron felé vesszük az irányt. A bicikliút áthalad Fertőrákoson, ahol úton-útfélen belebotlunk az egykori vasfüggöny maradványaiba. A fertőrákosi kőfejtő északi oldalán egy szögesdrótot formázó, hatalmas fém szobor állít emléket az 1989-es határáttörésnek és mindazoknak, akik ebben a történelmi pillanatban jelen voltak. A város Fő utcáján pedig egy látványos kőszobor emlékezik meg a vasfüggöny lebontásának eseményeiről.  

    Fertőrákost magunk mögött hagyva már többnyire murvás, erdei ösvényen haladunk, ami aztán becsatlakozik egy aszfaltozott biciklis útba, majd a Tómalom utcán tekerve visszaérünk Sopron belvárosába.