Ugrás a tartalomhoz

Helyszín címkék:

A kertek zöld sztárjai

Hajdú Gábor

Történeti kertjeink kivételes úti célok: a teremtő képzeletből fakadóan egyedi alkotások, az örök körforgásnak köszönhetően pedig mindig más arcukat mutatják. Legyen szó pihenésről, aktív kikapcsolódásról vagy rekreációról, igazán intenzív kapcsolat jöhet létre látogató és természet között egy-egy kertben – főképp azokban, amelyek megjelenésükön kívül a hozzájuk fűződő történetek révén is hírnevet szereztek.
Történeti kertjeink kivételes úti célok: a teremtő képzeletből fakadóan egyedi alkotások, az örök körforgásnak köszönhetően pedig mindig más arcukat mutatják. Legyen szó pihenésről, aktív kikapcsolódásról vagy rekreációról, igazán intenzív kapcsolat jöhet létre látogató és természet között egy-egy kertben – főképp azokban, amelyek megjelenésükön kívül a hozzájuk fűződő történetek révén is hírnevet szereztek.

A reformkori kert – Magyarország bölcsője

Alcsútdobozon található hazánk egyik legeredetibb tájképi kertje. József nádor 1819-ben adott megbízást Pollack Mihálynak az alcsúti majorsági mintagazdaság birtokközpontjában az egyik legszebb klasszicizáló stílusú magyar kastély felépítésére. Körülötte 1825-től folyamatosan épült a tájképi park, népesült be nemes fafajokkal az uradalom területe, fasorokkal a birtok úthálózata – először Tost Károly, schönbrunni főkertész irányításával. A nádor a platán egyik legnagyobb népszerűsítője volt. A legenda szerint itt található a hazánkban számos helyen fellelhető platánok ősatyja. József nádorhoz hasonlóanszámos főúri kertben ültettek a termetével lenyűgöző, ősszel különleges színekben pompázó, a fák királyának is nevezett egyedekből. Alcsúton járva érdemes megnézni az ország legszebb kettős platánsorának tartott, etyeki utat szegélyező platánsort, majd az azt folytató, még különlegesebb összefüggő feketediófasort. A nádor fia, József főherceg 1867-től vette át a birtokot. Szenvedélyes kertész hírében állt, elismert botanikus szaktekintélynek számított. Ő hívta meg alcsúti és margitszigeti birtokára Jámbor Vilmost főkertésznek. A 40 hektáros kertben ma már több ezer növényfajt csodálhatunk meg. Lombos fák több mint 160 éves példányai – japánakácok, törökmogyorók, tulipánfák, vasfák, vérbükk, hársak, lepényfák – alatt sétálhatunk az év minden szakában. Az arborétumként működő történeti kert másik látványossága az óriás tuja, de egyedülálló értéket képvisel a kert szomszédságában lévő Csaplári erdőben található 170 éves libanoni cédrus is. 

Pompás hársfasor

Európa egyik legszebb hársfasora, egyben a magyar növénykultúra csodája a nagycenki hársfa-allé. A kettős hársfasort 1754-ben telepítette Széchenyi Antal és felesége, Barkóczy Zsuzsanna. A kastély tengelyében, a Fertő-tó irányába 2,5 km hosszú és 24 m széles fasorban a csemetéket 7 méteres távolságra ültették egymástól. A hársfasor kialakításával egy monumentális, természetközeli „élő műemléket" kívántak létrehozni, amely egyaránt reprezentálja a természet és az ember harmonikus együttélését. A napjainkban ott álló 450 db 16 méter magas hársfa törzsátmérője 1 méter. A hársfasor a Széchenyi-kastély kapujától Erdődy Hanna sírjához vezet. Széchenyi Béla 1870-ben vette feleségül Erdődy Lajos gróf leányát, Hannát, aki második gyermekük születése után, 1872-ben gyermekágyi lázban elhunyt. A 26 évesen meghalt Hannának az volt a kívánsága, hogy a híres hársfasor végében, az egykori remeteség helyén temessék el. A szarkofág alakú síremlék vörös gránitból készült, amelyet Kundmann Károly bécsi szobrász bronz domborművei díszítenek. Feleségének halála után Széchenyi Béla búskomorságba esett. Az ázsiai körútjáról hozott kaukázusi fenyőmagvakat a sír köré ültette, amelyek azóta hatalmas fákként hirdetik az el nem múló szerelmet. 

A legöregebb magyar

A magyar tájképi kertek egyik legkorábbi és egyben egyik legjelentősebb kastélyegyüttesébe látogathatunk el Héderváron. Noha az épület jelenleg nem látogatható, a több évszázados múltra visszatekintő kastély parkjában az épített elemeken kívül festői facsoportokban és ligetekben gyönyörködhetünk. Az épület közvetlen közelében óriási platánok állnak, a kastély mögötti füves területet pedig évszázados faóriások szegélyezik: hatalmas juharok, fenyők, tiszafák, nyárak és hársak. Az igazán különleges látnivalóért azonban ki kell lépnünk a kertből: a Boldogasszony-kápolna mellett áll ugyanis hazánk legöregebb fája. A legenda szerint a fa törzsén található nyomokat Árpád vezér lovának kötőféke hagyta 907-ben, amikor a fejedelem seregével itt pihent meg és ült hadi tanácsot a pozsonyi csatába készülődve. A kutatók ennél fiatalabbra, „mindössze” 700-800 évesre becsülik. Ez mit sem von le értékéből: akik megpihennek a fa tövében, maguk is időutazás részeivé válhatnak egy nagy időutazó társaságában.  

Mesélő ciprusok

A történeti kertjeinket alkotó dendrológiai különlegességek közé tartozik a mocsárciprus. Különlegességét a terebélyes, kúpos alakú, ősszel vörösbarnán lehulló, puha tűlevelű lombkoronája mellett a vizes élőhelyekhez alkalmazkodó megjelenése adja. Az országot járva két különleges tulajdonságát is megcsodálhatjuk. A Szarvasi Arborétumot, vagy közismertebb nevén Pepi-kertet szegélyező Holt-Körös vízében álló mocsárciprus liget a trópusi erdők hangulatát idézi, az itt álló ciprusokok rendkívül különlegesek stabilitást fokozó, trapéz alakú törzseiknek köszönhetően. A tájképi stílusban épült kertben további mocsárciprusokat is találunk, ezernél több fafaj társaságában. Amennyiben a mocsárciprus nem a vízben, hanem a vízparton nő, a talaj nem biztosít a gyökereknek elegendő levegőt, amit a fák hosszú évtizedek alatt a felszín fölé emelkedő, szinte szobor-szerű légző gyökereken (ún. ciprus-babákon) keresztül pótolnak, lenyűgöző látványt nyújtva ezzel a szemlélőknek. Ezt a jellegzetességét felismerve ültették a tájkertészek számos hazai tájképi kertbe, ahol manapság gyönyörűen kifejlett példányokat és változatos légzőgyökér formációkat láthatunk. Megcsodálhatjuk a többi között a vácrátóti botanikus kertben és az alcsúti arborétumban, valamint a martonvásári Brunszvik-kastély kertjében. A mocsárciprus zsenge zöld lombfakadása tavasszal, vörösbarna lombja ősszel, ciprus-baba telepei pedig egész évben lenyűgözőek.